"Moi zmarli bliscy milczą, może nie byli dostatecznie bliscy" - pisze poetka w "Poradniku dla niedawno zmarłych". Magdalena Bielska została laureatką tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
A jeszcze przed chwilą organizatorzy chwalili się "pół milionem odsłon". I tak literatura połączyła nam się z życiem i wielkimi wyzwaniami, przed którymi stoimy.
W Wałbrzychu Noach Lasman usłyszał w tramwaju, że Żydzi wzrok leczą, nacierając oczy krwią niewinnego dziecka.
Jego "Generał martwej armii" uważany jest za jedną z najważniejszych powieści XX wieku. W wieku 88 lat zmarł jeden z najwybitniejszych europejskich pisarzy minionego stulecia.
Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Nagroda wyróżnia debiutantów lub twórców, którzy napisali drugą książkę.
Nie tylko dzieła zrabowane przez nazistów, ale również te sprzedane z powodu prześladowań, powinny podlegać restytucji - twierdzi szwajcarski historyk. W Zurychu zaprezentowano raport w sprawie pochodzenia dzieł zebranych w jednej z największych...
Bez Jana Pawła II i Jarosława Marka Rymkiewicza. "Potop" i "Chłopi" we fragmentach i z nowymi zasadami. MEN opublikowało nową listę lektur.
Jedna półlitrowa tuba farby może wystarczyć mi nawet na rok. To mogą być naprawdę niewielkie koszty. Ale żeby malować, muszę żyć.
Nagroda Literacka "Nike" zostanie przyznana po raz 28. Kto ma szansę na najważniejszą polską nagrodę literacką?
Justyna Kulikowska już przy okazji swojego debiutu deklarowała: "niech nie pierdolą, że kobiecie nie przystoi". Dziś jest jednym z największych talentów młodej polskiej poezji.
Michaił Jelizarow miał, "dociskany przez polskich dziennikarzy", poprzeć Rosję - donosi wydawca. I rezygnuje z wydania najsłynniejszego dzieła pisarza. Tłumacz, który przekładał je przez dwa lata, zapewnia, że Jelizarow jest "zdecydowanie...
Te książki z literatury faktu - idealne na wakacje, choć nie tylko - zamierzam przeczytać w najbliższych tygodniach. Na pewno znajdziecie tu coś dla siebie.
Po jakie tytuły najczęściej chodziliśmy do księgarń? Na liście bestsellerów mocno trzyma się "Glukozowa rewolucja" i "Chłopki", ale pierwsze miejsce to zaskoczenie.
"Reprezentujemy Polskę w świecie, otrzymujemy najwyższe wyróżnienia - z literacką Nagrodą Nobla włącznie - a mimo to zostaliśmy przy tej nowelizacji pominięci". Żądajmy milionów dla pisarzy!
Z list lektur wylecą "niejaki Rymkiewicz" i "pan Dukaj". Tymi słowami Barbara Nowacka, ministerka edukacji, zapowiedziała zmiany w podstawie programowej. Dlaczego mi się to nie podoba?
Trwają badania, czy magnat zbrojeniowy Emil Georg Bührle zbudował swoje zbiory, wykorzystując trudną sytuację Żydów.
- Dzielny, jasny człowiek, wielkiej odwagi, pełna troski i myśli o innych - wspomina Bortnowską Maja Komorowska.
W wieku 80 lat zmarł jeden z najważniejszych tłumaczy polskiej literatury. Przekładał m.in. dzieła Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza.
- Joanna Papuzińska pokazuje, że słowa to najwspanialsze zabawki na świecie - mówiła w laudacji Agnieszka Sowińska. Znamy też laureatów Nagrody Literackiej Warszawy w kategoriach proza, komiks, poezja i książka dla dzieci.
Ponad 200 eksponatów opowiada historię zniewolenia i przemocy, ale też oporu i buntu.
Nie powiem, jak ukraść dzieło sztuki. Ale powiem w jakich lekturach kryje się kilka podpowiedzi.
Jury Nagrody Literackiej "Gdynia" ogłosiło 20 nominowanych. Kto ma szansę na prestiżową nagrodę przyznawaną aż w czterech kategoriach? Wśród nominacji - jak co roku - wiele niespodzianek.
- Policja goliła dziewczynom głowy, zdarzały się gwałty - Camilla Sosa Villada, autorka eksportowego hitu argentyńskiej literatury, który właśnie ukazał się po polsku, opowiada "Wyborczej" o transpłciowej społeczności travesti.
"Grudki zmysłowych skowronków" zamiast piersi? I co to znaczy "box the jesuit"? - Seksualizmy czy wulgaryzmy wciąż nie wydają się godnym tematem badań, a przecież mówią o nas niesamowicie dużo - przekonuje Jacek Lewinson, autor "Angielsko-polskiego...
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego. "To nie jest Miami" Fernandy Melchor w przekładzie Tomasza Pindla zostało uznane przez jury najlepszą książką reporterską wydaną w Polsce w 2023 roku.
Po raz pierwszy na festiwal do Cannes pojechał w 1994 roku. I choć święto kina kojarzy się z czerwonym dywanem, gwiazdami i skandalami, to dla niego oznacza "siedzenie w ciszy". Tadeusz Sobolewski opowiedział mi o Cannes, filmach i zmaganiach z...
Oliwia Bosomtwe: - W polskim jest rekordowo dużo wyrażeń, które zawierają zbitkę "biały człowiek". Tylko w rosyjskim liczebność jest zbliżona.
Filip Springer w książce "Nie wiem" pyta znanych i lubianych o ich niewiedzę. Efekt jest fascynującym ćwiczeniem z filozofii.
Kilkuset wystawców, setki twórców i twórczyń, ciekawe spotkania i zaskakujące premiery. W czwartek rozpoczynają się w Warszawie Międzynarodowe Targi Książki.
Jenny Erpenbeck, jedna z najważniejszych niemieckich pisarek, nagrodzona Międzynarodowym Bookerem.
25 maja poznaliśmy laureatkę lub laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Magnaci w I Rzeczpospolitej sprowadzali do swoich dworów "murzynków", żeby tańczyli im menueta. Ponad 50 czarnych dzieci kupił Hieronim Florian Radziwiłł w połowie XVIII w. Co zostało po "Teofili Murzynce" i o co błagała Radziwiłła "Katarzyna...
Anna i Robert Lewandowscy zostali twarzami kampanii promującej czytanie dzieciom. Na pytanie, czy sami czytają jakieś książki poza tymi, które mówią o nich lub zostały przez nich napisane, trudno jednak znaleźć odpowiedź.
- Ten tytuł jest oczywiście odzwierciedleniem ówczesnego, kolonialnego myślenia. Ale nie możemy zapomnieć o nim, wymazać go z wystawy. To byłoby tuszowanie historii dyskryminacji - mówi Agnieszka Rosales Rodriguez, pełniąca obowiązki dyrektora...
- Na lotnisku w Amsterdamie "Dziewczyna z perłą" co chwila obrywa walizką - prof. Maria Poprzęcka tłumaczy, dlaczego nie pojedzie na głośną amsterdamską wystawę dzieł Vermeera. I dlaczego Beksiński i Łempicka wielkimi malarzami nie byli.
Opowiadania Alice Munro w niezwykły sposób budowały wspólnotę czytelników. Była uważana za jedną z najważniejszych autorek krótkich form prozatorskich.
Legendarna poetka wyróżniona Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej. Ogłoszono też nazwiska polskich autorów i autorek, których tomy poetyckie nominowane są w tym roku do tej prestiżowej nagrody.
W Muzeum Narodowym w Warszawie opiekun z dzieckiem czuje się jak na bitwie. Czyhają na niego Krzyżacy, martwe nagie kobiety i Śmierć wkładająca palce w oczy starca. Znikąd pomocy.
Adam Leszczyński stanął na czele jednej z najważniejszych instytucji PiS-wskiej propagandy historycznej, Instytutu Dmowskiego i Paderewskiego.
"Poezja jest mało popularna, / (nie klika się)" - pisze Adam Zagajewski w utworze "Pomoc". Wiersze zebrane w tomie "Trzy czwarte" zasługują na czytanie, zapamiętywanie fraz. I "klikanie się".
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.