To wiadomo od dawna. Teraz naukowcy dowiedli, że błonnik w diecie matki jest też potrzebny karmionym przez nie noworodkom i niemowlętom. Jego brak może prowadzić do stanów zapalnych jelit i otyłości dzieci.
Pacjenci dostają drogie terapie na raka, ale nie dostają wsparcia żywieniowego. A u niedożywionej osoby nie goją się rany pooperacyjne, a leki działają słabiej i są bardziej toksyczne. Połowa chorych jest leczona żywieniowo dopiero miesiąc przed...
Smażony karp, zupa grzybowa, kapusta z grochem. Czy to są dania dla małych dzieci?
Cukrzyca typu 1 to choroba autoimmunologiczna. Jej leczenie polega na podawaniu insuliny z zewnątrz.
Jakie leki radzą sobie z migrenowym bólem?
10 grudnia w godzinach od 10 do 17 w Galerii Północnej w Warszawie będzie można wykonać serię niezbędnych badań - od pomiaru ciśnienia tętniczego, po spirometrię i przegląd zdrowia jamy ustnej.
Na świecie co sześć sekund jedna osoba umiera z powodu udaru. Nowe duńskie badanie sugeruje, jak można zmniejszyć to śmiertelne żniwo.
Włochaty język, "mrówki" oraz covidowy palec to tylko kilka niepokojących, ale realnych objawów koronawirusa.
Szacuje się, że w przeciętnej trzydziestoosobowej klasie nawet dwie osoby mogą mieć depresję. Do osiągnięcia pełnoletności 20 proc. młodych ludzi będzie miało za sobą przynajmniej jeden epizod tej choroby. Jak rozpoznać nastoletnią depresję?
Kiedy najszybciej znika tłuszcz trzewny, czyli ten w okolicy pępka? Naukowcy porównali dietę śródziemnomorską, jej nową, tzw. zieloną wersję, i ogólne zalecenia zdrowego odżywiania.
W przypadku nowotworów ogromne znaczenie ma profilaktyka. Niestety często pacjenci odkładają zalecane badania, bo dobrze się czują, nic im nie dolega. To błąd, nie odkładajmy badań w nieskończoność, wykonane w porę mogą ocalić nam życie. Rozmowa z...
Inne zapotrzebowanie na wodę będzie miała osoba starsza, inne sportowiec, a jeszcze inne kobieta w ciąży.
Z rakiem prostaty można żyć długo i w dobrej formie. Warunkiem jest wczesne rozpoznanie choroby i odpowiednie leczenie. W Polsce jednak nie wszyscy pacjenci mają dostęp do nowoczesnych terapii
Rak jajnika długo nie daje objawów, tymczasem jego komórki mogą w tym czasie atakować inne tkanki i narządy. Wiemy już, które mutacje genów mogą mieć związek z ryzykiem wystąpienia choroby. Wiedza ta pomoże w profilaktyce raka jajnika.
Raka trzonu i szyjki macicy można dość łatwo zdiagnozować. Wykrycie choroby we wczesnym stadium zaawansowania jest kluczowe dla skuteczności leczenia. Przed rakiem szyjki macicy chroni szczepionka.
Na raka jelita grubego coraz częściej chorują osoby młode. Nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. To jedno z najbardziej niepokojących zjawisk, które obecnie widzimy w medycynie - mówi onkolog dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz.
Najnowsze statystyki wskazują, że ponad 6,6 mld ludzi na całym świecie używa smartfonów. Uzależnienie od tych urządzeń i jego konsekwencje to wyzwanie dla psychologów.
"Pluszakoterapia z Jelonkiem Jankiem" to akcja edukacyjna, której celem jest przełamanie strachu i zmniejszenie stresu u dzieci przebywających w szpitalach.
Ostatnio wśród dzieci popularne są cukierki zwane jawbreakerami, czyli łamiszczękami. Są kolorowe, ekstremalnie twarde i mają wielkość piłeczki do ping-ponga.
Bóle pleców, kłopoty z brzuchem, ciągłe przeziębienia. To mogą być konsekwencje nieustannego stresu. Codzienne obniżanie napięcia może uchronić przed chorobami
Jelita to tak naprawdę nasz główny układ immunologiczny! Zawiera on dużo więcej komórek odpornościowych niż pozostałe narządy wchodzące w skład tego układu, takie jak grasica czy śledziona.
Leczenie zakażenia HIV daje szanse na całkowicie normalne funkcjonowanie niemające większego wpływu na codzienność.
- Wysyłanie mi cukierków jest jak wysyłanie wódki alkoholikowi. Jestem uzależniona od jedzenia - wyznała znana statystyczka.
Martwimy się smogiem i zamykamy w zimne dni w domach. Powietrze we wnętrzach może być jednak tak samo zanieczyszczone i szkodliwe dla zdrowia jak to na ulicy.
Jak uniknąć wypalenia, opiekując się chorą osobą? W jaki sposób technologia może wesprzeć opiekunów? 8 grudnia dyskutować o tym będą eksperci. Już teraz można zgłaszać swój udział w debacie.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.