- To, co wytworzyło się w Polsce jako "historia ludowa", jest w dużej mierze opowieścią stworzoną pod potrzeby rynku książki - mówi Tomasz Wiślicz, historyk z PAN i współautor wydanej właśnie "Ludowej historii kobiet".
Miał być "placówką szybkiego reagowania", a jest kolosem stojącym na wielu nogach. Czy połączenie Instytutu Książki z Instytutem Literatury ma sens? - Obie instytucje są już zbędne - napisał pierwszy dyrektor IK.
Polskie Radio. Agnieszka Szydłowska już oficjalnie dyrektorką Trójki. Zastąpi na tym stanowisku Marcina Wąsiewicza.
Michaił Szyszkin dla "Wyborczej": W Rosji istnieją tylko dwa modele funkcjonowania społeczeństwa - porządek i chaos. Jeśli władza jest silna, jest porządek. Gdy władza słabnie, zaczyna się chaos.
Ma swój klub czytelniczy, festiwal literacki, a teraz także podcast. Królowa Kamila sprawia, że "czytanie jest sexy".
- Wielu osobom głupio nie przyjść do muzeum. Ale gdy nie wiedzą, co lubią, będą się nudzić - mówi Grażyna Bastek z Muzeum Narodowego w Warszawie.
"Polak" Coetzeego to dzieło manieryczne, kiczowate, ale to wciąż wielka literatura. Noblista zagląda w głąb polskiej duszy.
- Fiołkami mój najdroższy syn wyrośnie - napisała matka poety, nawiązując do jednego z jego wierszy. Maksym Krywcow miał 33 lata.
Szwedzka Akademia co roku otwiera swoje archiwa i ujawnia, kto był nominowany do Literackiej Nagrody Nobla w kolejnych latach. Znamy nominowanych w 1973 roku.
Egipt postanowił udowodnić całemu światu, że nie leży w Afryce. Zaangażował do tego kilkudziesięciu faraonów i miliard dolarów.
Politycy wybrali nam patronów 2024 roku. Gdzie patronki? Księgowa z niewielkich Poddębic byłaby idealną patronką 2024 roku.
Śpiewacy na prestiżowych scenach operowych, aktorzy w międzynarodowych produkcjach filmowych. Oto ludzie kultury, którzy odnieśli sukcesy na świecie w 2023 roku.
Jedni namieszali pozytywnie, zachwycili swoją twórczością i rozmachem tego, co robią. Inni wręcz przeciwnie - o ich tegorocznych działaniach chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć.
15 książek znalazło się na tegorocznej liście Obamy. Wśród nich znani nam David Grann, Lauren Groff czy Matthew Desmond. Jest też książka, o której nie słyszeliście, a ukazała się po polsku.
Najgłośniejszy serial ostatnich tygodni, określany przez krytykę jako nowy "Miś", nie wszystkich rozbawił. Krytykują go: dziennikarz zajmujący się rynkiem pracy, znana feministka, miłośnicy lasów i wyżej podpisany.
Polacy potrzebują hierarchii, silnych instytucji i autorytetów - mówi prof. Roch Sulima, wybitny kulturoznawca i folklorysta.
James McBride, Lauren Groff, Ann Patchett - ich książki trafiły na listę 10 najważniejszych powieści roku 2023 magazynu "Time".
Są głośne, nagradzane, wyróżniane. A jednocześnie nudne, przekombinowane, wtórne, pozbawione języka, napuszone, pretensjonalne, przereklamowane. Oto moje największe literackie rozczarowania roku 2023.
Redakcja "Die Zeit" wybrała 100 ksiażek, które mogą towarzyszyć nam przez całe życie. Czyli 100 książek wszech czasów.
Putin, Obajtek, Urban, ornitolog z Auschwitz, pierwsza Polka, która opłynęła glob, ale też opowieści o osobach transpłciowych czy prozatorskie debiuty. Oto książki, które wydały i wydali w tym roku dziennikarki i dziennikarze "Wyborczej".
"Drabina" Eugenii Kuzniecowej najlepszą ukraińską książką roku. Powieść już w lutym po polsku. Ukraińska sekcja BBC wybrała najlepsze książki roku.
Czy nowy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz będzie protestował przeciwko usunięciu "W pustyni i w puszczy" z listy lektur szkolnych? Przed ministrem trudny czas, nie tylko dlatego, że jego "Chuj, dupa i kamieni kupa" dorównało najsłynniejszym...
Czy książki proste i przyjemne mogą być wartościową literaturą? Tak, jeśli opowiadają wciągającą historię, która na długie godziny przeniesie nas jak najdalej od codzienności. Wybrałem ciekawe książki dla każdego.
Kiedy w starożytnej Grecji demokraci pobili oligarchów, wymyślono amnestię, czyli puszczenie w niepamięć. Były dwie reguły amnestii.
Znamy nominowanych do 31. edycji Paszportów "Polityki". Wśród nich m.in. DK Welchman - współreżyserka "Chłopów" i blackmetalowy zespół Furia.
Pięć powieści i pięć książek non-fiction znalazło się na tegorocznej liście najważniejszych książek "New York Timesa".
Choć pisał o przeszłości, to jego proza była "nasycona życiem jak żywicą". Zmarł Paweł Huelle, autor m.in. "Weisera Dawidka", piewca Gdańska.
- Sztuka współczesna dotyka współczesnych problemów, nie trzeba mieć wiedzy historycznej - mówi Tomasz Szymański, twórca hitowych filmów poświęconych współczesnym artystom.
Paul Lynch zdobywcą Bookera 2023, najbardziej prestiżowej nagrody literackiej przyznawanej za książki napisane w języku angielskim.
"Na skraju starego lasu. Historie mieszkańców Puszczy Białowieskiej" Hanny Kondratiuk białoruską książką roku.
Wśród 100 najważniejszych książek roku "New York Timesa" znalazły się dzieła, które znajdziesz w polskich księgarniach.
- To, co dla mnie jest ważne, to oczyszczenie publicznego dyskursu z nienawiści i pogardy dla drugiego człowieka - mówi "Wyborczej" Małgorzata Rejmer, uznana reporterka i prozatorka.
To, że u nas epidemia nie miała tak masowego przebiegu, jak na Zachodzie, wynikało ze stanu wojennego i zamknięcia granic.
Łukasz Barys to jeden z najważniejszych twórców młodego pokolenia. Był już poetą, prozaikiem, a teraz zabłysnął jako dramatopisarz.
"Dźwiga na plecach/ dom, ogród, pole,/ krowy, świnie, cielęta, dzieci". Wiersz "Chłopka" jest mottem tegorocznego fenomenu czytelniczego, "Chłopek" Joanny Kuciel-Frydryszak. Co pisała i kim była jego autorka?
Bareja sprawił, że dzisiaj widzimy te czasy "na śmiesznie", a przecież nikomu nie było do śmiechu, gdy musiał stać w kolejce. To było poniżające.
Czy Jan Paweł II jest najbardziej niedocenionym polskim poetą XX wieku, a jego poezja pozostaje aktualna i może być drogowskazem dla "przyszłych pokoleń"?
Biegał po sali i skakał po łóżkach. Był jak wielu pięciolatków, których rozpiera energia. Ale dla personelu szpitala w Lublińcu stanowiło to dowód na to, że dziecko jest społecznie nieprzystosowane. I że trzeba je zabić.
Nagrodę Goncourtów, najważniejsze wyróżnienie literackie we Francji, otrzymał w tym roku Jean-Baptiste Andrea, pisarz o włoskich korzeniach.
Dyktatury, wojny, populiści, religijni fanatycy - świat pełen jest przerażających wydarzeń i ludzi, którzy nastają na wolność. Jak w nim przeżyć? Pisarka Azar Nafisi radzi: czytaj niebezpiecznie. Co to znaczy?
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.