Ludowcy nie zgadzają się na ustawę o związkach partnerskich, bo polityczna śmierć zajrzała im w oczy i łudzą się, że to jeszcze może ich uratować.
Ksiądz Olszewski jest doskonałym materiałem na męczennika i to zarówno partii, jak i Kościoła. Z męczennikiem u boku łatwiej wygrać wybory i gromadzić tłumy wiernych.
Prezes NIK Marian Banaś, którego kadencja upływa za rok, łamie procedury i ręcznie steruje izbą. Teraz wystąpił z projektem zmiany ustawy o NIK, który miałby te praktyki zalegalizować.
Na krótką metę głównym wygranym jest rząd Donalda Tuska, który może liczyć na poparcie kilku lewicowych posłanek. Jednak w dalszej perspektywie rysują się zagrożenia zarówno dla lewicy, jak i dla całej polskiej demokracji.
Społeczeństwo obywatelskie wyniosło tę koalicję do władzy. I to ono, a nie partyjne gierki, może zapewnić jej kolejne zwycięstwa.
Antoni Macierewicz jest najmroczniejszą postacią ostatniej dekady. To manipulator, oszust. Przez wiele lat kłamał, wmawiając Polakom, że 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku doszło do zamachu.
W Limie 22 października zmarł peruwiański teolog katolicki Gustavo Gutiérrez. Stał się twarzą teologii wyzwolenia tuż po zakończeniu soboru watykańskiego drugiego.
Polski premier jako pierwszy powiedział to, co przywódcy starej Europy bali się wypowiedzieć głośno: że bramę do Europy trzeba mocno przymknąć. Tyle tylko, że nikt w całej UE nie wie, jak to zrobić.
Rozczarowanie wyborców, którzy oczekiwali szybkich zmian i zdecydowanych rozliczeń po odsunięciu PiS od władzy, może być groźne dla Koalicji 15 Października. I dla Polski.
Być może w dzisiejszym świecie rzeczywiście trzeba zmodyfikować reguły migracji czy prawa azylowego, ale trzeba to przeprowadzić na poziomie ponadpaństwowym, wychodząc od pojęcia przyrodzonej godności człowieka.
Pod względem odsetka wyborców ze wsi w swoim elektoracie Konfederacja jest dzisiaj najbardziej wiejską partią w Polsce.
Każdy inny naród, mając Wałęsę, kultywowałby jego legendę, marginalizując jego wpadki, błędy, słabości. Tak jak robili to Czesi wobec Havla. A my zmarginalizowaliśmy jego wielkość.
Po słowach Tuska o częściowym zawieszeniu prawa do azylu słyszeliśmy przestrogi, że zostaniemy pariasami Europy. Tymczasem okazuje się, że Polska Tuska jest awangardą przecierającą szlak całej Unii.
Jednym z zadań Narodowego Banku Polskiego jest informowanie i edukowanie społeczeństwa w zakresie ekonomii. Zamiast tego prezes Glapiński miesza ludziom w głowach.
Z tego pomysłu cieszą się niemal wszyscy. A najbardziej chyba Kościół, który dzięki temu dostanie z budżetu znacznie więcej pieniędzy niż dziś.
To nie było orędzie głowy państwa, tylko wystąpienie polityka PiS. Sejm zadrżał w posadach.
Żeby zmienić zasady polityki azylowej, musimy zmienić konstytucję. Bo przecież nie chcemy jej łamać.
Dlaczego zachodni eksperci tak często się mylą, próbując pomóc krajom biednym wyrwać się z zaklętego kręgu ubóstwa? Tłumaczą to Tom G. Palmer i Matt Warner w książce, której polskie tłumaczenie właśnie się ukazało.
Polska bardzo skorzystała na imigracji, ale było w tym więcej szczęścia niż świadomej polityki migracyjnej.
Czy prawo do osiedlenia się w Europie ma każdy mieszkaniec Ziemi?
Polska polityka imigracyjna powinna się oprzeć na imigracji zarobkowej. Imigracja humanitarna musi pozostać marginesem.
Uważam, że znacznie większym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa są dziś "patrole obywatelskie", znak odradzającego się rodzimego faszyzmu, przed którymi władza nas nie chroni, niż uchodźcy, wobec których władza mobilizuje wielkie siły.
Rok minął jak z bicza. Czy jest lepiej? Oczywiście - tak! Czy jest, jak miało być? Oczywiście - nie! Czy mogło być lepiej? W jakimś stopniu, choć oczywiście nie wszystko.
Złamanie przez prokuraturę tajemnicy korespondencji Janusza Palikota z obrońcą to test na działanie państwa w praktyce po ośmiu latach demolowania standardów. Nie możemy tej sprawy tak zostawić.
Europejski Trybunał Praw Człowieka ponownie orzekł (ile to jeszcze razy, Polsko?!), że Polska łamie konwencję praw człowieka, odmawiając Sylwii i Katarzynie transkrypcji aktu ślubu zawartego w Wielkiej Brytanii. Mimo zmiany władzy, niby zmiany...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.