- Od 1942 do 1945 roku zamordowano w obrzyckim szpitalu ponad 10 tysięcy osób. I ta historia była dla mnie zaczątkiem książki. Ale nie ona jedna - mówi Edward Pasewicz, finalista nagrody Nike.
W finale 26. edycji Nagrody Literackiej "Nike" decyzją jury pod przewodnictwem prof. Przemysława Czaplińskiego są aż trzy powieści. Poza tym do siódemki trafiły: tom poetycki, biografia, esej oraz reportaż historyczny.
Czy licealnych lektur jest za dużo? Czy ktoś zdąży je przeczytać? Spokojnie, przypomnij sobie niektóre z nich, rozwiązując z nami ten quiz.
Na maturze wciąż są te same lektury. CKE wybiera je, bo zmiana wymagałaby korekty w programie szkolnym, a od nauczycieli wyjścia z rutyny powtarzania tych samych lekcji.
40 tytułów na obowiązkowej liście lektur na maturze. Często we fragmentach, do przeczytania w cztery lata - to nie przekracza możliwości nastolatków. Ale czy ma sens? I czy akurat te książki?
Czy licealnych lektur jest za dużo? Sprawdź, jak poszło ci z naszym quizem.
- Od tego, co się wydarzyło w Ukrainie, to wy jesteście świadkami. Będziecie to przekazywać dalej - powiedział Marian Turski podczas uroczystości przyznania mu Nagrody Człowieka Słowa podczas VIII Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.
8 sierpnia 2022 roku zmarła pisarka i scenarzystka, więźniarka obozu Auschwitz Zofia Posmysz. Za kilka tygodni skończyłaby 99 lat.
Słynny "Niewyczerpany żart", nowe powieści Zyty Rudzkiej i Sylwii Chutnik oraz jedna z najważniejszych brazylijskich powieści. Oto książki, na które warto czekać w drugiej połowie 2022 roku.
Tegoroczna nagroda Bookera chwali się rekordami: są na niej debiutanci i uznane gwiazdy literatury. Na długiej liście znalazło się 13 najlepszych anglojęzycznych książek. Najlepszą poznamy w październiku.
- Niepoprawne rzeczy piszę w zamkniętych grupach. Dziś nie można sobie pozwolić na wszystko - mówi Michał Witkowski.
Elizabeth Kolbert pisze o tym, jak człowiek próbuje walczyć ze zmianami, których sam dokonał, poprzez kolejne modyfikacje przyrody.
"Powiedzmy sobie szczerze: literatura nie jest dla idiotów" - powiedziała Olga Tokarczuk podczas festiwalu Góry Literatury i rozpętała burzę. To wypowiedź trudna do przyjęcia, ale rozumiem, dlaczego takie słowa padły z ust noblistki.
Współcześni obrońcy zwierząt mówią, że "obozy zoologiczne to współczesne obozy koncentracyjne". Jan Mohnhaupt w "Zwierzętach w Trzeciej Rzeszy" przypomina, że bywały czasy, gdy jedne graniczyły z drugimi.
- Zawsze po kataklizmie przychodzi czas na porządkowanie układu, który już nigdy nie będzie taki sam. Ale jaki będzie, tego nikt nie wie. Teraz jesteśmy na takim właśnie etapie - mówi Piotr Siemion, autor "Bella, ciao" o świecie po apokalipsie.
Marianna Kijanowska, Serhij Żadan, Lubow Jakymczuk czy Jurij Andruchowycz - to tylko niektórzy poeci i poetki, których wiersze znalazły się w ułożonej przez Bohdana Zadurę antologii "100 wierszy wolnych z Ukrainy".
Fakt, że "tęczowego" komiksu z pierwszego miejsca sprzedaży nie zmiotła nawet długo oczekiwana powieść Olgi Tokarczuk, dobitnie pokazuje, że polskie nastolatki i ich rodzice chcą zmiany.
Jako Wit Szostak każdą książką zaskakuje czytelników. Jako Dobrosław Kot tworzy oryginalną koncepcję filozoficzną. Kim jest i dlaczego nigdy nie będzie pisarzem uwielbianym przez tłumy?
Książka, która przyniosła mu międzynarodową sławę, była reklamowana jako "reportaż totalny". I słusznie.
David Bowie i George Michael wszystkim są znani jako ikony kultury queerowej. O Vaginal Davies czy Divine mogliście nie słyszeć. "Biblia queeru" to książka, która poszerza horyzonty i budzi nadzieję na polski odpowiednik.
W Polsce ukazuje się dziś "Obietnica" Damona Galguta. Ta książka przed rokiem została nagrodzona Bookerem za "połączenie cech świetnej opowieści z niezwykłą dbałością o strukturę i styl literacki".
Oto 20 książek nominowanych do Nagrody Literackiej "Nike" 2022. To 26. edycja nagrody, której fundatorami są "Wyborcza" i Fundacja Agory.
Ander Izagirre, autor wyróżnionej prestiżową nagrodą książki "Potosi. Góra, która zjada ludzi", podczas gali upomniał się o siedzącego od trzech miesięcy w areszcie dziennikarza Pablo Gonzaleza, którego polskie służby zidentyfikowały jako agenta...
Laureatem 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego został baskijski reporter Ander Izagirre. Jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej doceniło jego reportaż "Potosi. Góra, która zjada ludzi" w przekładzie Jerzego Wołk-Łaniewskiego.
Olga Tokarczuk za "Księgi Jakubowe" otrzymała Nobla, jednak jury Bookera postanowiło docenić powieść Geetanjali Shree "Tomb of Sand".
Wykładem ukraińskiej pisarki Oksany Zabużko rozpoczęły się Targi Książki w Warszawie.
Najpopularniejszy ukraiński pisarz prawie wszystkie swoje książki napisał po rosyjsku. - Nie zamierzam porzucać rosyjskiego - mówi Andrij Kurkow.
Pięć tomów poetyckich nominowano do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za rok 2021. Za przekład nagrodę odbierze Wojciech Charchalis, tłumacz wierszy Pessoi.
- W jego wierszach nastąpiło pożegnanie z radziecką przeszłością - mówi Bohdan Zadura, tłumacz wierszy Serhija Żadana.
Nie wiem i się nie dowiem - to zdanie mogłoby z powodzeniem zastąpić tytuł reporterskiej książki Magdaleny Okraski "Nie ma i nie będzie"
Wojna kiedyś się skończy, nawet jeśli dzisiaj wygląda na nieskończoną. Pozostają miasta, pozostają drogi, pozostają głosy, pozostaje pragnienie mówienia, pragnienie słuchania.
- W pisanym po angielsku fantasy "słowiańskość" czerpana jest z rosyjskiego folkloru. Chciałam, by u mnie pobrzmiewała Polska - mówi Alicia Jasinska. Australijska pisarka stworzyła wciągającą, queerową opowieść o dawnej niby-Polsce.
Bojkotować rosyjską kulturę czy nie? Pytać każdego Rosjanina, co sądzi o wojnie? A może wykluczyć wszystkich? Co z czytaniem Tołstoja? A co z noblistą Brodskim?
Reportaże dwójki debiutantów, Małgorzaty Gołoty i Rafała Hetmana, znalazły się w finale 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Poza Polakami jury wyróżniło książki uznanych na całym świecie amerykańskich reporterów Barbary Demick i Petera...
"Depeche Mode", "Hymn demokratycznej młodzieży" i "Big Mac" Serhija Żadana zostaną wznowione przez wydawnictwo Czarne w nowej szacie graficznej.
- Osiecka pisze o tym, co w czasie ciąży pojawia się w głowie wielu osób - obcość, dystans, odrealnienie. Dla jednych to dar i stan błogosławiony, dla innych - ciężar psychiczny - mówi Agata Passent, córka poetki.
Przekład "Ksiąg Jakubowych" Olgi Tokarczuk, którego autorką jest Jennifer Croft, zyskał uznanie jury Międzynarodowej Nagrody Bookera. Czy Polka znów dostanie jedną z najważniejszych literackich nagród świata?
Nie będzie procesu za krytyczne komentarze o wydawnictwie Sonia Draga. Zarząd firmy zadeklarował wycofanie pozwu. - Chciałbym, żeby ta sprawa przełożyła się na jakość publikacji wydawnictwa Sonia Draga - mówi Cieślik.
Krzysztof Cieślik, tłumacz i niegdyś krytyk literacki, skrytykował jakość tłumaczeń i redakcji książek publikowanych przez wydawnictwo Sonia Draga. Zapowiada się precedensowy proces.
Dla ukraińskich pisarzy ich kraj to nie romantyczny "suchy przestwór oceanu", ale ocean pełen ludzi i tragicznych losów. Najpopularniejsze w Polsce nazwiska to Taras Szewczenko, Serhij Żadan, Oksana Zabużko czy Jurij Andruchowicz. Co warto wiedzieć...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.