- Dziś francuską literaturę tworzą pisarze spoza Francji: z Haiti, krajów Maghrebu, francuskojęzycznej Afryki - mówi wybitny marokański pisarz.
Chłopskiej fotografii nie znajdziecie w muzeach. Przez lata nikt się nią nie interesował. Do czasu.
Cztery miasta powalczą w finale o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Kto ma szansę na 100 milionów złotych dotacji?
Greta Thunberg objaśnia nam świat. Na szczęście nie sama. "Książka o klimacie" to niezwykle przystępne kompendium. Jakie czasy, taka biblia.
"Literatura nie może być w rękach jednej grupy, nie wtedy, gdy tworzy intymną więź z każdym czytelnikiem" - napisała Adania Shibli, gdy po ataku Hamasu odwołano z nią spotkanie we Frankfurcie.
- Odejdą może ci wszyscy nietrafieni dyrektorzy, którzy nie wiadomo co robią, którzy promowali to całe nieszczęsne odzyskiwanie kultury i wstawanie z kolan - mówi była ministra kultury Małgorzata Omilanowska.
Dyrektor Targów Książki we Frankfurcie wyraził "całkowitą solidarność z Izraelem". I zamiast załagodzić sytuację, dolał oliwy do ognia.
W Krakowie zostaną ogłoszone nazwiska finalistów jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich. Jak do tego doszło?
Bartosz Sztybor i Krzysztof Ostrowski wygrali w swojej kategorii Nagrodę Hugo. Ich komiks "Cyberpunk 2077: Big City Dreams" zachwycił tysiące głosujących.
- To była próba dostosowania mojego starego podręcznika do nowej podstawy programowej, która - nie ma co ukrywać - jest jedną wielką pomyłką - mówi "Wyborczej" autor najpopularniejszego podręcznika do języka polskiego, wybitny historyk literatury i...
- My czytamy już creme de la creme. Poziom jest nierówny, ale są wśród nich perełki - mówi o sztukach zgłoszonych do Nagrody Dramaturgicznej im. Tadeusza Różewicza jej juror Beniamin M. Bukowski.
Nie żyje Louise Glück, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2020 r. Zmarła w wieku 80 lat. Była uważana za jedną z największych amerykańskich pisarek XX wieku.
- Nigdy nie rozumiałem, dlaczego czytanie Joyce'a miałoby być lepsze od czytania Kinga - mówi "Wyborczej" Remigiusz Mróz, pisarz popularniejszy od Adama Mickiewicza i Olgi Tokarczuk.
- Czasem intuicja mi podpowiada, co się sprzeda, a co nie znajdzie odbiorców - mówi Łukasz Zych, właściciel Najlepszej Księgarni, księgarni kameralnej 500 metrów od domu Jarosława Kaczyńskiego.
- Cóż - nie mam najlepszego imienia w litewskiej prasie. Ale w sowieckiej też nigdy go nie miałem, co odbieram jako wyróżnienie - mówi Tomas Venclova, najwybitniejszy litewski poeta, laureat Nagrody im. Zbigniewa Herberta.
Znał kilkadziesiąt języków. W jego przekładzie ukazywały się po polsku dzieła Petrarki, Eliadego, Ciorana, Eco czy Kawafisa.
- Polskie władze na granicy polsko-białoruskiej łamią prawa człowieka. Czy ponoszą konsekwencje? Z przeszłości wiemy, że możliwe jest nieponoszenie konsekwencji - mówi Natalia Judzińska, autorka książki "Po lewej stronie sali. Getto ławkowe w...
Literacki Nobel wraca do Norwegii niemal po stu latach. Kim jest Jon Fosse i co to znaczy, że jego książki "dają wyraz niewysłowionemu"?
Już dzisiaj poznamy 120. laureata bądź laureatkę Literackiej Nagrody Nobla. Kto wzbogaci się o 11 milionów koron szwedzkich? I na jaką walutę je wymieni?
Michał Głowiński, jeden z największych autorytetów polskiej humanistyki, zmarł 29 września. - Mam swój wiek, ale nie jestem uodporniony na to, co się dzieje - mówił nam w niedawnym wywiadzie.
Od szkiców poświęconych nowomowie po niezwykłe, autobiograficzne opowieści - "Czarne sezony" i "Kręgi obcości" - Michał Głowiński udowadniał, co to znaczy być człowiekiem w XX i XXI wieku.
- Wciąż wierzę w to, że demokracja zakorzeni się w większości afrykańskich krajów na stałe - mówi "Wyborczej" Ngugi wa Thiong'o, pisarz od lat wymieniany wśród najważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.
Jerzy Urban był jednym z tych ludzi, którzy odkryli, że kłamstwo staje się prawdą, gdy powiedziane jest z uprzywilejowanej pozycji i opakowane w atrakcje - żartobliwe bon moty, zdania szpikulce.
- Robotnicza przeszłość Gdyni to wciąż wstydliwa historia - mówi Grzegorz Piątek. Zobaczcie z nami Gdynię, której nie znacie z przewodników.
Szukacie powieści "przezabawnej, odkrywczej i niepodobnej do niczego, co dotąd czytaliście"? Sprawdźcie listę finalistów do Bookera.
Jakub Nowak został laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Na rezydencję do Vence, miasta, w którym zmarł autor "Transatlantyku", pojedzie Wiktoria Bieżuńska.
Literacka Podróż Hestii to najważniejsza polska nagroda wyróżniająca literaturę młodzieżową. Jaki tytuł w tym roku znalazł uznanie jurorów?
- Zawsze byłem osobny. Nie potrafiłem się identyfikować z żadnymi grupami. To uchroniło mnie na szczęście od polityki - mówi pisarz Michał Witkowski, który wydaje pierwszy tom swojej autobiografii.
Haruki Murakami z Japonii, Can Xue z Chin, a może Norweg Jon Fosse. Kim są faworyci do literackiego Nobla? I czy takie listy mają sens?
- Pisanie to zajęcie piękne i ryzykowne. Dla szukających sławy i kasy - odradzam, bo łatwo sobie życie zmarnować - mówi Zyta Rudzka, której "Ten się śmieje, kto ma zęby" znalazło się w finale Literackiej Nagrody "Nike" 2023.
Już pierwsze muzea próbowały zachować dla potomnych naturę - choćby pod postacią wypchanych zwierząt. Dzisiaj walczą o dużo wyższą stawkę: zachowanie planety dla przyszłych pokoleń.
- Najkrócej bym powiedział, że na obce frazy dobrze jest mieć ucho, na słowa też. Szczerze? Słowa "Różewicz" i "Kawafis" też kiedyś były dla mnie obce, ale chyba miałem ucho - mówi Piotr Sommer, finalista Nagrody Literackiej Nike 2023.
- Chciałam po prostu pisać: dla siebie, dla ludzi, którzy mają podobne jak moja bohaterka doświadczenia, a także dla tych czytelniczek, dla których te doświadczenia są zupełnie obce - mówi Wiktoria Bieżuńska, finalistka Nagrody Literackiej "Nike"...
Trzy dni spotkań z ulubionymi pisarzami i pisarkami, stoiska najpopularniejszych wydawców, setki atrakcji. Gdańskie Targi Książki to jedna z największych tego rodzaju imprez w Polsce. Rok temu odwiedziło je 30 tys. osób.
Nike 2023. Finalista nagrody Mateusz Górniak uważany jest za jeden z największych młodych talentów w polskiej literaturze. - Ironia zbyt często stawała się bronią ukrytego klasizmu. Ot, Polaczek obśmiany, celebrytka wykpiona - mówi o współczesnej...
Nike 2023. Tłumacz, krytyczka sztuki, dramatopisarka, scenarzysta, krytyk architektury, fotografka, reporterka - oto finaliści Nagrody Literackiej "Nike".
- W dyskusji o chłopskiej przeszłości Polski irytuje mnie ujednolicanie tej opowieści, niedostrzeganie lokalnych różnic - mówi Mateusz Wyżga, profesor historii, który prześledził historię swojej rodziny kilka wieków wstecz.
Działkowiczka, prawnik, anarchol, scenarzysta i kulturoznawczyni. Wybraliśmy 5 najciekawszych nazwisk młodej polskiej literatury.
Sprawdź, czy mieszkasz w jednym z miast, które w 2029 r. będą nosić ten prestiżowy tytuł.
- Dobre życie? Nawet filozofowie nie znają odpowiedzi na to pytanie - mówi Katarzyna Waniek, profesor socjologii z Uniwersytetu Łódzkiego, próbując mimo wszystko poszukać na nie odpowiedzi innej niż wszechobecni i wszechwiedzący coache.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.