Poznaliśmy nominacje w trzech kolejnych kategoriach konkursu Grand Press. Na liście nominacji znalazły się dwa teksty opublikowane w "Wyborczej".
Dobrych komiksów od dużych i mniejszych wydawców było w tym roku sporo, ale szczególną uwagę postanowiłem zwrócić na te najbardziej bezbronne - czyli wydawane niezależnie.
Ptaki niezdolne do lotu spadały z drzew na chodniki, po czym umierały w męczarniach. Ich śmierć była związana ze środkiem owadobójczym DDT, rozsiewanym przez samoloty żeby walczyć z komarami. Tylko...
To - obok "New York Times'a" - najbardziej wyczekiwana lista "książek roku". Tygodnik "Time" podzielił się swoją setką.
To największy bestseller ostatnich dni. Nowa książka Taylor Swift bije rekordy sprzedaży, ale też poddawana jest miażdżącej krytyce.
Nasza skłonność do teorii spiskowych, skrajna nieufność, narodowa nadwrażliwość, narodowy narcyzm, mrzonki o heroizmie. Czy to wszystko przez nieprzepraowaną traumę wojny?
Wspaniała powieść psychologiczna, czuła wobec bohaterów i stojąca twardo po stronie życia, jakiekolwiek by ono było. Unosi się nad nią duch Virginii Woolf, tym razem jako autorki "Do latarni...
Ta książka jest jak rozmowa z najlepszym kumplem o wszystkich filmach, które Quentin Tarantino kocha, a tym kumplem, czytelniku, jesteś ty.
Co pcha ku sobie tych dwoje tak różnych ludzi w powieści "Polak"? Namiętność, nuda, próżność, ucieczka przed śmiercią? Do ostatniego zdania trzymani jesteśmy w napięciu: co z tego wszystkiego...
Brzeska w Warszawie: choć już na początku tekstu zostajemy wrzuceni w świat naznaczony brutalnością policji, ciągłym kombinowaniem, próbami zarobienia paru złotych, to na pierwszym planie pozostaje...
Siedem powieści, w tym polski debiut, do tego wspomnienia sławnego filmowca, reportaż z pewnej warszawskiej ulicy oraz książka, która budzi całkiem nieliterackie emocje.
Są ludzie, którzy zbierają Kossaki, zabytkowe szable, porcelanowe figurki z Ćmielowa, cukiernice art déco. Rzeczy zabytkowe, cenne, w dobrym guście. To nie będzie o nich.
Owszem, "Mleczarz" dzieje się w Belfaście, rodzinnym mieście Burns. Ale dzieje się też w wielu innych miejscach i czasach, od przeszłych reżimów, przez współczesną Polskę, po, nie mam co do tego...
Powiedzieć, że wszyscy cierpimy na niedosyt miłości i uwagi, to banał. Ale nikt jak Dorota Masłowska nie potrafi wziąć banału i oszlifować go w diament - a przynajmniej w kryształek Svarowskiego.
Nie będziemy tu lekkomyślnie sugerować, że to najfajniejszy debiut od czasu "Paragrafu 22" Josepha Hellera - ale satysfakcja z lektury plasuje się na podobnym poziomie.
Z siłą Herty Müller i Aglaji Veteranyi Łapczyńska opowiada o ujarzmianiu i biopolityce. W jej książce ofiarami systemu są dzieci, kobiety i zwierzęta, czyli jeden organizm.
Helen Weinzweig to autorka wybitna, a w Polsce dotąd nieznana. A ta Kanadyjka urodziła się jako Helena Tenenbaum w Radomiu. Jej powieść to poruszająca mieszanka smutku, empatii i ironii.
Dla młodszych i starszych. Na mikołajki i nie tylko. Oto nasz książkowy prezentownik.
Żwirko i Wigura są patronami naszych ulic, ale nie wiedzieliśmy o nich nic. Ignacy Karpowicz napisał powieść o pionierach polskiego lotnictwa.
Motywów i spraw zasygnalizowanych poprzednio jednym zdaniem - lub słowem - jest w całym cyklu sporo. Wiele z nich może teoretycznie być zaczynem nowej fabuły. I nie wykluczam, że kiedyś będzie.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.