"Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak z rekordowym wynikiem w plebiscycie Lubimyczytac.pl. W Poznaniu ogłoszono nagrody czytelników portalu.
"Ostatni Hiob" Bogdana Białka to poetyckie i kontemplacyjne rozważanie nad miejscem człowieka we Wszechświecie.
Z komentatorami "Sieci" jest tak, jak ze słuchaczami koncertu Wojskiego, którym "się zdawało,/ Że Wojski wciąż gra jeszcze, a to echo grało".
Nie żyje profesor Jerzy Jarzębski, krytyk i historyk literatury specjalizujący się w twórczości Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Stanisław Lema. Miał 76 lat.
Gdy wiedział, że koniec jest bliski, notatki zakopał w ogródku pod wiśnią. Ojcu powiedział: - Kiedy nasi przyjdą, oddaj to im. Kilka tygodni później, gdy już nie było go wśród żywych, przyszła kobieta i wykopała dziennik.
Bez "Syzyfowych prac", Jana Pawła II, kardynała Wyszyńskiego. Mimo to propozycja nowej listy lektur to ewolucja, a nie rewolucja.
"Dark academia", "hate to love" czy "romantasy". To tylko niektóre z dziesiątek kategorii, którymi młodzi ludzie opisują książki. Czy kryminały i książki fantastyczne zostaną zastąpione przez dark romance?
MEN chce, by uczniowie czytali tylko fragmenty "W pustyni i w puszczy". - To odcinanie uczniów od polskości - mówi prawica. - To narzędzie do uczenia o kolonializmie - mówią specjaliści. - Ta książka rani - mówi rodzic. Kto ma rację?
Aż pięć tytułów Weroniki Anny Marczak w top 10 najczęściej kupowanych książek w Polsce. Co kupowali Polacy w 2023 roku?
Wojciech Wencel skarży się, że zostanie usunięty z listy lektur. I ja się z nim zgadzam. Po części.
- Dla mnie to ważne, żeby żyć w zgodzie z tym, jak zostałam wychowana, w co wierzę. Tam, gdzie ochrzciliśmy nasze dziecko, przyjęto nas bardzo dobrze. Nikt nas nie potępiał - mówi Daria Adamiec.
- "Tatuażysta z Auschwitz", powieści Maxa Czornyja czy Niny Majewskiej-Brown i inne książki z paskami na okładce to zjawisko podobne do disco polo. Pogardzane przez pewną klasę, a jednocześnie tak masowe, że trudno udawać, że go nie ma.
Ta wystawa pokazuje, że nasi poprzednicy na polskich ziemiach byli nie "barbarzyńcami", ale ludźmi zamiłowanymi w nowinkach.
- Jest to po prostu najlepszy i najbardziej szczery pisarz, jakiego kiedykolwiek czytałem - pisał o nim Vonnegut. Opowiadania pisarza, którym zachwyca się Ameryka, wreszcie po polsku.
Nasz redakcyjny kolega został zastępcą Agnieszki Szydłowskiej, nowej dyrektorki Programu III Polskiego Radia.
- W Polsce zarówno zarządzający, jak i zarządzani są przyzwyczajeni do autorytaryzmu. Tu liczy się partnerstwo - mówi Alicja Knast, dyrektorka Galerii Narodowej w Pradze, jednego z najważniejszych muzeów w Europie.
Telenowela skrzyżowana z komedią obyczajową i romansidłem. Do tego mnóstwo stereotypów i brak niuansów. Mimo to "Drabina" to rewelacyjna powieść.
To one, a nie Tokarczuk i Twardoch. Listy bestsellerów okupują pisarki, o których poważna krytyka się nie zająknie.
Trudno nie zobaczyć w czeskiej Pradze Brandla. Jest na każdej stacji metra i miejskich billboardach. W tamtejszej Galerii Narodowej tłumy stoją w kolejkach do największej w historii wystawy artysty nazywanego, nie bez przesady, "czeskim Rubensem".
- Jeśli będziemy postępować tak dalej, będziemy musieli zakazać wszystkich książek - alarmują amerykańscy nauczyciele. Republikanie walczą z wolnością słowa w sposób, który coraz bardziej przypomina standardy rosyjsko-białoruskie.
Apetyty były ogromne, nawet na kilka oscarowych nominacji. Skończyło się na niczym. Dlaczego film, który w Polsce przyciągnął do kin ogromną publiczność, niespecjalnie spodobał się na Zachodzie?
- Mam nadzieję, że uda nam się odbudować markę Teatru Telewizji, jedynego takiego teatru na świecie - mówi "Wyborczej" Michał Kotański, nowy dyrektor Teatru Telewizji.
- To, co wytworzyło się w Polsce jako "historia ludowa", jest w dużej mierze opowieścią stworzoną pod potrzeby rynku książki - mówi Tomasz Wiślicz, historyk z PAN i współautor wydanej właśnie "Ludowej historii kobiet".
Miał być "placówką szybkiego reagowania", a jest kolosem stojącym na wielu nogach. Czy połączenie Instytutu Książki z Instytutem Literatury ma sens? - Obie instytucje są już zbędne - napisał pierwszy dyrektor IK.
Polskie Radio. Agnieszka Szydłowska już oficjalnie dyrektorką Trójki. Zastąpi na tym stanowisku Marcina Wąsiewicza.
Michaił Szyszkin dla "Wyborczej": W Rosji istnieją tylko dwa modele funkcjonowania społeczeństwa - porządek i chaos. Jeśli władza jest silna, jest porządek. Gdy władza słabnie, zaczyna się chaos.
Ma swój klub czytelniczy, festiwal literacki, a teraz także podcast. Królowa Kamila sprawia, że "czytanie jest sexy".
- Wielu osobom głupio nie przyjść do muzeum. Ale gdy nie wiedzą, co lubią, będą się nudzić - mówi Grażyna Bastek z Muzeum Narodowego w Warszawie.
"Polak" Coetzeego to dzieło manieryczne, kiczowate, ale to wciąż wielka literatura. Noblista zagląda w głąb polskiej duszy.
- Fiołkami mój najdroższy syn wyrośnie - napisała matka poety, nawiązując do jednego z jego wierszy. Maksym Krywcow miał 33 lata.
Szwedzka Akademia co roku otwiera swoje archiwa i ujawnia, kto był nominowany do Literackiej Nagrody Nobla w kolejnych latach. Znamy nominowanych w 1973 roku.
Egipt postanowił udowodnić całemu światu, że nie leży w Afryce. Zaangażował do tego kilkudziesięciu faraonów i miliard dolarów.
Politycy wybrali nam patronów 2024 roku. Gdzie patronki? Księgowa z niewielkich Poddębic byłaby idealną patronką 2024 roku.
Śpiewacy na prestiżowych scenach operowych, aktorzy w międzynarodowych produkcjach filmowych. Oto ludzie kultury, którzy odnieśli sukcesy na świecie w 2023 roku.
Jedni namieszali pozytywnie, zachwycili swoją twórczością i rozmachem tego, co robią. Inni wręcz przeciwnie - o ich tegorocznych działaniach chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć.
15 książek znalazło się na tegorocznej liście Obamy. Wśród nich znani nam David Grann, Lauren Groff czy Matthew Desmond. Jest też książka, o której nie słyszeliście, a ukazała się po polsku.
Najgłośniejszy serial ostatnich tygodni, określany przez krytykę jako nowy "Miś", nie wszystkich rozbawił. Krytykują go: dziennikarz zajmujący się rynkiem pracy, znana feministka, miłośnicy lasów i wyżej podpisany.
Polacy potrzebują hierarchii, silnych instytucji i autorytetów - mówi prof. Roch Sulima, wybitny kulturoznawca i folklorysta.
James McBride, Lauren Groff, Ann Patchett - ich książki trafiły na listę 10 najważniejszych powieści roku 2023 magazynu "Time".
Są głośne, nagradzane, wyróżniane. A jednocześnie nudne, przekombinowane, wtórne, pozbawione języka, napuszone, pretensjonalne, przereklamowane. Oto moje największe literackie rozczarowania roku 2023.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.