- Niech nikt nie myśli, że teraz będę więcej pisał, bo nareszcie dostałem nagrodę. Albo że teraz poczuję, że jestem już spełniony jako pisarz i pisać nie muszę - mówi Tomasz Różycki, laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
- Jak odzyskać polskie rzeki? Make Smródka Great Again! - namawia Jan Mencwel, autor "Hydrozagadki".
Kandydaturę Rzeszowa popiera Justyna Steczkowska, za Kołobrzegiem stoi były dyrektor festiwalu Malta. Polskie miasta walczą o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Chętnych jest ponad 20 miast, a to jeszcze nie koniec przyjmowania zgłoszeń.
Obiecujesz sobie, że wreszcie przeczytasz książkę Virginii Woolf? A może, że wreszcie zapoznasz się z twórczością Faulknera? Nowe tłumaczenia arcydzieł światowej literatury to świetny pretekst, by po nie sięgnąć. Albo do nich wrócić.
Wypłynęli na współczesne głębie, rezonując z aktualnymi problemami, ale sięgając też do historii. Szukają momentu, gdy rzeka stała się wrogiem, którego trzeba ujarzmić i poddać kontroli człowieka.
- Może uderzę tu w świętość, ale w Polsce uformował się jeden model opowiadania o Żydach. Historia moich dziadków pokazuje, że było też inaczej - mówi wnuk żydowskiego lekarza, który w warszawskim getcie badał chorobę głodową.
Na wakacyjnej liście lektur byłego prezydenta USA są m.in. reportaż o biedzie w Ameryce, biografia Martina Luthera Kinga, powieści obyczajowe i kryminały. Czy jego lista zainspiruje polskich polityków?
Sebastian Barry, autor m.in. bestsellerowych "Dni bez końca", wśród nominowanych do Bookera, obok Nobla, najbardziej prestiżowej nagrody literackiej na świecie. Kto jeszcze jest na liscie?
"Myślałam, żeby przygotować medal dla ministra kultury z papieru toaletowego" - mówiła noblistka. Po ośmiu latach rządów Glińskiego polska literatura jest w dobrym stanie i odnosi sukcesy. Mimo tych rządów.
Prof. Krzysztof Pomian: - Przy muzeach od zawsze działały sklepy z pamiątkami. Handlarz, kolekcjoner i złodziej to trzy spokrewnione z sobą zawody.
Mamy bańkę, która uważa, że należy używać feminatywów. I ja się w niej odnajduję. Moja bańka zaczyna mówić, że należy używać WYŁĄCZNIE feminatywów. I nagle staję się wrogiem.
To, co przez stulecia usprawiedliwiono jako szaleństwo genialnego umysłu, dziś widzimy jako przemoc lub bufonadę. Dlaczego?
- Głusi nie wierzą w ciszę. Cisza jest wynalazkiem słyszących - pisze w "Republice Głuchych" Ilya Kaminsky, piszący po angielsku, głuchy poeta ukraińskiego pochodzenia.
Milan Kundera był nie tylko wybitnym pisarzem, dramaturgiem, nietuzinkową postacią XX wieku, ale też myślicielem, którego intuicje okazały się niezwykle trafne, gdy Rosja napadła na Ukrainę.
Sponsor Festiwalu Góry Literatury oburzył internautów. Na szczęście nie ma tego złego, co by na śmieszne nie wyszło.
Gdyby komuś przeszkadzała wystawa o osobach LGBT walczących na froncie, to bym mu powiedział - zamień się. Idź walczyć zamiast nich - mówi dyrektor kijowskiego Muzeum Tarasa Szewczenki.
2 lipca Wisława Szymborska skończyłaby 100 lat. Jak dobrze pamiętasz wiersze polskiej noblistki?
100 lat temu urodziła się Wisława Szymborska, poetka, która choć ceniła sobie prywatność, wiedziała, że coś wszędobylskiemu i ciekawskiemu światu musi dać. Choćby dwa, odprute od nienoszonej sukni, guziki.
Jonathan Littel, Timothy Snyder, Witold Szabłowski wśród zagranicznych gości Międzynarodowego Festiwalu "Książkowy Arsenał" w Kijowie. - Uznaliśmy, że zorganizowanie targów jest koniecznością - mówią organizatorzy.
Tak wydawnictwo a5 anonsuje książkę "Najwyższy człowiek świata. O Józefie Czapskim" - zbiór pięciu esejów Adama Zagajewskiego poświęconych Józefowi Czapskiemu.
"Antygona" w komiksowej wersji, "Pieśń świętojańska o Sobótce" w rytmie hip-hopu, czy antyczne komedie zilustrowane hasłami ze Strajku Kobiet. Przepisywanie kultury trwa w najlepsze.
Adam Leszczyński: Konserwatyści zawsze będą grozić, że w wyniku reform - zmniejszenia czasu pracy, przedłużenia urlopów, zwiększenia podatków dla najbogatszych - nastąpi krach i Polska się zawali
Chcę się dzielić swoją pasją, a 12 książek rocznie to tylko jedna książka na miesiąc - mówi "Wyborczej" Iga Świątek, liderka światowego rankingu tenisistek.
- Mały sneak peek tego, co w środku "My Beloved Monster" - tak zapowiada swoją nową książkę jedna z najpopularniejszych polskich pisarek młodego pokolenia. Angielskie tytuły dziwią już tylko najstarszych. Dla młodzieży są codziennością.
Wystawa dzieł szwedzkiej malarki Hilmy af Klint i Pieta Mondriana, holenderskiego abstrakcjonisty, przypomina, że o tym, czyje dzieła uznajemy za kanoniczne, decydowały nie tylko względy artystyczne, ale też płeć.
"Obawiam się spowodowanego bookstagramem zamachu na cywilizację kultury" - powiedział kierujący dużą instytucją powołaną do promocji literatury. Co na to najpopularniejsze polskie bookstagramerki? - Zwolniłabym go. Są ludzie w pewnym wieku bardzo...
Znamy 20 tytułów nominowanych do Nagrody Literackiej "Nike" 2023. Nagroda zostanie przyznana po raz 27. Fundatorem jest Fundacja Agory.
Kim jest Orlando, osoba bohaterska napisanej niemal sto lat temu powieści Virginii Woolf, która staje się jedną z najważniejszych postaci literackich XXI wieku?
Choć był to ślub niezgodny z prawem, Graff oraz jej wybranka, kuratorka i aktywistka Magdalena Staroszczyk, zapewniają: "Był dreszcz". Na cześć młodej pary wiwatowała publiczność, bo wszystko wydarzyło się podczas głośnego spektaklu "Spartakus".
- Jeden z głównych bohaterów "Głuszy" powiedział, że to książka nie tylko o głuchych, ale też napisana z głuchymi. To dla mnie bardzo ważne, że oni, głusi, odnajdują się w tych historiach - mówi Anna Goc, laureatka 14. edycji Nagrody im. Ryszarda...
"Głusza" Anny Goc to zdaniem jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego najlepszy reportaż, jaki ukazał się w Polsce w 2022 roku.
Co wydarzy się na gruzach kapitalizmu? Jonas Eika w swoich opowiadaniach podsuwa nam niewesołą odpowiedź.
Georgi Gospodinow lauretem Międzynarodowego Bookera. Jury doceniło jego powieść "Schron przeciwczasowy" przełożoną z języka bułgarskiego na angielski.
Tak samo jak teksty z prasy katolickiej nie dowodzą, że polszczyźnie niezbędny jest czasownik "ubogacić", tak też teksty z prasy emancypacyjnej nie dowodzą, że w Polsce popularne były feminatywy.
- Kto pisze po białorusku, jest podejrzany - mówi Nasta Kudasawa, białoruska poetka, uchodźczyni.
- Tu nie musisz nikomu mówić, kim jesteś, skąd jesteś i czym się zajmujesz - mówi Weronika Marczak, która zdobyła fanów na Wattpadzie. Jej cykl "Rodzina Monet" okupuje listy bestsellerów. Kim jest jedna z najpopularniejszych polskich pisarek?
Hamlet Zinkowski maluje graffiti w Charkowie, a Kateryna Perewerzewa prowadzi portal poświęcony kulturze. Paweł Pieniążek opisuje, jak Ukraińcy stawiają opór Rosji.
Do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za rok 2022 nominowano pięcioro twórców i twórczyń. Są wśród nich współczesny klasyk z Opola, debiutant z Beskidu, wokalistka rockowa i tłumacz z duńskiego.
Noblista odpowiada na zapotrzebowanie Zachodu na kogoś, kto będzie "mostem między kulturami". I choć nie unika mówienia o polityce, są w Turcji tematy, o których nawet Orhan Pamuk nie mówi. I nikt nie pyta go o nie.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.