Wiceprezydent USA J.D. Vance na tydzień przed wyborami w Niemczech przed liderami europejskich krajów krytykował walkę z dezinformacją, posługując się przekazem płynącym z Kremla.
Komisja Wenecka zdaje się nie zdawać sobie sprawy, że legalność jest obecnie modnym listkiem figowym, za którym ukrywa się autokracja - uważa naukowczyni z Princeton
W obliczu obecnych zagrożeń Europa nie może pozostać bierna. Gotowe do tego kraje muszą zbudować potencjał umożliwiający podejmowanie i prowadzenie poważnych działań wojskowych.
Na biurko ministra wpłynęły dwa projekty ustaw o sądownictwie - lepszy i gorszy. Ale bez względu na wybór między nimi jedno jest pewne: obecna sytuacja w sądach, zainfekowanych neosędziami, dłużej nie może trwać.
W ostatnich dniach mieliśmy okazję przeczytać na platformie X dwa arcyciekawe wpisy czołowych polityków PiS.
Robi się gorąco. Wieczna zmarzlina odmarza, a wzniesione na niej budowle zapadają się w trzęsawisko. Także w geopolityce. Twarda jak skała skorupa NATO, na której opieraliśmy konstrukcję naszego systemu bezpieczeństwa, mięknie i znika w oczach.
W ciągu kilku tygodni Donald Trump zburzył oparty na zasadach ład międzynarodowy, zbudowany po II wojnie światowej i umocniony po zakończeniu zimnej wojny. Noblista Daron Acemoglu wieszczy, że odsuniętą w czasie konsekwencją będzie głęboka i...
Można się więc zastanawiać, czy istnieje w tej kampanii rzeczywisty Karol Nawrocki, czy też mamy do czynienia z rodzajem politycznego bytu wirtualnego stworzonego na użytek jego partii.
W niebezpiecznym świecie i w czasach niepewności polska prezydencja UE będzie wystrzegać się kroków dających polityczne paliwo nacjonalistom i populistom. I postawi na bezpieczeństwo.
Gospodarka potrzebuje więcej inwestycji, ale pod warunkiem, że będą one efektywne, to znaczy będą generowały wysokie zyski. Tymczasem nie da się precyzyjnie określić, jaka jest efektywność inwestycji publicznych.
Sojusz z USA w ramach NATO jest jednym z filarów naszego bezpieczeństwa. Przynależność do UE to filar drugi. Dotąd nie musieliśmy między nimi wybierać ani lawirować. Prezydentura Donalda Trumpa może to zmienić.
Wiosną 2022 r. polscy politycy ścigali się, kto bardziej wesprze Kijów, a dziś licytują się, kto mocniej dokopie Ukraińcom.
Nowa sytuacja geopolityczna po wyborach prezydenckich w USA jest bodźcem, by popchnąć UE w kierunku deregulacji i zwiększenia konkurencyjności. Rośnie bowiem ryzyko, że dynamiczne europejskie startupy zaczną się przenosić za ocean.
Czy można pogodzić niezależność banków centralnych z demokratyczną kontrolą ze strony władzy przedstawicielskiej? Eksperci z Cato Institute mają na to receptę.
Odnoszę wrażenie, że sami Izraelczycy często wykazują bardziej krytyczne podejście do polityki swojego państwa niż jej polscy obrońcy.
Być może już nie Ameryka Donalda Trumpa, ale Unia Europejska Donalda Tuska będzie główną siłą broniącą wolnego świata przed agresją autorytaryzmów. Najpierw jednak musimy pokonać wewnętrznych wrogów wolności i demokracji.
Kultura języka i poprawność polityczna nie mają nic wspólnego z cenzurą, tak jak korzystanie z toalety nie ma nic wspólnego z ograniczaniem wolności osobistej.
Niesamowite "zbiegi okoliczności" towarzyszyły sprawie zakupu przez Iwonę i Mateusza Morawieckich - po wielokrotnie zaniżonej cenie - działki od jednej z wrocławskich parafii. Dobrze, że prokuratura do niej wraca.
Ostatnie skargi na trudności z uzyskaniem polskiej wizy na Filipinach dowodzą, że uszczelnianie systemu wizowego przynosi efekt. Czas na kolejny etap. Do Sejmu trafił pakiet czterech ustaw regulujących politykę migracyjną.
Widziałam to od środka i wiem, że kasyna to świadomie zaprojektowany system uzależniania ludzi. Im więcej masz pieniędzy, tym bardziej kasyno oplata cię mackami uzależnienia. Bo dla jego właścicieli jesteś tylko portfelem na nogach - opowiada...
Klasa średnia - typowi wyborcy Platformy Obywatelskiej - ma ponieść główny ciężar konsolidacji fiskalnej, a także rozdawnictwa rozpoczętego przez PiS, a kontynuowanego przez Koalicję 15 Października.
Kaczyński może wrócić do władzy, bo wiele osób traktuje wybory jako okazję do zademonstrowania swoich uczuć, również przez absencję, a nie jako narzędzie do kształtowania rzeczywistości.
Aktywiści zasiadający na ławie oskarżonych dali świadectwo poszanowania dla powszechnie uznawanych wartości i ochrony praw jednostki. Ufam, że nadal podziela Pan te wartości - napisał ministrowi i Prokuratorowi Generalnemu szef Naczelnej Rady...
Skoro liberalizm jest taki zły i rzekomo skazany na zagładę, to dlaczego imigranci i uchodźcy wybierają nie Chiny czy Rosję, lecz kraje, w których kwitnie liberalna demokracja i praworządność?
Czy pozwolimy, by przyszłość młodego pokolenia została ukształtowana przez polityczne decyzje, które podważają fundamenty demokracji? Jeśli nie, czas działać - zanim będzie za późno.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.