Wszystko wskazuje na to, że pod koniec roku na Pacyfiku pojawi się zjawisko La Nina. Czy będzie miało wpływ na pogodę w skali globalnej i czy możemy odczuć jego skutki w Europie?
Od poniedziałku zrobi się zimowo. W południowej Polsce pojawi się śnieg. Z dnia na dzień będzie chłodniej, a od środy ujemne temperatury utrzymają się także w dzień. Zimowe warunki zapanują co najmniej do końca przyszłego tygodnia.
W najnowszym "Nature" naukowcy z Google DeepMind chwalą się, że ich program sztucznej inteligencji GenCast bije na głowę słynny europejski model komputerowy prognozujący pogodę.
Rzadko zdarza się widzieć tak wąski i równy pas mocno odcinający się od otoczenia i występujący tam, gdzie wokół nie ma żadnych innych chmur.
Przełom listopada i grudnia upłynie więc pod znakiem ciągłych zmian pogody z przewagą jesiennej słoty. Na nizinach nie widać nadejścia zimy. Za to w górach stopniowo będzie przybywać białego puchu.
Wszystko za sprawą tzw. efektu morza i konwekcji adwekcyjnej.
Prognozy są zgodne. Weekend jeszcze będzie chłodny, ale już bez większych opadów śniegu.
IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Prognozuje też opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu.
Na Morzu Śródziemnym jest wiele dużych wysp i półwyspów, a otaczające je lądy obfitują w góry, wyżyny i głębokie doliny. To przyczyna obfitości lokalnych wiatrów.
Jaka pogoda czeka nas w długi weekend? Na pewno musimy przygotować się na zmiany.
Czekają nas bardzo mgliste dni. Mgły będą się utrzymywać nie tylko rano, ale także w innych porach dnia. Potrwają co najmniej do końca tygodnia.
W związku z ochłodzeniem zaczął się pojawiać szron. Niemal codziennie widzimy go na trawnikach, samochodach i dachach. Skąd się tak naprawdę bierze?
Warto wyciągnąć z szafy cieplejsze ubrania i zaopatrzyć się w sprzęt do skrobania szyb w samochodzie. Po raz pierwszy tej jesieni wartości temperatury spadną niemal w całym kraju poniżej 0 st. C.
To mgły radiacyjne. Wyjaśniamy genezę ich powstawania.
Przed nami kolejny tydzień z wyżową, piękną pogodą.
Ashley zasłużył na imię, bo jest pierwszym w tym roku jesiennym sztormem północnoatlantyckim, który wzbudził respekt. Uderzył w Irlandię i Wielką Brytanię.
Jak donoszą nasi szpiedzy w internecie, Polacy chcą koniecznie wiedzieć, kiedy spadnie śnieg.
W piątek spokojnie przeszedł nad Polską niż będący pozostałością huraganu "Kirk". Mimo że wcześniej wyrządził szkody we Francji i w Niemczech, to w naszym kraju wytracił impet i nie był groźny. Ale w niedzielę przechodził nad Polską inny niż, który...
Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS prezentuje się coraz lepiej. Czekamy już tylko na dobrą pogodę.
Jednak w przeciwieństwie do przeżywającej trudne chwile Florydy, nam nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Jedyne co nas czeka to dwa dni zmiennej, wietrznej i deszczowej pogody.
Analitycy liczą straty wywołane przez huragan Milton, który uderzył w wybrzeże Florydy. Kwotę porównują do wyceny strat spowodowanych huraganem Ian z 2022 r., choć nie wykluczają, że koszty okażą się dużo większe.
Niemcy już nazwali cyklon potropikalny "Kirk" orkanem. Cieszcie się kilkoma dniami ciepłej i słonecznej jesieni. W piątek pogoda się zmieni.
Ale IMGW prognozuje ocieplenie od poniedziałku.
Liczbę ofiar śmiertelnych każdego cyklonu tropikalnego, który przechodzi nad USA, badacze szacują w tysiącach.
Wyglądają jak regularne soczewki, migdały lub spodki a czasem nawet stosy naleśników.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.