Uczeni od lat próbują ustalić, które czynniki mają kluczowe znaczenie w profilaktyce raka piersi. I udawadniają, że nadal wiele zależy od nas samych. Jak można zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotwora?

________________________

Tekst został pierwotnie opublikowany 3 grudnia 2022 r. Przypominamy go z okazji Światowego Dnia Onkologii.

________________________

Profilaktyka raka piersi

Rozwojowi raka piersi sprzyjają czynniki niemodyfikowalne (czyli takie, na które nie mamy wpływu lub jest on niewielki), jak i modyfikowalne, czyli w dużej mierze zależne od nas samych.

Ryzyko zachorowania na raka piersi mogą do pewnego stopnia determinować nasze predyspozycje genetyczne (np. nosicielstwo genów BRCA), ale również środowisko, w którym żyjemy. Uczeni od lat próbują ustalić, które spośród czynników środowiskowych mają kluczowe znaczenie. To trudne zadanie, bo liczba tych czynników jest ogromna, a niektóre z nich działają jednocześnie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    "Ryzyko zachorowania na raka piersi mogą do pewnego stopnia determinować nasze predyspozycje genetyczne (np. nosicielstwo genów BRCA) [...]"
    - pani Redaktor, wszyscy jestesmy nosicielami genu BRCA (sa zreszta dwa, BRCA1 i BRCA2). Chodzi o to, kto ma mutacje w tym genie, ktora predysponuje w kierunku nowotworu.

    I jeszcze jedno: chociaz bardzo rzadki u mezczyzn, rak piersi wystepuje rowniez u tej plci. Warto wiec pisac o tej chorobie jako o problemie ludzi, a nie tylko kobiet.
    www.mayoclinic.org/diseases-conditions/male-breast-cancer/symptoms-causes/syc-20374740
    @MarcinFromJasoom
    Pod kazdym tekstem dotyczacym problemow kobiet zawsze znajdzie sie mezczyna, ktory po prostu MUSI napisac, ze mezcyzni tez tak maja albo maja gorzej. Nawet pod tekstem o raku piersi.
    już oceniałe(a)ś
    2
    5
    @drora

    Byc moze, gdyby problem ten byl tylko problemem kobiet, to oszczedziloby to cierpien jakiejs-tam grupie mezczyzn. Ale niestety biologia jest nieublagana.
    Zycze zdrowia i troszke wiecej zdrowego rozsadku.
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    @drora
    Akurat jesli chodzi o zdrowie nie czepialabym sie. Jesli na raka piersi choruja rowniez mezczyzni to trzeba o tym pisac.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Dajcie ten tekst specjaliście do przeczytania, bo jest duuużo błędów merytorycznych.
    @rfreee

    Punktuj, podaj przynajmniej niektore, zeby wszyscy mogli sie czegos dowiedziec. Po to wlasnie jest forum.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    GW: dzieki za artykul. Przypomnial mi, ze zbliza mi sie moja kontrolna coroczna wizyty u ginekologa i USG piersi. Juz zadzwonilam i umowilam termin badania :)
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    mammografia nie jest skutecznym badaniem przy piersiach gruczolastych i nie wykazuje zmian przedinwazyjnych. takim badaniem jest MR z kontrastem. I kobieto niech Cię nie zwiedzie fakt, że jezeli nikt w rodzinie nie chorował na raka piersi to Ty nie zachorujesz. Geny odpowiadają tylko za 5-10% przypadków.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Uważam artykuł za rzetelny.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1