Mistrzowie słowa

 • 20 min

  Stanisław Brejdygant czyta opowiadanie Ziemowita Szczerka "Putin wiecznie żywy"

  "Niełatwo się podróżuje po Rosji historycznej w połowie XXI wieku. Na karelskiej granicy stoją żołnierze, demonstrują siłę i potęgę Rosji. Potęgę teoretyczną, bo ? w rzeczy samej ? im mniej prawdziwej siły i potęgi tego, co z nieszczęsnej Rosji pozostało, tym bardziej trzeba ją demonstrować. Ale cóż: po śmierci wiekowego (i wiecznego, wydawałoby się) Władimira Putina, na którego pogrzeb jadę, w powietrzu zaczyna się czuć wietrzyk przemian" - w 56. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Stanisław Brejdygant czyta opowiadanie Ziemowita Szczerka "Putin wiecznie żywy", który ukazał się w ramach programu "Jutronauci" w magazynie Wolna Sobota. Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 28 min

  Anna Ilczuk czyta tekst Macieja Jarkowca "Fiński wzór szczęścia"

  Pippi nie porównuje się do innych. Nie ma kompleksów. Być może dlatego, że nie chodzi do szkoły - w 90. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Anna Ilczuk czyta tekst Macieja Jarkowca "Fiński wzór szczęścia", który ukazał się w ramach programu "Jutronauci". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 47 min

  Maria Peszek czyta tekst Katarzyny Boni "W oku wieloryba"

  Ośmiornica siedziała na kamieniu zawinięta we własne ramiona. W miękkiej czerwieni jej ciała błysnęło bursztynowe oko. Podpłynęłam bliżej, była na wyciągnięcie ręki. Rozsunęła powiekę, jej źrenica miała kształt poziomej kreski. Widziałam ją wyraźnie. A ona widziała mnie. Co jest takiego w spotkaniach z dzikimi zwierzętami, że zostają z nami na zawsze? Aldo Leopold, ojciec ekologicznego nurtu w filozofii, opowiadał, że jedno spojrzenie w oczy umierającej wilczycy - i ten dziki, zielony ogień, który gasnąc, zabierał ze sobą tajemnice znane tylko wilkom i górom - zmieniło go z myśliwego w obrońcę dzikiej przyrody. W 45. wydaniu podcastu "Mistrzowie Słowa" Maria Peszek czyta esej Katarzyny Boni, który ukazał się w "Książkach. Magazynie do Czytania" w wydaniu 6/2021. Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 28 min

  Maciej Stuhr czyta felietony Janusza Rudnickiego z "Wolnej Soboty"

  "Pojechał raz do stolicy mój przyszły ojciec i nie wrócił z godziną, ale z żoną"... W dzisiejszym wydaniu "Mistrzów Słowa" Maciej Stuhr czyta dziesięć felietonów Janusza Rudnickiego. Wszystkie były i będą publikowane co tydzień w magazynie Wolna Sobota. "Mistrzowie Słowa" to podcast, w którym mistrzowie sceny czytają mistrzów pióra. Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Teksty te będą pochodziły z naszych najlepszych magazynów: "Wolnej Soboty", "Dużego Formatu", "Wysokich Obcasów", "Ale Historia", "Książek" i "Wyborczej Classic". Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy - Klubowy - pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata. Polecamy także serię audiobooków "Mistrzowie Słowa" Wydawnictwa Agora, którą znajdziecie na Kulturalnysklep.pl i Publio.pl Materiał zawiera wypowiedzi, które mogą być uznane za wulgarne, przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.

 • 51 min

  Kawiarka, łechtaczka, Lego, kuchnia mamy... Maria Maj czyta o rzeczach, które czynią świat lepszym

  Z listy 100 rzeczy, które zdaniem autorów i autorek "Książek. Magazynu do Czytania" czynią świat lepszym, wybraliśmy kilka. W 88. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Maria Maj czyta wybrane teksty. Wyjątkowo w tym tygodniu podcast publikujemy również w ramach bezpłatnego wydania "8:10". Zależy nam, żeby tego odcinka mogli posłuchać wszyscy, nie tylko członkowie Klubu "Wyborczej". Żeby w weekend połączony ze Świętem Niepodległości wszystkim nam było lepiej, piękniej i życzliwiej. Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 9 min

  Mistrzowie Słowa: [Oksana Zabużko]

  [Z ARCHIWUM] W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę nie zaprezentujemy w tym tygodniu klasycznej formuły naszego podcastu Mistrzowie Słowa. Zapraszamy do wysłuchania ukraińskiej mistrzyni pióra - Oksany Zabużko i jej eseju pochodzącego z książki "Planeta Piołun", której premiera miała miejsce dzień przed rozpoczęciem wojny. To tekst, w którym wybitna autorka pisze, że zwycięstwo należy do tych, którzy lepiej opowiedzą historię. Solidarni z Ukrainą, Ukraińcami i Ukrainkami wierzymy w ich niezależną historię, samodzielną kulturę i odrębną tożsamość. Esej "Ukraina - własnym głosem" pochodzi ze zbioru esejów "Planeta Piołun", który ukazał się nakładem Wydawnictwa Agora 23 lutego 2022 roku.

 • 22 min

  Andrzej Zieliński czyta tekst Marii Panas-Goworskiej i Andrzeja Goworskiego "Wszystkie miłości Wojniczów"

  On nieco garbaty, nie mówi po angielsku i w Londynie poznaje Angielkę. Jej twarz wydaje mu się znajoma. Gdzie mógłby ją spotkać? W zaborowej Warszawie czy na syberyjskim zesłaniu? Zapyta... Ethel Lilian Voynich, Michał Wojnicz i ich miłość. Andrzej Zieliński w 101. odcinku "Mistrzów Słowa" czyta tekst Marii Panas-Goworskiej i Andrzeja Goworskiego "Wszystkie miłości Wojniczów". Co tydzień w sobotę publikowaliśmy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Zapraszamy do odsłuchiwania archiwalnych odcinków. Polecamy także nasze inne podcasty ? "8:10", "Warszawa nadaje", "Zdrową rozmowę" oraz podcasty "Wysokich Obcasów".

 • 45 min

  Vanessa Aleksander czyta esej Weroniki Murek "Lekcja zen z Joan Didion"

  Kiedy Joan ma pięć lat (jest akurat 1939 rok), dostaje od matki notes. Od tej pory, mówi matka, ma zacząć pisać, to znaczy: nauczyć się bawić sama ze sobą. Kiedy ma jedenaście, matka wypisuje jej zaświadczenie do biblioteki: córka ma prawo wypożyczać książki dla dorosłych. Joan wypożycza. Przede wszystkim biografie. Wiele lat później powie, że biografie są najodpowiedniejszymi lekturami dla dzieci. Biografie opowiadają historie o dzieciach, które stają się dorosłymi ludźmi. Wiedza o tym, jak to zrobić, jest w życiu ważna. Zaczytuje się też Hemingwayem. Przepisuje pierwsze zdanie "Pożegnania z bronią": Pod koniec tego lata zajmowaliśmy dom we wsi nad rzeką, za którą była równina i góry (przeł. Bronisław Zieliński). Najbardziej podoba się jej to, czego w nim nie ma. Brak informacji, którego lata wydarzyła się historia, w jakich górach i nad którą rzeką. Już wie: chce zostać pisarką. W 100. odcinku "Mistrzów Słowa" Vanessa Aleksander czyta esej Weroniki Murek "Lekcja zen z Joan Didion". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 36 min

  Andrzej Kłak czyta tekst Tomasza Kwaśniewskiego "Brakuje mi pieniędzy!"

  [Z ARCHIWUM] Czuję się samotny, pogadaj ze mną o żonie i trudach życia. Przemów jak Kaczyński, przemów jak Tusk - w 98. odcinku "Mistrzów Słowa" Andrzej Kłak czyta tekst Tomasza Kwaśniewskiego o sztucznej inteligencji pt. "Brakuje mi pieniędzy!". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 20 min

  Maciej Musiałowski czyta cykl tekstów Jacka Dehnela "Coś pięknego"

  Ta opowieść, jak niemal wszystkie ważne opowieści, zaczyna się baśniowo: w średniowiecznym Palermo, na dworze królewskim jak z najwspanialszych legend, gdzie spotykały się normańska brutalność, arabska nauka i bizantyjskie złoto, rywalizowało dwóch wielmożów. W 99. odcinku "Mistrzów Słowa" Maciej Musiałowski czyta cykl tekstów "Coś pięknego" Jacka Dehnela. Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 31 min

  Maja Ostaszewska czyta reportaż Moniki Redzisz "Jak bohaterowie M*A*S*H"

  "Najważniejsza rzecz, jakiej się nauczyłem w Lekarzach bez Granic, to że wszyscy jesteśmy tacy sami. Nieważne, czy z Liberii, czy z Afganistanu, czy z Ukrainy - mamy takie same potrzeby i takie samo prawo do szczęścia" - w 97. odcinku "Mistrzów Słowa" Maja Ostaszewska czyta reportaż Moniki Redzisz "Jak bohaterowie M*A*S*H". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 39 min

  Eliza Rycembel czyta reportaż Katarzyny Surmiak-Domańskiej "Generacja Z bez grzechu"

  "Bierzmowanie to ta ostateczna granica. Mówi się, że jest potrzebne, gdy się ma być chrzestnym albo do ślubu kościelnego. Nie wiem, czy to prawda. W każdym razie wszyscy po bierzmowaniu mówią: mamy z głowy" - w 96. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Eliza Rycembel czyta reportaż Katarzyny Surmiak-Domańskiej. Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 42 min

  Izabela Kuna czyta reportaż o Ukrainkach w Polsce

  Dawno temu, gdy mój dziadek miał 14 lat, korespondował z Polką. Teraz ona ma 71 lat, ale gdy wybuchła wojna, odnalazła nas i zaprosiła do siebie - w 95. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Izabela Kuna czyta reportaż o Ukrainkach w Polsce. Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 36 min

  Barbara Kurdej-Szatan czyta tekst Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej "Ostatni wilk spojrzał na mnie z żalem"

  Bronius przed przemianą: - Siedziałem na ambonie do świtu. Przychodziły lisy, kuny, jenoty, ale nie strzelałem, bo czekałem na wilka. Byłem cierpliwy i wytrwały. I tak zabiłem 22 - w 94. odcinku podcastu "Mistrzowie Słowa" Barbara Kurdej-Szatan czyta tekst Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej. Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.

 • 39 min

  Kamila Kuboth-Schuchardt czyta tekst Emilii Dłużewskiej "Rycz, mała, rycz"

  Kobiety wytarzane w smole i pierzu odzyskują godność. I przynoszą zyski tej samej branży, która wcześniej zarabiała na ich publicznym upokarzaniu - w 93. odcinku "Mistrzów Słowa" Kamila Kuboth-Schuchardt czyta tekst Emilii Dłużewskiej "Rycz, mała, rycz". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Dołącz do Klubu "Wyborczej", kupując najwyższy, klubowy pakiet prenumeraty cyfrowej na Wyborcza.pl/prenumerata.