Od lat o honor Stanisława Huskowskiego "Alego" walczy Waldemar Stopczyński, prezes Stowarzyszenia im. Bolesława Srockiego, polonista w Pierwszej Społecznej Szkole Podstawowej w Gdyni.
"Nareszcie mogę mówić własnym głosem" - pisze Michał Witkowski w "Wierze". Za ten niezwykle osobny głos pokochali Witkowskiego czytelnicy i nagrodzili pierwszy tom jego "Autobiografii" Nike Czytelników.
Lato spędziliśmy z "Chłopkami". Bestseller Joanny Kuciel-Frydryszak wciąż jest najchętniej kupowaną książką w Polsce. Ale to nie jedyny hit.
Książki laureatów Bookera, nowe reportaże słynnych dziennikarzy, listy Lema i ostatnia powieść wielkiego pisarza. 19 książek, na które czekam tej jesieni.
Nagroda Conrada przyznawana jest najlepszym debiutom prozatorskim. W finale znalazła się książka dziennikarki "Wyborczej".
Opowieść o Jedwabnem po Grossie podjęli kreatorzy polskiej pamięci głównie spod znaku IPN. Skupili się na tym pogromie i pominęli inne, bo tak było wygodniej - mówi Mirosław Tryczyk, autor książki "Miasta pogromów. Nie tylko Jedwabne".
Lublin w finale pokonał Kołobrzeg, Bielsko-Białą i metropolię katowicką. - Europejskie Stolice Kultury symbolizują nasz wspólny trud w budowanie demokracji i różnorodności - mówiła Katarzyna Smyk, przedstawicielka Komisji Europejskiej.
Nobel dla pisarki z Rosji czy dla "największego żyjącego anglojęzycznego pisarza, o którym większość ludzi nigdy nie słyszała"? Już niedługo poznamy laureata bądź laureatkę literackiego Nobla.
Ma na koncie Nagrodę Literacką Gdynia, nominacje do Paszportu "Polityki", Nagrody Literackiej m. st. Warszawa i Angelusa. A teraz otrzymał "Gombrowicza".
Mój dziadek opowiadając o czasach sprzed przyjazdu na Mazury, zawsze mówił: "to było w Polsce". Mazury nigdy nie stały się dla niego Polską - opowiada Marzanna Bogumiła Kielar nominowana do Nagrody Literackiej "Nike" za tomik "Wilki".
Piotr Paziński o Witoldzie Wojtkiewiczu, bohaterze swojej książki "Przebierańcy w nicości", która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2024: - Miał ciężką wadę serca i wiedział, że za długo nie pożyje. Zmarł, nie skończywszy trzydziestu...
Nike pełna poezji. Już dawno w ostatnim etapie najważniejszej nagrody literackiej w Polsce poezja nie odgrywała tak ważnej roli. Zobacz, kto znalazł się w finale Nagrody Literackiej "Nike" 2024.
W piątek, 6 września, poznamy nazwiska siedmiorga finalistek i finalistów Nagrody Literackiej Nike 2024.
- Nagroda "Gdynia" robi rozróbę na polu literackim - mówił Grzegorz Jankowicz, dyrektor Instytutu Książki podczas gali wręczenia nagród w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Przyjaciółka Białoszewskiego, intrygująca pisarka, ale też po prostu babcia. Justyna Sobolewska napisała świetną biografię Jadwigi Stańczakowej.
Sto lat temu we Lwowie ktoś rzucił bombę w stronę powozu prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. O zamach oskarżono Stanisława Steigera, Żyda i syjonistę. Niesłusznie.
- Trudno winić ośmiolatka o to, że chcąc uniknąć kary za zniknięcie z domu, wymyśla historyjkę o porwaniu przez Żydów. Ale ten chłopak mnie drażni.
Z jednej strony atakował "laicki humanizm, zjadany od wewnątrz przez swoją pustkę", a z drugiej - "tropił alternatywne porządki świata".
"To niezwykle ważny dokument historyczny" - zapowiada stanowy kurator. Gdy po wakacjach dzieci w Oklahomie wrócą do klas, mogą czekać na nie egzemplarze Biblii.
- Nigdy nie podobało mi się używanie ilustratorów do celów politycznych - mówi "Wyborczej" Grzegorz Rosiński, legendarny twórca m.in "Thorgala" i "Szninkla".
- Byłem w szoku - mówi weterynarz, który znalazł fragmenty własnej książki w "Jamnikarium" Agaty Tuszyńskiej.
Jako prawnicy specjalizujący się w prawie karnym na podstawie relacji Marii Konopnickiej, uzupełniając ją o kilka innych dokumentów, jak choćby historie zanotowane przez braci Grimm, postanowiliśmy się przyjrzeć czynom karalnym, których dopuściły...
Są książki, po których niczego nie oczekuję. Nie skarżę się wtedy, bo wiedziały gały, co brały. Są jednak też takie, po których obiecuję sobie bardzo wiele. I - gdy rozczarowują - są to rozczarowania naprawdę bolesne. Możecie ich uniknąć.
Już sto lat temu podczas międzynarodowych zawodów działacze i rywalki wytykały zawodniczki, które ich zdaniem "nie prezentowały się zbyt kobieco".
Dziś młodym ludziom błękit kojarzy się z depresją, nie z niebem. A przecież kiedyś był uznawany za kolor spokojny, wyciszony, bezpieczny.
Ponad 100 wydarzeń zorganizuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na otwarcie w październiku. Ale jeszcze nie pokaże własnej kolekcji. Jaki będzie MSN?
Znamy nominacje do Bookera, najważniejszej nagrody literackiej w anglojęzycznym świecie. Na "długiej liście" znalazło się 13 książek.
- Czytelnicy współtworzą "Drzewo krwi" - mówi Kim de l'Horizon, osoba autorska najważniejszej niemieckojęzycznej książki XXI wieku.
Katolicy zobaczyli w uczcie bogów Ostatnią Wieczerzę, choć w tej ostatniej z pewnością nie brał przecież udziału Dionizos. Abp Jędraszewski uważa, że obrażonych jest miliard. Tylko czy jest się na co obrażać?
- Umierają, nie zdychają - mówi Dorota Sumińska, popularna lekarka weterynarii i autorka m.in. książki "Rok pod psem". Wtórują jej Adam Wajrak, Jacek Dehnel i tysiące komentatorów w sieci.
Była prekursorką sztuki feministycznej, marzyła, żeby móc samej nosić swoje rzeźby. Jej prace były rewolucyjne, choć wciąż mało znane publiczności. Zbyt mało.
Tu nie ma ściemy, nie ma wymyślonej historii - mówi Robert Zydel, dyrektor Fabryki Czekolady, nowego warszawskiego muzeum poświęconego historii Wedla.
- Słysząc wierszyk: "Kto ty jesteś? Polak mały. Jaki znak twój? Orzeł biały", cieszyłam się, że mój znak to "kangur biały" - opowiada wybitna malarka i pisarka.
- Jeżeli panu profesorowi feminatywy się nie podobają, to niech po prostu ich nie używa. Absolutnie nikt go do tego nie zmusza - ripostuje Maciej Makselon. Przyglądamy się ostatnim głośnym wypowiedziom Jerzego Bralczyka.
503 osoby ze świata literatury, mediów i kultury na zaproszenie "New York Timesa" wybrały 100 najlepszych powieści XXI wieku.
Media społecznościowe zarabiają na hejcie, dlatego niczego z nim nie robią. Ofiarami jesteśmy wszyscy.
Był - obok Myśliwskiego i Nowaka - jednym z najważniejszych twórców "nurtu chłopskiego". Na podstawie jego książek powstał film "Szczęśliwego Nowego Jorku".
- Nie wiem, co widzi moja córka. Czym jest dla niej droga do szkoły, skoro zwykła ulica to dla niej tor przeszkód? Wyobrażam sobie, że Ruda jest jak włamywacz w banku, który musi sprytnie ograć sieć laserów, by nie włączył się alarm - mówi autorka...
Big Techy jak Google, Amazon, Facebook, Apple i Microsoft coraz lepiej przewidują nasze zachowania. W historii rzadko mieliśmy do czynienia z takimi monopolami.
"Moi zmarli bliscy milczą, może nie byli dostatecznie bliscy" - pisze poetka w "Poradniku dla niedawno zmarłych". Magdalena Bielska została laureatką tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.