Pierwszą kartkę "zniszczył czas i złe traktowanie przez autora, zostało tylko parę strzępów". Resztę można kupić na aukcji. Dochód ze sprzedaży rękopisu nagrodzonej Nike książki "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radka Raka...
- Po wojnie musimy zrobić wszystko, żeby Putina spotkała kara, by trafił do więzienia. Musimy pokazać, że prawo istnieje, a ludzie tacy jak on muszą zapłacić za to, czego się dopuścili - mówiła Olga Tokarczuk podczas internetowych "Dialogów o...
"Potosi. Góra, która zjada ludzi" to wstrząsająca relacja z boliwijskiego piekła, w którym dzieci walczą o prawo do pracy, a kobiety są traktowane na równi ze zwierzętami. Jak nie gorzej.
Wśród 13 książek nominowanych do Międzynarodowego Bookera obok polskiej noblistki znalazły się też książki Jona Fosse i Claudii Pineiro. Zwycięski tytuł poznamy 26 maja.
- Cierpisz, bo nie posłuchasz Czajkowskiego? Pomyśl o dzieciach, które giną od bomb. One już niczego nie usłyszą - mówi Kateryna Babkina, czołowa ukraińska pisarka, która z Kijowa uciekła z córką i matką do Polski.
Zebrane w jednym tomie opowiadania surrealistycznej pisarki i malarki to historia zwątpienia w człowieka. Jakże aktualna.
Przed Łukaszenką uciekli z Białorusi na Ukrainę. Dziś z Ukrainy uciekają do Polski przed Putinem. - Trudno to psychicznie wytrzymać. A do tego w Polsce mierzymy się z hejtem, a nawet niszczeniem aut - mówią nam Białorusini.
Niezrozumienie historii Ukrainy i waga Donbasu, narastające poczucie grozy i rozpad dotychczasowego świata. Zabużko, Żadan, Czech, Pieniążek, Wizowska, Szymanik i Forró o byłej wojnie w Donbasie oraz przyczynach tamtej i dzisiejszej rosyjskiej...
Dla świata Irenę Sendlerową odkryły amerykańskie nastolatki. Opowieść o superbohaterskiej Polce od dwudziestu lat inspiruje filmowców, pisarzy i twórców komiksów.
Emocjonalna dojrzałość, szacunek i otwartość na zmieniający się świat są w "Załodze promienia" ważniejsze od latających statków.
W programie "Promocja czytelnictwa" Ministerstwa Kultury największą dotację przyznano na organizację Targów Wydawców Katolickich - 225 tys. zł.
Spór z Kutzem nie oznacza tego, że nie można otrzymać nagrody nazwanej jego imieniem, podobnie jak spór z Conradem nie wyklucza, że nagrodę tę otrzyma ktoś, kto Conrada nie w pełni ceni.
Zmarł wybitny poeta Jarosław Marek Rymkiewicz, badacz Mickiewicza, wielbiciel Leśmiana. Żegnąjąc go, prawicowa prasa podkreśla, że "z rozrzewnieniem pisał o wieszaniu wrogów Polski". I dodaje: "No i mamy do jakich źródeł sięgać".
Nie żyje Jarosław Marek Rymkiewicz. Poeta, pisarz i eseista. Laureat Nagrody Literackiej "Nike" w roku 2003 za tom poetycki "Zachód słońca w Milanówku".
- W czasie wojny przyzwyczajono się do tego, że życie żydowskie jest towarem. I takim towarem było też dziecko żydowskie po wojnie - mówi Anna Bikont, reporterka i pisarka, autorka ukazującej się właśnie książki "Cena. W poszukiwaniu żydowskich...
Nareszcie ktoś miał odwagę! Trzeba w końcu wyrwać Anne z jej polskiej, ckliwej "aniowatości". Tłumaczka oberwie teraz pewnie strasznie, ale trzymam za nią mocno kciuki - mówi profesor Piotr Oczko.
Znamy finalistów Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego. 50 tysięcy złotych trafi do autora bądź autorki najlepszej pracy naukowej w dziedzinie humanistyki.
Piotr M. Majewski umiałby najnudniejszą historię jakiegoś państewka, w którym nic dramatycznego się nie wydarzyło, opowiedzieć tak zajmująco, że państewko to musiałoby przyznać mu honorowe obywatelstwo - o nowej książce Majewskiego "Niech sobie nie...
Ładna witryna to nie wszystko, bez stałej ceny książki długo nie pociągniemy - Agnieszka Kurc z rodzinnej księgarni Skład Główny w Koluszkach opowiada o tym, dlaczego upadają kolejne księgarnie.
- Kiedyś oczekiwano od ludzi szybkiego poradzenia sobie ze śmiercią zwierzęcia, dziś opłakiwanie takiej straty uważa się za zdrową i stosowną reakcję - w "Kiedy odchodzi przyjaciel" pisze Jeffrey Moussaieff Masson, amerykański pisarz i obrońca praw...
Dlaczego "prawie płakał" na planie "Dnia świra" i z czego kpił, grając w telenoweli "W labiryncie". Książka "Pierwsze życie Marka Kondrata" to jedna z naszych propozycji na weekend. Polecamy też kolejny tom "Kota rabina" i autobiografię gwiazdora...
Zheng Jiajia w 2017 roku skonstruował robota, z którym się ożenił. Wielu badaczy twierdzi, że roboty seksualne są nam potrzebne, bo nie przenoszą chorób, nie wpływają na wzrost wyzysku i są zawsze dostępne. Dokąd zaprowadzi nas kontakt z technologią?
Występy u boku hollywoodzkich sław, premiery na deskach najważniejszych światowych teatrów, koncerty w najlepszych klubach i zachwyty krytyków literackich. Z zagranicznych sukcesów naszych rodaków jesteśmy dumni.
Była legendą dziennikarstwa, a jej książki zaliczane są do klasyki literatury. Joan Didion zmarła w wieku 87 lat.
Donald Tusk zacytował na demonstracji wiersz Czesława Miłosza "Który skrzywdziłeś". Prawica zarzuciła mu "życzenie przeciwnikowi śmierci samobójczej" oraz "czyste zło".
Robert Capa w magazynie "Holiday" w 1949 roku pokazał zdjęcia z m.in. Auschwitz-Birkenau. Obok wydrukowano reklamy kostiumów kąpielowych prezentowanych przez modeli i modelki.
- To, że głównym tematem, którym zajmują się rząd i media, jest obcość uchodźców, a nie ich tragedia, to skutek rasizmu - mówił Abdulrazak Gurnah na konferencji prasowej towarzyszącej odebraniu przez niego Literackiej Nagrody Nobla. A podczas...
Pisać biografię kogoś, kogo się lubi, nie wydaje się zajęciem szczególnie ciekawym. Co innego napisać o kimś, kogo się kocha, a zarazem nienawidzi. Książka "Marlene Dietrich. Prawdziwe życie legendy kina", którą napisała córka aktorki Maria Riva, to...
Tegoroczny noblista jest uchodźcą. I nie ma złudzeń: kto raz wyjechał, nigdy nie wróci naprawdę. 10 grudnia Abdulrazak Gurnah odbierze medal noblowski. A my przeczytaliśmy jego trzy, nieznane jeszcze w Polsce, książki.
Redaktorzy "New York Times" wybrali 10 książek roku. 5 powieści i 5 książek non-fiction.
Książki Lauren Groff, Jonathan Franzen, Mariana Enriquez i Małgorzata Rejmer wśród najważniejszych tytułów 2021 roku w Stanach Zjednoczonych. Jest też książka Emily Ratajkowski, modelki.
- Prawdziwy sens człowieczeństwa można odkryć, stojąc twarzą w twarz ze śmiercią. Dobrze nie być wtedy samemu - mówi David Diop, laureat Międzynarodowego Bookera za powieść "Bratnia dusza".
Tegoroczny listopad zaczyna przypominać zwielokrotnioną rekonstrukcję historyczną - od antysemickich marszów, przez protesty przeciwko "Dziadom", po listy pisarzy wspierających funkcjonariuszy władzy przeciwko zwykłym ludziom.
I idźmy do teatru.
"Czy to dowód literackiego geniuszu, a może pisarskiej pychy?" - pyta retorycznie i ironicznie Antonia Senior w "The Times" po lekturze "Ksiąg Jakubowych". Recenzenci zestawiają powieść Olgi Tokarczuk z "Rajem utraconym" Miltona, "Wojną i pokojem"...
Nie występuje w scenach erotycznych, Spielberga nazwał "cymbałem". Biografia hollywoodzkiego gwiazdora "Tom Hanks. Enigma" to jedna z naszych propozycji książkowych na weekend.
W BBC Radio Theatre w Londynie przyznana została najważniejsza nagroda literacka w anglojęzycznym świecie. Laureatem Bookera za książkę "The Promise" został południowoafrykański pisarz Damon Galgut.
Larry McMurtry, autor takich bestsellerów jak "Na południe od Brazos" czy "Czułe słówka", był jednym z pisarzy, którzy w literaturze gatunkowej próbowali przywracać prawdziwy, nieromantyczny obraz świata. W Polsce właśnie ukazują się jego "Ulice...
- Mam wątpliwości, czy polubilibyśmy się z Jamesem Joyce'em" - mówi po siedmiu latach tłumaczenia słynnego "Ulissesa" Maciej Świerkocki.
Wisława Szymborska napisała kilkaset felietonów poświęconych książkom. Porywanie się na wykrojenie "ćwiartki Szymborskiej" jest zadaniem tylko dla odważnych. Jacek Dehnel zmierzył się z materią i wyszedł z tej nierównej walki zwycięsko.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.