W Polsce każdego roku na udar zapada ok. 90 tys. osób, a w ciągu trzech miesięcy umiera od jednej czwartej do nawet połowy pacjentów po udarze.
Do udaru najczęściej dochodzi w wyniku zatkania tętnicy mózgowej (udar niedokrwienny). Drugi pod kątem częstości jest udar krwotoczny spowodowany pęknięciem naczynia krwionośnego i krwawieniem do mózgu. Ten drugi rodzaj udaru dużo częściej kończy się zgonem pacjenta.
Jednym z czynników ryzyka dla wystąpienia udaru jest wysoki poziom "złego" cholesterolu – LDL. Właśnie z tego powodu wielu pacjentom zaleca się przyjmowanie statyn, czyli leków zmniejszających złogi tłuszczowe w tętnicach.
Wszystkie komentarze
I na dodatek mało , który lekarz o tym mowi pacjentom i nie poradzi, zdby brać dodatkowo koenzym Q10.
Powinno być: osoby, które doznały udaru/przeszły udar; drugi pod względem częstości - chociaż to też bez sensu, bo skoro są dwa, to wiadomo, że ten drugi jest drugi, bo nie ma trzeciego; badania wskazują/ dowodzą, nie sugerują. Uff!
Jest całkowicie na odwrót. Novo nordisk nie produkuje statyn. W artykule jest błąd bo ta firma de facto nie produkuje leków stosowanych w leczeniu udaru. Produkuje insuliny i inne leki hormonalne i biologiczne. Jeżeli już szukać jakiegoś związku to firma ta prowadzi badanie (faza II i II) nad lekiem z grupy PCSK-9 (nie jest to statyna) obniżającym poziom cholesterolu. Jest to lek konkurencyjny względem statyn, można więc powiedzieć że firmie zleżało by aby badanie wykazało iż statny szkodzą, a stało się odwrotnie.