Każdego dnia fotoedytorzy "Gazety Wyborczej" oglądają setki, a bywa, że tysiące zdjęć z kraju i ze świata. Tylko niewielki ułamek z nich ilustruje potem wydarzenia opisywane przez naszych dziennikarzy. Wiele wspaniałych fotografii nie ma szansy...
Od kilkunastu godzin na południu województwa opolskiego pogarsza się sytuacja powodziowa. Burmistrz Głuchołaz zapowiedział ewakuację kilkunastu osób z miejscowości Jarnołtówek, które leżą poniżej zbiornika. W Lądku - Zdroju stan wody w Białej...
Toaleta turystyczna, agregat prądotwórczy czy gotowy, "kupny" plecak ewakuacyjny? Są bardziej dostępne i tańsze rzeczy, które w przypadku kryzysu czy przymusu ewakuacji warto mieć przy sobie.
Każdego dnia publikujemy setki tekstów, nasza strona zmienia się bardzo dynamicznie. W tym miejscu zbieramy najważniejsze wiadomości dnia.
Niestety, podobieństwo z sytuacją synoptyczną z wielkich powodzi z 1997 i 2010 roku oraz wyliczone przez modele sumaryczne wartości opadów każą traktować zagrożenie z jak największą powagą.
Pierwszy tydzień września był bardzo upalny. Niemal codziennie w wielu miejscowościach mieliśmy temperaturę przekraczającą +30 st. C. Pogoda jednak znacznie różniła się od tej, jaką obserwowaliśmy w drugiej połowie sierpnia, mimo że była również...
Polska nie jest jedynym krajem w środkowej i północnej Europie gdzie początek września był upalny. To się jednak kończy
Ostrzeżenia IMGW przed upałem obejmują przede wszystkim Polskę Zachodnią. Jutro upalnie ma być nawet na Wybrzeżu. Także noce mają być tropikalne - z temperaturą powyżej 20 st. C.
Tegoroczne lato należy zaliczyć do bardzo upalnych. Wiele wskazuje na to, że upał rozleje się na wrzesień, a więc wyjątkowo gorący będzie także początek jesieni.
Prognozy przewidują, że front stacjonarny znajdujący się obecnie nad Polską od wtorku zacznie się poruszać na zachód i zamieni we front ciepły.
Mijający tydzień był niezwykły jeśli chodzi o pogodę. Wystąpiły wyjątkowo obfite opady deszczu, przez niektórych porównywane (z pewną przesadą) do deszczów tropikalnych. W wielu miejscach doszło do podtopień i poważnych szkód. Na szczęście nie było...
W ostatni poniedziałek 19 sierpnia przez Polskę przeszła fala opadów, jakiej nie widzieliśmy od lat. W wielu miejscach doszło do podtopień i poważnych szkód. Trzeba liczyć się z powtórką.
Prognozy pogody są już na tyle precyzyjne, że możemy na ich podstawie zaplanować wypoczynek w długi weekend sierpniowy. W sobotę burze mogą być bardzo gwałtowne, z silnymi porywami wiatru, ulewami i gradem.
Niże tego typu nazywamy górnymi niżami. Jedne powodują lokalne podtopienia, inne przechodzą przez nas niezauważone.
To, że zapowiedź 30 st. C przyjmujemy z ulgą, świadczy o tym, jak daleko posunęły się zmiany klimatyczne w ostatnich latach. Jeszcze 20 lat temu mieliśmy tylko po kilka takich dni w roku, obecnie traktujemy je jako letnią normę.
Chmury pierzaste Cirrus są łatwe do rozpoznania. To też najbielsze ze wszystkich rodzajów chmur. Są tak delikatne, że z łatwością przechodzą przez nie promienie słoneczne.
Takim upałem właśnie postraszył nas internet. Piekielny skwar ma do nas przyjść 12 sierpnia. Wyjaśniamy, czy jest się czego bać.
Za dnia wiatr najczęściej wieje od morza w kierunku lądu. Nocą - odwrotnie. Dlaczego? Zwykle odpowiada za to bryza.
W weekend znowu uderzenie upału. W wielu miejscach temperatury przekroczą 30 st. C.
W niedzielę 21 lipca, kiedy Polska smażyła się w upale, dobowa globalna temperatura sięgnęła 17,09 st. C - podała unijna służba klimatyczna Copernicus. Poniedziałek, jak się teraz okazuje, był jeszcze cieplejszy.
Front chłodny, związany z niżem przesuwającym się nad Półwyspem Skandynawskim, już wkroczył do zachodniej Polski.
Nadchodzą zmiany w pogodzie. Na co najmniej tydzień zagoszczą w naszym kraju temperatury nieprzekraczające 25 st. C.
Burze związane z mezoskalowymi układami konwekcyjnymi często idą w parze z ulewnymi opadami, gradem, silnymi porywami wiatru, a czasem też trąbami powietrznymi.
Od wtorku do soboty w wielu rejonach Polski termometry pokażą od 30 st. C wzwyż. Dziś przez zachodnią część naszego kraju mogą przejść niszczycielskie burze.
Klimat nam się zmienia i notujemy w Polsce coraz więcej gwałtownych zjawisk pogodowych. Opracowaliśmy więc słowniczek pojęć burzowych, z którymi, chcąc nie chcąc, będziemy musieli się oswoić.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.