Ania Bas zadebiutowała na brytyjskim rynku i od razu została zauważona i doceniona. "Jej pisarstwo jest jednocześnie głęboko poruszające i wyjątkowo zabawne".
"Litwo! Ojczyzno moja! Tyś jak zdrowia okaz". Jak René Koelblen i Stanisław Waszak przełożyli powieść Georges'a Pereca "Zniknięcia", w której nie ma ani jednej litery "e".
Tytułem roku "Książek. Magazynu do czytania" został zbiór opowiadań Denisa Johnsona "Szczodrość syreny". A jakie tytuły wybrały redakcje w innych krajach? I co kupowali czytelnicy?
Tradycją stało się, że pod koniec roku Barack Obama publikuje listę najciekawszych książek, które ostatnio przeczytał. Co znalazło się na niej w 2022 roku?
Jej "pierogowa kraina czarów" łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. "Pierogi. Ponad 50 przepisów na idealne polskie pierogi" Zuzy Zak pokochała sama Nigella Lawson, jedna z największych influenserek kulinarnych.
Laureat Andrij Semjankiw, znany pod pseudonimem Med Goblin, obecnie służy na pierwszej linii frontu jako lekarz wojskowy.
Powieść "Heksy" Agnieszki Szpili ukaże się na początku 2024 roku w amerykańskim wydawnictwie Pantheon.
Gazety pisały o Aborygenach jako ludziach "zaczepnych", "morderczych" i "żądnych krwi". Zatrzymanych w interiorze tubylców doprowadzano do aresztu przytroczonych do wielbłądów i skutych kajdankami.
Surfując po stronie dużej rosyjskiej księgarni internetowej, można przeoczyć fakt, że chodzi o książki w kraju, który prowadzi wojnę i objęty jest sankcjami.
"Nie chciałam proponować Czytelnikowi lektury antykwarycznego zabytku myśli ludzkiej" - tłumaczy Olga Śmiechowicz. Przełożyła "Lizystratę" Arystofanesa zainspirowana hasłami z protestów Strajku Kobiet i współczesną walką z patriarchatem.
Historyk i dziennikarz Siarhiej Abłamiejka został laureatem Nagrody Literackiej im. Jerzego Giedroycia. "Mam nadzieję, że ta książka pomoże w przyszłej odbudowie miasta".
- Wydawcy stali się wolontariuszami, pisarze żołnierzami, a my pozostajemy czytelnikami - mówi przewodnicząca jury nagrody, która wskazuje najlepsze ukraińskie książki roku.
Tytuł "Pisarza ludowego Białorusi" otrzymał generał. Szefem związku pisarzy jest były minister informacji. A wybitni pisarze białoruscy musieli wyjechać na Zachód. Także w Polsce.
Nowe książki Jennifer Egan, Hernana Diaza i Barbary Kingsolver wśród książek roku 2022 "New York Timesa"
- Wołyń? Nie jestem optymistą. Nadal nie możemy się dogadać. Musi minąć jeszcze jedno pokolenie - mówi Jarosław Hrycak, wybitny ukraiński historyk, autor książki "Zrozumieć Ukrainę".
- Nigdy dość podkreślania, że ludzkość wyszła z kontynentu afrykańskiego, zatem wszystko, co współcześnie tworzy nasze społeczeństwa, ma swoje źródło w Afryce - mówi Mohamed Mbougar Sarr, laureat Nagrody Goncourtów za powieść "Najskrytsza pamięć...
- Próbuję żyć zwyczajnym życiem mimo wszystkich okropności, które nas otaczają - przekonuje Leonardo Padura, jeden z najpopularniejszych kubańskich pisarzy, od kilku lat wymieniany wśród kandydatów do literackiego Nobla.
Art Spiegelman pierwszym twórcą komiksów z National Book Award. Kto jeszcze otrzymał jedną z najbardziej cenionych amerykańskich nagród?
"Zimowe przepisy naszej wspólnoty", pierwszy po Noblu tom poezji Louise Glück to wiersze najwyższej próby. Poetka pracowała nad nim cztery lata. Własnie ukazał się po polsku.
11 listopada przypada 100. rocznica urodzin Kurta Vonneguta, pisarza, który - choć martwy - dalej walczy z cenzurą.
Przesilenie zimowe po łacinie zwane "bruma" za niecałe dwa miesiące. Do tego czasu nawet ci, którzy wierszami lubią delektować się rozważnie i powoli, zdążą przeczytać tom poezji Jacka Dehnela "Bruma".
Pisze o queerowych bohaterach, samobójstwach i buncie młodych Grenlandczyków. To dzięki Niviaq Korneliussen historie młodego pokolenia mieszkańców "zielonej wyspy" mogą zostać usłyszane przez ludzi na całym świecie.
Marianna Kijanowska otrzymała Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. To kolejne przyznawane w Polsce wyróżnienie dla ukraińskiej poetki za tom wierszy poświęcony ludobójstwu w Babim Jarze.
- Salman Rushdie stracił wzrok w jednym oku i czucie w ręce - powiedział Andrew Wylie w wywiadzie dla "El Pais". To efekt zamachu z 12 sierpnia
Na żywo - wybitny włoski filozof czy urodzony w Senegalu laureat Nagrody Goncourtów. Online - laureat Nobla. Festiwal Conrada jak co roku obfituje w ciekawe spotkania.
Bezsilność kolonizowanych wobec kolonizatorów, pozorność ich wpływu na własne życie, a jednocześnie pasjonujący portret ludzi. Ukazuje się pierwsza przetłumaczona na polski książka laureata literackiego Nobla 2021 Abdulrazaka Gurnaha.
"The Seven Moons of Maali Almeida" Shehana Karunatilaki z najbardziej prestiżową nagrodą literacką dla anglojęzycznej prozy. - To powieść, w której są czułość, miłość, lojalność i śmierć - mówił przewodniczący jury.
- Wychodząc z gali, miałem ochotę zapytać organizatorów, czy wraz ze statuetką dostanę jakiegoś bodyguarda - mówi autor nagrodzonego tomu "Mondo cane".
Robotnicze korzenie i prowincjonalne pochodzenie. Małżeństwo i rozwód. Aborcja i relacje z rodzicami. Annie Ernaux przez całe życie pisze własną biografię. I w ten sposób buduje wielką opowieść o współczesnych zachodnich społeczeństwach.
"Był politycznym bohaterem zachodniej wolności, takim Lechem Wałęsą w skali światowej" - pisze o Janie Pawle II Annie Ernaux w "Latach". Co sprawiło, że ta właśnie książka podbiła serca czytelników na całym świecie?
Michel Houellebecq? Anne Carson? Zaatakowany ostatnio Salman Rushdie? Sprawdzamy przewidywania bukmacherów tuż przed wręczeniem Literackiego Nobla.
Jestem przeciwnikiem poszukiwania doskonałości, pachnie fałszem. Tak jak nie lubię jej w życiu, tak nie lubię jej w poezji - mówi Jerzy Jarniewicz.
Laureatem Nagrody Literackiej "Nike" został poeta, tłumacz, filolog Jerzy Jarniewicz. Jury za najlepszą książkę ubiegłego roku uznało jego tom poetycki "Mondo cane" (wyd. Biuro Literackie).
Joanna Ostrowska: - Chcę podkreślić rolę wszystkich osób, które przez lata walczyły o to, by historie nieheteronormatywnych osób były w Polsce głośno opowiadane.
Houellebecq, Rushdie i piszący w kikuju Ngugi wa Thiong'o faworytami bukmacherów w walce o literackiego Nobla. Na liście znalazł się też Polak.
Pańskość brała się z dominacji. Bo pana nie ma bez chama. Ci ludzie byli potrzebni panu do tego, by mógł na ich tle paradować. Ale i oni do pańskości, jak ćmy, dążyli - mówi antropolog Kacper Pobłocki, autor "Chamstwa".
- Dla moich bohaterów rok 1945 nie był żadnym przełomem - mówi Joanna Ostrowska. "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" to efekt jej pionierskich badań.
- W przypadku każdej powieści czerpię z własnego życia, ale rzadko historie, raczej okruchy, przedmioty, które mnie otaczają - mówił "Wyborczej". 20 września Javier Marias skończyłby 71 lat.
Uznano, że Obrzyce będą miejscem przeprowadzenia akcji T4, czyli - jak to mówili naziści - "eliminacji życia niewartego życia". W tym szpitalu zamordowano ponad 10 tysięcy osób - mówi Edward Pasewicz, którego książka "Pulverkopf" znalazła się w...
Pięć narodowości i cztery kontynenty reprezentują tegoroczni finaliści i finalistki Nagrody Bookera.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.