Dlaczego nie rezygnujemy ze zmian czasu? Żyjemy przecież zgodnie z rytmem okołodobowym. Jego zakłócenia niszczą sen, a bez dobrego snu mamy gorszy nastrój.
Jesień to coraz niższe temperatury i zła jakość powietrza. Takie połączenie nie jest dobre dla serca.
Czy medyczna marihuana działa tylko na ból? Lepszy jest susz czy olejek THC? W jakiej formie marihuana działa szybciej, a w jakiej dłużej? Odpowiada lekarz.
Zdrowe zatoki to puste przestrzenie. Czasami stan zapalny powoduje, że zbiera się w nich ropna wydzielina.
Wszyscy słyszeli o układzie pokarmowym czy hormonalnym. Układ endokannabinoidowy nie jest powszechnie znany. Istniał zanim ludzie zaczęli używać marihuany. Endokannabinoidy są nawet w mleku matki.
Edukacja seksualna dotyczy przekazywania różnych wartości, tych dotyczących budowania więzi, relacji, granic, świadomości siebie jako osoby. Nie jest tylko o akcie seksualnym, jako takim - mówi ekspertka.
Z wiekiem tracimy sprawność ruchową - alarmują naukowcy. Na szczęście można temu w pewnym stopniu zaradzić.
Nowoczesne leczenie polega nie tylko na stosowaniu drogich terapii. Czasem wymaga złamania schematu. Gdy sytuacja wydaje się beznadziejna, ryzyko związane z nietypowym podejściem może się opłacić.
Miejska zieleń jest szczególnie potrzebna w czasach globalnego ocieplenia - dowodzi kolejne przekrojowe badanie.
Grzybiarze są w siódmym niebie, choć szczyt grzybobrań już za nami. Wciąż jednak grzyby są w lasach, tyle że teraz inne niż we wrześniu - podpowiedział mi ekspert.
Higiena jamy ustnej to temat, wokół którego narosło wiele mitów. Część sposobów na czyszczenie jest oczywiście skuteczna i pomaga w zachowaniu zdrowych zębów. Ale nie wszystkie.
Stres, na który narażone są osoby zarządzające firmami, odbija się nie tylko na ich zdrowiu psychicznym, ale też fizycznym. Życie w napięciu przyczynia się do problemów z sercem i układem pokarmowym.
Kawa rozpuszczalna zapewnia wiele z tych samych korzyści co kawa sypana.
Zupa dyniowa i pierogi z dynią, kawa z dynią i ciasto dyniowe, a wieczorem kąpiel z dynią. Jesień jest pomarańczowa i pachnie jak słynne pumpkin spice latte.
Tempo życia, stres i niezdrowe nawyki żywieniowe to główne czynniki, które przyczyniają się do wzrostu liczby chorób serca, nawet wśród młodych osób.
Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tymczasem zaleca się ją w lekoopornej epilepsji.
Żółtaczka u noworodków przeważnie mija sama. Czasem jednak przybiera postać patologiczną i staje się groźna dla zdrowia i życia dziecka.
Zażółcenie skóry i białek oczu przeważnie wiąże się z wirusowym zapaleniem wątroby. Ale może to być też objaw wielu innych schorzeń m.in. rzadkich chorób krwi.
Podczas badania krwi można oznaczyć poziom bilirubiny całkowitej, związanej lub wolnej. Jakie są normy dla jej stężenia?
Zniekształcenia poznawcze to negatywne myśli i przekonania, które często towarzyszą depresji. Umiejętność ich rozpoznawania może pomóc sobie z nimi poradzić.
Co to oznacza? To, że choć żyjemy dłużej, niż kiedyś, to długość naszego życia nie rośnie już tak szybko, jak kiedyś rosła.
Dobra wiadomość? Da się na ten proces wpłynąć.
Demencja, zwana też chorobą otępienną może mieć różne przyczyny. To nie zawsze alzheimer.
Odczytanie sekwencji DNA to najdokładniejsze badanie organizmu. Pozwala nie tylko zidentyfikować wiele chorób, ale także określić, jakie mamy do nich predyspozycje.
Szacuje się, że w Polsce rocznie sprzedaje się 222 mln opakowań gum do żucia, czyli średnio 608 tys. sztuk dziennie.
Podcast Zdrowa rozmowa
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.