Podcast Sobotni seans

 • 55 min

  Wolność dróg i szlacheckość Południa. O amerykańskim kinie drogi (Gość: prof. Bohdan Szklarski)

  Willie Nelson śpiewał, że znów wyrusza w drogę. Radosław Czyż, Agata Piasecka i Andrzej Kulasek również są "On The Road Again" i dyskutują o kinie drogi, a także o ulubionych duetach, które wyruszają we wspólną podróż. Głównie po Stanach Zjednoczonych, bo to przede wszystkim Amerykanie w podróży po bezkresnych szosach widzą ucieleśnienie wolności i szansę na nowe życie. W części drugiej prof. Bohdan Szklarski opowiada o amerykańskim Południu i tym, co jego mieszkańców tak bardzo łączy z Polakami.

 • 53 min

  Im lepsza muzyka, tym lepsza biografia? Filmy i seriale o gwiazdach muzyki (Gość: Gorg)

  Liczą się hity czy tragiczne historie? Biografie znanych muzyków pełne są i tego, i tego, ale w tych naprawdę dobrych produkcjach szczerość bierze górę. Radosław Czyż, Agata Piasecka i Łukasz Kamiński dzielą się ulubionymi filmami i serialami o gwiazdach rapu, rocka, popu i punka. Z kolei Andrzej Kulasek pyta Marcina "Gorga" Krasowskiego z Vavamuffin o polskie reggae i o to, czy można zrobić dobry film o Bobie Marleyu.

 • 66 min

  Głos jakiegoś pokolenia. O serialach milenialsów (Goście: K. Wiśniowska, M. Baranowski)

  Kto jest głosem pokolenia milenialsów? Które seriale pokazują ich dobrze i czemu Lenie Dunham jednak nie udało się zostać głosem tego pokolenia? O popkulturowym przedstawieniu swojego pokolenia w podcaście "Sobotni seans" rozmawiają dziennikarze Wyborcza TV Agata Piasecka i Radosław Czyż oraz Justyna Suchecka z TVN 24. A Katarzyna Wiśniowska i Marek Baranowski, czyli scenarzyści "Kiedy ślub?", zdradzają, ile ze swoich doświadczeń przenieśli na ekran.

 • 62 min

  Wszystkie drogi prowadzą do Berlina (Gościni: Renata Kopyto)

  To miasto było bohaterem kina od czasu, gdy obrazy wprawiono w ruch. Jak Berlin ukazywano w filmach i serialach? Czego możemy się z tego nauczyć o kinematografii? Niemieckiej i nie tylko. Rozmawiają: Radosław Czyż, Agata Piasecka i Aliaksandr Rayeuski, dziennikarze "Wyborczej". O programie Tygodnia Filmu Niemieckiego i problemach społecznych w Niemczech, o których tamtejsze kino opowiada, rozmawiają Piotr Guszkowski, dziennikarz "Wyborczej", i Renata Kopyto, kierowniczka Domu Norymberskiego w Krakowie, współorganizatorka Tygodnia Filmu Niemieckiego.

 • 70 min

  Na jakie seriale czekamy w 2024 r.? I komu wolno śmiać się z "1670"? (Goście: M. Buchwald, J. Rużyłło)

  Powrót "Detektywa", "Shogun", kontynuacja "Squid Game" i długo wyczekiwany finał "Stranger Things". Czy to wszystkie najciekawsze serialowe premiery tego roku? Oczywiście, że nie! W drugiej części swoimi reakcjami na internetowe dyskusje wokół serialu "1670" dzielą się jego twórcy: Jakub Rużyłło i Maciej Buchwald. Prowadzi Radosław Czyż.

 • 57 min

  Najlepsze seriale 2023 roku to...

  Oto najlepsza serialowa dwudziestka! Całkowicie subiektywny ranking redakcji "Wyborczej TV" w sam raz na Święta. Każdy ma prawo się nie zgodzić z naszą opinią, ale my chcieliśmy wybrać właśnie tak. Długo wyglądało na to, że zwycięzcę poznaliśmy już na początku roku, ale rywalizacja okazała się dużo bardziej zacięta. W rankingu uwzględniliśmy także seriale, których światowa premiera odbyła się w 2022 roku, ale w Polsce pokazano je dopiero rok później, dlatego nie chcieliśmy ich pomijać. Więcej przeczytacie tu: https://wyborcza.pl/7,90535,30520674,wybralismy-oto-najlepsze-seriale-2023-wg-redakcji-wyborczej.html. Na podcast zapraszają: Radosław Czyż, Andrzej Kulasek i Agata Piasecka.

 • 44 min

  Dinomania. Jak pomieścić w kinie wszystkie potwory (Gość: dr Grzegorz Niedźwiedzki)

  Dlaczego kino od samego początku zakochało się w wielkich potworach? Od "King Konga" i "Godzilli" do "Parku Jurajskiego". Piotr Guszkowski i Radosław Czyż dyskutują o rodowodzie ekranowych gigantów, a paleontolog dr Grzegorz Niedźwiedzki rozlicza wizję Stevena Spielberga. Czy tyranozaur naprawdę był ślepy jak kret? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 57 min

  "Igrzyska śmierci" i wszystkie końce świata (gość: prof. Szymon Malinowski)

  To już jest koniec, nie ma już nic... Czy apokalipsa może nas wzruszyć? Jak kino i telewizja straszą nas końcem świata? Czego możemy się nauczyć z "Mad Maxa", "Opowieści podręcznej", "Igrzysk śmierci" czy "The Last of Us". I co o końcu świata mówi nam "WALL.E"? Rozmawiają: Radosław Czyż, Agata Piasecka i Maja Staniszewska. A z kolei o tym, jak będą wyglądać rzeczywiste końce świata, Radosław Czyż rozmawia z prof. Szymonem Malinowskim, fizykiem atmosfery z PAN. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 59 min

  Poczuć "Dotyk zen". O kinie z Azji (Gość: Marcin Krasnowolski)

  Kiedy i dlaczego świat pokochał kino z Dalekiego Wschodu? Co mają wspólnego Oscar dla "Parasite" i obsesja na punkcie "Squid Games"? Jakie filmy i seriale z Azji zostały dobrze przyjęte na Zachodzie w ostatnim czasie? O ofensywie koreańskich filmów i seriali opowiadają Piotr Guszkowski i Andrzej Kulasek, dziennikarze "Wyborczej TV". Marcin Krasnowolski, współorganizator 17. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków zdradza co "Matrix" i "John Wick" zawdzięczają Kingowi Hu, reżyserowi, który zrewolucjonizował kino wuxia. Prowadzi Radosław Czyż, dziennikarz "Wyborczej TV". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 63 min

  Kto zabił? I dlaczego nie lokaj? (Gość: Wiesław Zyskowski)

  W tych filmach i serialach detektywi bywają ciekawsi od zbrodni. Od Sherlocka Holmesa przez porucznika Columbo po Charlie Cale z 'Poker Face'. A co, jeśli podejrzany kłamie? Detektywi mają na to swoje metody. O ulubionych detektywach rozmawiają Marta Górna i Maja Staniszewska. A Wiesław Zyskowski, specjalista w dziedzinie wystąpień publicznych, kreowania wizerunku oraz przesłuchań z wykorzystaniem nowoczesnych metod opowiada, w jaki sposób rozpoznać, że ktoś mija się z prawdą i czego o metodach przesłuchań nauczył się od agentów FBI. Podcast prowadzi Radosław Czyż, dziennikarz "Wyborczej TV".

 • 57 min

  Byli najbogatszym narodem świata. Białych sąsiadów kłuło to w oczy (Gość: Maciej Jarkowiec)

  Pewnego razu w sobotnim seansie. Dlaczego nadszedł renesans westernów? Od "Tańczącego z wilkami" po "Czas krwawego księżyca", od "Deadwood" po "Yellowstone". Każdy serwis streamingowy chce mieć swój serialowy western, a wielcy reżyserzy wracają na Dziki Zachód. Radosław Czyż i Marta Górna rozmawiają o odrodzeniu westernu, a Maciej Jarkowiec opowiada o tragicznym losie Osedżów. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 56 min

  Kino w Radoliszkach. Jak wypada "Znachor" po nowemu? (Gość: Artur Barciś)

  Każdy ma swojego "Znachora", czyli jak nowy film Netflixa ma się do książkowego pierwowzoru i poprzednich ekranizacji. Oraz dlaczego życie Tadeusza Dołęgi-Mostowicza to materiał na świetny serial. Na podcast "Sobotni seans" zapraszają Radosław Czyż, Dorota Szymborska i Andrzej Kulasek. Gościem odcinka jest Artur Barciś. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 54 min

  Od "Ekipy" do "Dyplomatki". Ile jest prawdy w political fiction? (Gość: Marcin Wrona)

  Jaki jest najlepszy polski serial political fiction? W czym tkwi siła "Prezydenckiego pokera"? Ile wspólnego z prawdą ma "Dyplomatka"? Z Marcinem Wroną z "Faktów" TVN rozmawiamy o tym, ile jest prawdy w amerykańskich serialach politycznych, i tym, dlaczego najlepszy serial o politykach nadaje teraz CNN. Na kolejny odcinek podcastu "Seriale do nadrobienia" zapraszają Agata Piasecka, Maja Staniszewska i Radosław Czyż. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 70 min

  Jesienna ofensywa. TVP wyciąga kostiumy, CANAL+ stawia na "Belfra" (Gość: Maciej Stuhr)

  O nowościach na jesień, o tym, czy Leszek Lichota będzie dobrym Antonim Kosibą w nowej odsłonie "Znachora", o tym, że TVP robi serial o Mickiewiczu i co z tego wyniknie, a także dlaczego najbardziej czekamy na "Rojsta Millenium". A Maciej Stuhr opowiada o kolejnym sezonie "Belfra" i o tym, czy on sam jest dobrym nauczycielem. Na kolejny odcinek podcastu "Seriale do nadrobienia" zapraszają Radosław Czyż, Maja Staniszewska i Agata Piasecka. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 58 min

  "The Bear" i inne smaczne produkcje (Gość: Aleksander Baron)

  Kto nauczył Amerykanów gotować? Dlaczego Jon Favreau powinien robić filmy o jedzeniu, a nie superbohaterach? I czy serial "The Bear" utrzymał swój mistrzowski poziom? Szukamy odpowiedzi na te pytania, a z szefem kuchni Aleksandrem Baronem rozmawiamy o tym, czym się różni prawda kuchni od prawdy ekranu. Na kolejny odcinek podcastu "Seriale do nadrobienia" zapraszają Agata Piasecka, Andrzej Kulasek i Radosław Czyż. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

Inne podcasty