Leczenie łuszczycy jest złożone i zależy od wielu czynników, w tym rodzaju i nasilenia choroby, lokalizacji zmian oraz współistniejących schorzeń.

Główne cele terapii to złagodzenie objawów, poprawa jakości życia oraz zmniejszenie ryzyka powikłań. Jakie są metody leczenia? 

Leczenie miejscowe - maści, kremy

W przypadku łuszczycy o łagodnym i umiarkowanym przebiegu podstawą terapii jest leczenie miejscowe. Stosuje się różnorodne preparaty, które mają zmniejszyć występowanie stanu zapalnego i złuszczanie się skóry.

  • Kortykosteroidy mają silne działanie przeciwzapalne i immunosupresyjne. Stosowane są w postaci maści, kremów czy lotionów. W zależności od nasilenia zmian, wybiera się preparaty o różnej sile działania. Najczęściej skutkiem ubocznym ich stosowania są tylko rozstępy. Dermatolodzy nie stosują takich dawek, żeby pacjenta wpędzić w kłopoty. Wiadomo, że nie można ich nakładać na twarz.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Leki biologiczne BARDZO pomagają. Można wręcz zapomnieć o łuszczycy. Jeśli się dostanie na program lękowy są za darmo.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    EMULSJI, nie "lotionów"! Polszczyzna sięgnęła bruku w GW zastąpienia korekty przez SzI. Wstydu nie macie!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0