Widać je czasem w amerykańskich serialach, ale w Polsce wiedzą o nim głównie naukowcy. Mleko A2 ma inną formę głównego białka - kazeiny - więc łatwiej się trawi. Gdzie znaleźć to mleko?
Co zyskujemy, gdy jemy mało, a co, gdy unikamy węglowodanów? Naukowcy ocenili, jak popularne sposoby odżywiania mogą spowolnić starzenie i wydłużyć życie.
Lubisz jajka? To dobrze, ponieważ wciąż niesłusznie podejrzewa się je o podnoszenie poziomu złego cholesterolu i unika w diecie.
Antybiotyk nie jest już cudownym lekiem na zapalenie płuc. Może ocalić życie chorego, ale płuca po infekcji są już inne.
Diuretyki, znane również jako leki moczopędne, są powszechnie stosowane w leczeniu nadciśnienia i obrzęków oraz niewydolności serca.
Osoby z chorobą Alzheimera więcej godzin spędzają w nocy w pozycji na wznak niż osoby zdrowe. Spanie na plecach szkodzi, bo wpływa na krążenie czy na oddychanie?
Zapalenie płuc to poważne zagrożenie dla zdrowia, szczególnie wśród osób powyżej 65. roku życia. W Polsce jest to czwarta najczęstsza przyczyna śmierci w tej grupie wiekowej, a inwazyjna forma choroby może być śmiertelna dla nawet 50% chorych.
Nikt nie powiedział chłopcu, że straci rękę. Po operacji na widok lekarzy odwracał się w stronę ściany. Na kontrolnych wizytach przez pięć lat nie odezwał się do nas ani słowem.
- Jako obrońca waszych wagin przypominam: zły stan jamy ustnej partnera to silny czynnik ryzyka rozwoju infekcji ginekologicznej - przestrzega ekspert od mikrobiomu.
Ustawienie palców u stóp i ich długość ma wpływ na mechanikę chodzenia. Te cechy powinniśmy też brać pod uwagę, dobierając buty.
Nawet niewielka ilość alkoholu wypijana w trakcie ciąży, może być przyczyną uszkodzenia płodu.
Narząd ruchu człowieka to skomplikowany mechanizm. Działa bez zarzutu, jeśli wszystkie podzespoły są sprawne. Stopa jest jednym z najważniejszych elementów tej maszyny
Wygląd naszych stóp mówi o naszej kondycji, toczących się w organizmie infekcjach, chorobach układu sercowo-naczyniowego, a nawet zaburzeniach neurologicznych.
Ścielić czy nie ścielić? Oto jest pytanie. Czy nauka może na nie odpowiedzieć?
Każdemu epizodowi drgawek towarzyszył niski poziom cukru we krwi. Pacjentka chciała wrócić do domu, do synka, a my nie mieliśmy diagnozy - opowiada endokrynolożka prof. Alina Kuryłowicz.
Wyjaśnienie tej medycznej zagadki otwiera drogę do nowej metody leczenia choroby Parkinsona. Nie będzie nią jednak palenie papierosów.
Wielu z nas nie dosypia w robocze dni tygodnia, ale próbuje to nadrobić w weekendy. Specjaliści od snu zazwyczaj krzywo na to patrzą.
Czy wiesz, dla kogo groźna jest Zika, jakie objawy ma ospa małpia, a którą chorobę Amerykanie przezwali gorączką łamiącą kości?
Wino bezalkoholowe smakuje tak źle, że trzeba je zapić tequilą. Nawet w ciąży wypada pić klasyczne wino. Serial Netflixa "Emily w Paryżu" to bajka, ale napędza sprzedaż prawdziwego alkoholu.
Nawet zwykła kolizja drogowa, podczas której dochodzi do silnego szarpnięcia ciałem, niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia mięśni, stawów czy urazu głowy.
Białe plamki na szkliwie zębów dziecka mogą sygnalizować przynajmniej dwa problemy: erozję szkliwa o podłożu próchnicowym lub kwasowym albo fluorozę. Co robić, by zniknęły?
Problemy dziecka w szkole często mają związek z niezdiagnozowaną wadą wzroku. Dlatego nowy rok szkolny warto zacząć od wizyty u okulisty, a potem u optometrysty.
Oddział, który kojarzył się z komplikacjami i śmiercią wielu pacjentów, zaczął leczyć prawie bez powikłań. Okazało się, że każdy szczegół ma znaczenie. Jak podczas lotu samolotem.
Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wydało pilny raport, który ujawnia, że znacząco spadło stosowanie prezerwatyw wśród aktywnych seksualnie nastolatków.
Starzenie się jest kluczowym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, ponieważ wraz z wiekiem spada zdolność mózgu do usuwania toksycznych substancji. Czy można to zmienić?
Podcast Zdrowa rozmowa
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.