Z rakiem prostaty można żyć długo i w dobrej formie. Warunkiem jest wczesne rozpoznanie choroby i odpowiednie leczenie. W Polsce jednak nie wszyscy pacjenci mają dostęp do nowoczesnych terapii

Rak prostaty - najczęstszy męski nowotwór

Rak prostaty to najczęstszy męski nowotwór złośliwy w naszym kraju. Każdego roku rozpoznaje się go u ponad 16 tys. Polaków, a ponad 5 tys. z jego powodu umiera.

Przypadków raka prostaty jest więcej niż kiedyś, ponieważ mamy lepszą dostępność do badań i testów wykrywających chorobę. Żyjemy też coraz dłużej, a wiek jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju tego nowotworu (inne to m.in. nadwaga, otyłość i brak ruchu). Ale obecnie rak prostaty jest też diagnozowany u coraz młodszych osób.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Od czasu do czasu czytam artykuły dotyczace raka prostaty i jego leczenia. Niestety w kazdym z nich pomijana, albo bardzo marginalnie przedstawiana jest kwestia zachowania funkcji seksualnych. A to i tego najbardziej boja się mezczyzni, a nie badania per rectum.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    Mała dygresja - może średnio na świecie ludzie żyją coraz dłużej, ale w Polsce średnia długość życia skraca się w ostatnich latach, a jedną z przyczyn jest chyba zapaść leczenia onkologicznego. Choć nie tylko, bo np ja w wieku 80+ dostałem od lekarza pierwszego kontaktu skierowanie do kardiologa z dopiskiem Pilne!. I co? W rejestracji słyszę, że takie skierowania nie są respektowane i dostałem termin za 6. miesięcy. Będę się starał dożyć, ale mój sąsiad nie zdążył.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0