Obóz demokratyczny potrzebuje kandydata, który zrobi wszystko, by wygrać z PiS drugą turę brutalnych wyborów prezydenckich. Polska potrzebuje prezydenta, który poprowadzi bezpiecznie państwo w warunkach burzy geopolitycznej. Dlatego głosuję na Radka...
Stoimy w punkcie krytycznym. Nasze systemy polityczne są bezradne wobec szybkich przemian cywilizacyjnych. Od tego, czy znajdziemy odpowiedź na te wyzwania, zależy przyszłość liberalnej demokracji.
W rządowym programie poprawy bezpieczeństwa na drogach zabrakło najważniejszego elementu: automatycznego nadzoru nad ruchem. Jakby w ostatnim momencie ktoś wyjął tę cegiełkę, burząc całkowicie plan.
Dla członków KO mam jedną radę: w głosowaniu esemesowym kierujcie się swoimi sympatiami i własną oceną szans obydwu kandydatów. A "supersondaż" weźcie w nawias.
Putin nie wyrzeknie się imperialnych ambicji. Jego celem jest zniszczenie ukraińskiego państwa i narodu oraz nowy podział świata na strefy wpływów, z uprzywilejowaną pozycją Rosji.
Na Mazurach, gdzie nie ma żadnego przemysłu, tylko agroturystyka, powstają gigantyczne farmy fotowoltaiczne, które pod względem mocy wkrótce konkurować będą z elektrowniami w Opolu czy Zwartowie.
Ostry podział na dwie Ameryki - konserwatywną oraz liberalną - bardzo przypomina nasz podział na dwie Polski. Czy zatem wybory w USA coś nam podpowiadają na temat wyniku wyborów prezydenckich, które czekają nas wiosną 2025 roku?
Rafał szedł z nami drogą walki o praworządność, wolne media czy wolną szkołę. Dlatego, choć nie mogę głosować w prawyborach KO, ten koalicyjny prawybór byłby dla mnie oczywisty.
Musimy być przygotowani, że w najbliższych latach reguły WTO staną się martwe, a USA wystąpią z tej organizacji. Nastąpi fragmentaryzacja handlu światowego. Ale później fala globalizacji ponownie się podniesie.
Moja propozycja, by wprowadzić przymusowy najem prywatnych pustostanów i przeznaczyć je na najem społeczny, to dla liberalnego publicysty bolszewizm.
Po zwycięstwie Trumpa sytuacja na świecie stała się jeszcze bardziej niebezpieczna. Na ciężkie czasy potrzebny jest twardy i kompetentny szef dyplomacji. Sikorski lepiej się przysłuży Polsce jako minister niż jako prezydent.
Antysemityzm osobiście mnie obraża, bo jest niezgodny z najgłębszym polskim DNA.
Kaczyński mówi, że w Polsce są coraz większe wpływy rosyjskie. A prezydent, że nie jesteśmy strefą wpływów rosyjskich. No i komu tu wierzyć?
Adwokat Janusza Palikota odpowiada na komunikat Prokuratury Krajowej, która odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie jego skargi na złamanie tajemnicy obrończej.
Przyczyną recesji lub spowolnienia nie zawsze jest zbyt słaby popyt, a często inne sprawy - brak rąk do pracy, gospodarka przytłoczona nadmiernymi regulacjami, nieelastyczny rynek pracy itd. Stymulowanie popytu w żaden sposób nie rozwiązuje tych...
Była ambasador administracji Trumpa w Warszawie powiedziała: "Rafał Trzaskowski umie nawiązywać relacje z Republikanami i Demokratami. Osobiście również nazywam go przyjacielem". Kropka. O Radosławie Sikorskim ani słowa.
Sprawa mieszkań weszła do rywalizacji między partiami. Każde ugrupowanie zgłasza własne pomysły, tyle że sprowadzają się one do ogólników i haseł na Twitterze - mówi Maciej Wandzel, prezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich
Zwycięstwo Donalda Trumpa jest marnym pocieszeniem dla polskich populistów: nie znajdą w nim wzorca dla uprawiania polityki.
Matematyczka Cathy O'Neil twierdzi, że Trump jest nowym typem polityka, ponieważ działa jak perfekcyjnie oportunistyczny algorytm, który kieruje się wyłącznie reakcjami wyborców.
Felieton ma swoje prawa, lecz powtarzanie stereotypów z arsenału walki światopoglądowej z minionej epoki nie przystoi intelektualistce.
Myślicie, że nie trzeba się już starać, bo Kaczyński i jego partia zostali odsunięci od władzy na wieki wieków amen? Powrót Trumpa pokazuje, jak bardzo się mylicie.
Wygrana Donalda Trumpa to tlen dla PiS. Cieszą się, jakby Trump był prezydentem Polski, i szukają kogoś takiego u siebie.
W lokalach wyborczych wielkie dylematy przegrywają z małymi lękami. Do głosu dochodzą sprawy dotyczące jakości życia wyborców - płace budżetówki, ochrona zdrowia, mieszkania, edukacja.
Napaść Rosji na Ukrainę przypieczętowała podział świata, kończąc radosną epokę globalizacji. Na szczęście my, Europejczycy, negatywne skutki deglobalizacji odczujemy stosunkowo najsłabiej.
Premier Tusk powinien bardzo szybko uzgodnić różnicę zdań z wicepremierem Gawkowskim na temat pomocy dla Ukrainy, bo rząd i jego wicepremier nie mogą mieć rozbieżnych opinii w tak fundamentalnej sprawie.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.