- Stałem przed lustrem i wypracowywałem sobie zupełnie nowy styl bycia. Pilnie uczyłem się nowego mnie. I tak stałem się młodym mężczyzną - opowiada Karl Ove Knausg?rd, słynny norweski pisarz, autor monumentalnej "Mojej walki".
Anna Maria Potocka znowu wzbudza kontrowersje. Tym razem była dyrektorka MOCAKu wzięła udział w akcji artystycznej Roberta Kuśmirowskiego.
- Niebywały zalew rynku wydawniczego toksycznymi tytułami to świeża sprawa - mówi Marta Wiktoria Trojanowska, bibliotekarka, autorka książki "Siłaczka z Młodzianowa. O bibliotekarce Stanisławie Bisikiewicz".
Zamiast szaleńczego pędu przez muzealne galerie obwieszone arcydziełami, warto czasem zobaczyć tylko jedno dzieło. Zachwycić się. I wyjść. Co zachwyciło mnie w Zachęcie?
Andrei Yanushkevich przesiedział w więzieniu bez wyroku niemal miesiąc. Potem wyjechał do Polski.
7 milionów zł dla wydawców z tytułu spornych rozliczeń i ponad 10 tys. abonentów. To pierwsze koszty w "aferze Legimi". Kolejnych rozliczeń domagają się jednak autorzy i wydawcy.
Porównywana z Virginią Woolf pisarka zdobywczynią Bookera, najważniejszej - po Noblu - nagrody literackiej na świecie. Jej książka już niedługo po polsku!
Wielkie wzmożenie, czyli jak pisarze zmagali się z odzyskaną niepodległością.
Jury Goncourtów, najbardziej prestiżowej nagrody literackiej, było wyjątkowo zgodne. Nagroda powędrowała do pisarza, który odrzucił arabski na rzecz francuskiego.
- Proszę mówić głośniej, bo jestem reporterką, ale głuchą. Mam nadzieję, że na głosy świata - na szczęście - jeszcze nie ogłuchłam.
Dziennik, który, w dodatku, bywa poezją.
Legimi porozumiało się z częścią wydawców. Ale to wcale nie wyjaśnia wszystkiego. "Cała reszta osób piszących nadal nie otrzymała należnych im pieniędzy".
Idziecie "na Chełmońskiego" do Narodowego? Skupcie się na tym, czego nie znacie. Dajcie się zaskoczyć. A na koniec pobawcie w sekcji dziecięcej.
"Strużki" uruchamiają nie tylko nostalgiczne wspomnienie czasów dojrzewania, ale pobudzają emocje, każą zastanowić się nad tym, co sprawiło, że dzisiaj jesteśmy sobą.
Sztuczna inteligencja poprawia teksty, buduje schematy narracji i pomaga w tworzeniu opisów. Prowadzi też audycje radiowe i ożywia zmarłych noblistów. Ale czy zastąpi pisarzy i dostanie Nobla?
W XXI wieku opera to miejsce dla wszystkich. Także dla tych, którzy nie chcą założyć garnituru.
Historyk Adam Leszczyński i znana pisarka Anna Fryczkowska alarmują, że ich książki znajdują się w Legimi, mimo że już od dawna nie ma ich w księgarniach. Jak to możliwe? Wyjaśniamy.
To kolejny wydawca, który wycofuje się z oferty bibliotecznej. Z Legimi odeszły już m.in. W.A.B., Marginesy, Nasza Księgarnia i Fabryka Słów.
To czytelniczki i czytelnicy powinni być dla rynku książki najważniejsi. "Afera Legimi" pokazała, że nie są. Czas to zmienić.
Trwa trzęsienie ziemi na polskim rynku książki. Czy największy polski serwis z e-bookami przetrwa? UOKiK: "prowadzimy postępowanie wyjaśniające". Użytkownicy pytają: "Co z naszymi abonamentami?".
- Nie akceptujemy sytuacji, w której prawa wydawców i autorów mogą być naruszane - mówi prezeska Virtualo, dystrybutora e-booków, który reprezentuje m.in. W.A.B. i Marginesy. Czy pójdą za nią inni wydawcy?
Tegoroczna edycja zapowiada się gwiazdorsko. Do Krakowa przyjedzie m.in. Karl Ove Knausgard, a Olga Tokarczuk będzie świętować 10. rocznicę wydania "Ksiąg Jakubowych".
Kto najlepiej oddaje "ducha Europy Środkowej" i kto napisał najlepszy tom poetycki w ubiegłym roku?
Instytut Książki ogłosił konkurs na redaktorów naczelnych kilku prestiżowych polskich czasopism literackich i teatralnych. Wśród nich "Dialogu" i "Twórczości".
- Bycie folksdojczem w Warszawie oznaczało zdradę. Ale na Pomorzu, a zwłaszcza Górnym Śląsku, już nie - mówi Piotr M. Majewski, historyk, autor książki "Kolaboracja. "Brzydkie słowo na >k".
Rynek książki to dziwne umowy z wydawcami, nieprzejrzyste rozliczenia i banki udające biblioteki. Czas na wielką dyskusję o zmianach. I interwencję państwa.
Intymna, dowcipna i intrygująca. Wystawa Arobala i Nielsena w warszawskiej Galerii Lisowski to dobry krok w stronę queerowej polskiej historii ludowej.
"Nóż. Rozważania o próbie zabójstwa" to poruszająca, ale też pełna sarkastycznego humoru opowieść o losie pisarza, który stał się ikoną wolności słowa. Co niekoniecznie mu się podoba.
Czy właśnie obserwujemy początek końca dotychczasowego, korzystnego dla czytelników, systemu obiegu e-booków w Polsce?
Ponad 30 tysięcy e-booków wycofali wydawcy z Legimi. Na razie tylko z oferty dla bibliotek. W tle afera o źle raportowaną sprzedaż.
- To szczególny moment dla narodu koreańskiego - powiedział prezydent Korei Południowej po przyznaniu Han Kang literackiego Nobla. Ale nie wszyscy zgadzają się z zaskakującą decyzją Szwedzkiej Akademii.
"Nieznany dotąd maszynopis Ryszarda Kapuścińskiego" - tak zapowiadany jest "Zegar piaskowy". Książkę czyta się zachłannie, ale edycja dzieła pozostawia wiele do życzenia.
- Chciałbym, żeby czytelnicy mieli świadomość, że historia ruchu robotniczego się nie zakończyła. Walka ciągle trwa - mówi Jarosław Urbański, autor książki "Strajk. Historia buntów pracowniczych".
"Pamiętam, kiedy mój wzrok napotkał pociętą bagnetem twarz młodej dziewczyny. Bezgłośnie roztrzaskało się we mnie wówczas coś kruchego, o czego istnieniu do tamtej chwili nie miałam pojęcia".
Jeszcze kilka dni temu bukmacherzy stawiali na chińską pisarkę Can Xue. Teraz szala przechyla się na rzecz Australii. Ogłoszenie Nobla z literatury w czwartek 10 października.
W czwartek okaże się, kto został laureatem najcenniejszego wyróżnienia literackiego. Oto wszystko, co musicie wiedzieć o Noblu 2024 w dziedzinie literatury.
- W tym roku jury pracowało w trudnym momencie, gdy w prasie rozpętała się dyskusja związana z doniesieniami o kłopotach zawodowych jednej z jurorek. Przeniknęło to w nasze emocje - zdradza Krzysztof Siwczyk.
Nike 2024 dla poezji! "Raptularz" to niezwykłe domknięcie wspaniałej drogi poetyckiej Urszuli Kozioł.
- Ojciec zwrócił mi uwagę, że pierwszy wiersz to się o mamie pisze, a nie o jesieni - mówi poetka nagrodzona Nagrodą Literacką Nike 2024 za tom "Raptularz".
Zapraszamy na transmisję gali Nagrody Literackiej "Nike" 2024. W finale znalazły się dwie powieści, dwa tomy poetyckie, reportaż, esej i tom prozy. Wszystko będzie jasne przed godz 21.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.