Lepiej nie myć rano twarzy, zwłaszcza jeśli zmagamy się z podrażnioną i suchą skórą - takich rad udzielają influencerki w mediach społecznościowych. Co na to dermatolodzy?
Skóra po retinoidach staje się wrażliwa. Nawet przy delikatnym potraktowaniu jej woskiem czy brzytwą mogą wystąpić podrażnienia.
Sucha, podrażniona, mniej jędrna. Po czterdziestce na skórze widać upływ czasu i zmiany hormonalne związane z menopauzą. Skóra wiele mówi też o naszym zdrowiu.
Kłopoty ze snem i większy obwód brzucha - te częste objawy menopauzy zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy. Jak zachować formę?
Skóra to nasz największy narząd. Jej stan w znacznym stopniu zależy od tego, co jemy. Co warto poprawić w diecie, by efekty zobaczyć na twarzy?
Około 10 mln Polaków nosi okulary, a milion - soczewki kontaktowe. Prawie połowa nastolatków ma wady wzroku! Nasze oczy potrzebują pomocy, bo też wymagamy od nich coraz więcej.
Najpierw może pojawić się uczucie porannej sztywności. Albo obrzęk palców. Przyczyną jest zużycie stawów lub stan zapalny. Możliwe są też dwie choroby naraz.
Medyczna marihuana to w Polsce wciąż wyklęta metoda terapeutyczna. Narosło wokół niej wiele szkodliwych mitów, tymczasem jest to lek bezpieczny i potrzebny. Co warto o nim wiedzieć?
Podstawową ocenę pracy serca zazwyczaj przeprowadza się na podstawie badania krwi żylnej pacjenta. Jakie jeszcze badania wykonuje się w diagnostyce chorób kardiologicznych i o czym mogą świadczyć odstępstwa od normy?
Po ukończeniu 40. roku życia warto udać się na kontrolną wizytę do okulisty. O badaniu wzroku szczególnie powinny pamiętać osoby, które pracują przed komputerem, no i te, które okulary noszą już od jakiegoś czasu.
Co godzinę ponad tysiąc osób na całym świecie umiera z powodu udaru mózgu i zawału serca. Większość tych zgonów jest spowodowana wysokim ciśnieniem krwi. Dlaczego nie leczymy nadciśnienia?
Co psychiatrzy i psycholodzy uważają za normę? I czy w ogóle jest jakaś norma? Życie jest tak skomplikowane, że trudno jest określić, gdzie normalne zachowanie się kończy, a zaczyna to nienormalne.
Czy jest różnica między pojęciami "zaburzenie psychiczne" a "choroba psychiczna"?
Picie kawy ma wiele korzyści zdrowotnych, a niewiele negatywnych skutków ubocznych. Za negatywny wpływ odpowiedzialny jest jeden składnik kawy - kofeina.
Dla starszych oraz schorowanych te szczepionki to prawdziwa przepustka do dalszego życia - w razie zakażenia wielokrotnie zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i śmierci.
Jeśli zastosujemy się do porad ekspertów od długowieczności, mamy szansę dożyć 100 lat. Czy to znaczy, że 30 lat będziemy żyć bez pracy? A może praca wydłuża życie bardziej niż siedzenie w domu?
- Krzywa, która wszystko prostuje - tak kiedyś opisała śmiech aktorka Phyllis Diller. Czy naprawdę śmiech to zdrowie?
Niestety to, co jemy może nam zabarwiać zęby na niechciany kolor. Ale też niektóre warzywa i owoce działają na naszą korzyść i pomagają w osiągnięciu śnieżnobiałego uśmiechu.
Operacja jest jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy. Wokół zabiegu narosło jednak wiele mitów.
W aptekach są dostępne preparaty zawierające kolagen, który ma działać skórę, włosy i paznokcie. Jaka jest ich skuteczność?
Cukrzyca typu 2 prawie zawsze jest rozpoznawana za późno. Od zaangażowania chorego w proces terapeutyczny zależy powodzenia leczenia.
Półpasiec jest drugą, wtórną postacią zakażenia wirusem ospy wietrznej. Ocenia się, że jedna na trzy osoby zachoruje na niego w ciągu życia. Konsekwencje tej choroby mogą być poważne.
Podczas stosowania probiotyków popełniamy wiele błędów. Jak stosować je mądrze i skutecznie? Czy musimy brać je podczas posiłku? I jak długo?
Uczeni od lat próbują ustalić, które czynniki mają kluczowe znaczenie w profilaktyce raka piersi. I udawadniają, że nadal wiele zależy od nas samych. Jak można zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotwora?
Elisabeth Hecker pasjonowała się eugeniką, a w artykule z 1934 r. napisała "występowanie umysłowych i fizycznych defektów to nie hańba do ukrycia, lecz nieszczęście do zwalczenia". W ciągu następnych lat, z powodów "medycznych", wysterylizowano lub...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.