Noblista odpowiada na zapotrzebowanie Zachodu na kogoś, kto będzie "mostem między kulturami". I choć nie unika mówienia o polityce, są w Turcji tematy, o których nawet Orhan Pamuk nie mówi. I nikt nie pyta go o nie.

W 2023 r. Turcja obchodzi setną rocznicę ustanowienia republiki: 29 października 1923 r. proklamowano oficjalną nazwę państwa, a Wielkie Zgromadzenie Narodowe wybrało Mustafę Kemala Atatürka na pierwszego prezydenta. 

Czy to stulecie Turcy będą świętować jako mieszkańcy kraju demokratycznego i świeckiego, czy autorytarnego i podążającego drogą dalszej islamizacji, okaże się już po tym weekendzie.

Koniec demokracji w Turcji?

Według sondaży Recepa Tayyipa Erdogana, rządzącego Turcją od dwóch dekad, najpierw jako premier, a od 2014 r. jako prezydent, w zaplanowanych na 14 maja wyborach prezydenckich i parlamentarnych czeka ciężka przeprawa. Turcy są podzieleni niemal na pół. Wiele sondaży przewiduje, że Erdogan wybory prezydenckie przegra. Tylko czy jeśli tak się stanie, zaakceptuje wynik wyborów?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Prezydent kontroluje prawie wszystko: prasę, policję, wojsko, sądownictwo, a przede wszystkim Wysoką Komisję Wyborczą (...)"

    Zamieńmy "prezydent" na "Kaczyński" który nad tym ostatnim elementem (kontrola wyborów) właśnie pracuje i otrzymamy gotowy scenariusz tego jak będzie wyglądać Polska po kolejnych wyborach wygranych przez PIS.
    Pytanie tylko czy w roli Pamuka zostanie obsadzony Wałęsa czy Tokarczuk...
    już oceniałe(a)ś
    12
    1
    "Śnieg" i "Stambuł" to wielkie dzieła - dla mnie. Pokazały mi Turcję, Stambuł i Turków lepiej niż podręczniki historii, a ich wysmakowana forma zachwyca. Sam fakt, że prokuratorzy tureccy formułują oskarżenia wobec treści książek artystycznych, wiele mówi o Erdoganowym zgangrenowaniu Turcji i jej cywilizacyjnym regresie. Natomiast tabloidowe grzebanie w biografii Pamuka zostawiam miłośnikom tego rodzaju szajsowatych smaków.
    @Diderrus
    Zazdroszczę każdemu, kto pierwszy raz czyta "Śnieg" i "Stambuł"! A artykuły pana Szota brzmią dla mnie zawsze plotkarsko... i rozbawia mnie rzekomy "narcyzm Pamuka". W takich żyjemy czasach, że jak inteligentny człowiek się nie wygłupia i nie udaje "skromnego idioty", to padają na niego najróżniejsze oskarżenia (a może to zresztą charakteryzuje każdą epokę?)
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Drogi autorze, kto to jest nowobogacki nuworysz?
    @drgpczterdziescicztery
    To taki bardzo bogaty miliarder ;-))
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Nasz Fueherek Zębywstaw z pewnością będzie śledził sytuację w Turcji z uwagą...;-)
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    Abstrahując od tureckich spraw , mam pewien problem z Pamukiem, nierówny trochę np Śnieg to doskonała literatura, Muzeum niewinności tu przez ostatnie sto stron nie wie chyba kiedy skończyć, Nowe życie jest nudziarstwem, esej o Stambule to wielka rzecz, no ale to sprawa gustu
    @arkadia
    Nie mogę się z Panią zgodzić. Śnieg to rzeczywiście dobra literatura choć znalazłoby się sporo innych powieści Pamuka, które równie dobrze powalczyłyby o pierwsze miejsce. A Muzeum Niewinności jest absolutnie the best. Widocznie nie zna sie Pani na poezji. Książka ta jest bardzo czytana i poszukiwana. W aukcjach osiąga solidną cenę za egzemplarz. Mam papierową wersję i ostatnio kupiłem ebook żeby zajrzeć sobie do niej przy okazji, podobnie jak pierwszą chyba przetłumaczoną na polski książkę Elif Safak Pchli Pałac.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @arkadia
    A to ciekawe, bo ja mam odwrotnie; Śnieg zmęczyłam, a Muzeum Niewinności połknęłam.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @arkadia
    "Nowe życie" to wspaniała powieść! Razem z "Muzeum niewinności" stanowią jakąś poetycką alegorię siły i niemocy ludzkiej woli... (ale Nowe życie czytałam w innym przekładzie niż polski)
    już oceniałe(a)ś
    1
    1