- Kto jeszcze wie, co będzie w tej Polsce? Wszystko może być - mówi w „Pokoleniu Marka Świdy" Andrzeja Struga dziedzic, stary Świda. Jest kwiecień 1919 roku, trwa wojna polsko-bolszewicka. Wojska Piłsudskiego zajęły właśnie Wilno. A Świda umiera.
Przy łóżku czuwają żona, córka i syn Kuba, ale dokonujący żywota patriarcha wciąż myśli o młodszym synu Marku. „Postrzeleniec i narwany, ale w nim jest skarb ukryty" - mówi tuż przed wydaniem ostatniego tchnienia.
Marka od trzech lat nie ma w domu.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Rozwinięciu polskiej powieści przysłużyłoby się na pewno ustanowienie nagrody literackiej TYLKO dla powieści. Nagroda NIKE to śmiech na sali: szwarc, mydło i powidło - w dodatku to wsobny chów w koteryjnym sosie.... Marzy mi się taka polska Booker Prize albo Prix Goncourt.
"Lalka" i "Ziemia obiecana" to wg mnie powieści, które najwięcej mówią o polskości. Ale że 20. i 21. wiek takich nie mają? Np. cała twórczość - wybitna - Myśliwskiego jest o tym, co polskie. I może to zadkoczy estetów/klasycystów, ale powieści takie jak "Inni ludzie" Masłowskiej, "Król" Twardocha czy "Opowieść..." Raka to też tak pomyślane książki. Powieścią o tym, co polskie na pewno miały być "Księgi Jakubowe" (akurat nie jestem fanką). Moim zdaniem najważniejszą powojenną powieścią z taką ambicją pozostaje "Sława i chwała" Iwaszkiewicza.
O, pardon: "Baśń..." Raka.
W tekście przewija się "Bandrowski". Pewnie to jakiś błąd, może słownik edytora "poprawił". Nie demonizował bym.
Co to znaczy że N. w "Granicy" nie "oglądała się wstecz"?
Zawsze będzie to powieść warszawska, krakowska, gdańska, śląska, podlaska, wielkopolska.
Jesteśmy zlepkiem, podobnie zresztą jak wiele innych krajów.
Bawaria to nie całe Niemcy, Katalonia nie Hiszpania, Sycylia nie Włochy, Oksytania nie Francja.
Owszem, trudno wskazać takich rozmiarów literaturę o Polsce współczesnej, choć wymienieni Tokarczuk (bardziej uniwersalna niż tylko polska), Twardoch (Ślązak) czy Żulczyk (Polska we we fragmentach i to nie najjaśniejszych) jakoś tę Polskę opisują.