Była prekursorką sztuki feministycznej, marzyła, żeby móc samej nosić swoje rzeźby. Jej prace były rewolucyjne, choć wciąż mało znane publiczności. Zbyt mało.

W jej sztuce, jak sama pisała, "kryje się dramat, w jaki uwikłuje nas życie". Maria Pinińska-Bereś wyprzedzała swoje czasy. Była buntowniczką i krytyczką patriarchalnej martyrologii.

Warto znać ją samą i jej twórczość, a świetną ku temu okazją jest wystawa poświęcona artystce, którą od lipca można obejrzeć w należącym do Muzeum Narodowego we Wrocławiu Pawilonie Czterech Kopuł.

Dzieła Marii Pinińskiej-Bereś od lat są obecne w muzeach, pokazywane na wystawach zbiorowych, a ich autorka znana jest w świecie krytyki artystycznej i historii sztuki, jako jedna z prekursorek twórczości feministycznej. Mimo to wciąż jest to twórczyni mało znana szerszej publiczności. Czy monograficzna wystawa to zmieni?

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Pamiętam ją jako osobę niezwykle delikatnej natury, eteryczną, natchnioną, przeciwieństwo Beresia, który przy niej wyglądał trochę jak jaskiniowiec, niezwykła to była para. Czasy też ze wszech miar osobliwe. Fajnie, że jest taka wystawa.
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    Zazdroszczę ludziom którzy mają dar postrzegania sztuki w tak trudnych dziełach, jakie prezentuje twórczość Pani Pinińska-Bereś.
    Do mnie przemawiają takie prymitywne dzieła takich malarzy jak Van Gogh, Monet, i jemu podobni.
    @Jozef_K
    które mają
    już oceniałe(a)ś
    0
    5
    @Jozef_K
    Ja jestem na podobnie niskim poziomie jako konsument sztuki.
    już oceniałe(a)ś
    12
    1
    @Jozef_K
    Stara prawda - lubimy to co znamy
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    Komentarze jak w soczewce pokazują,jak wiele jeszcze trzeba, by odbiorcy nie bali się sztuki współczesnej, niefiguratywnej.
    już oceniałe(a)ś
    18
    5
    Bardzo ciekawe!
    już oceniałe(a)ś
    12
    2
    Spadł w końcu ten deszcz ?
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Czy kobieta jest człowiekiem?

    Tak, to człowieka.
    @shift
    Jest człowiekiem, jeśli nie zaczyna mrzonek o emancypowaniu się,
    bo wtedy zatraca wszystkie priorytety człowieczeństwa.
    już oceniałe(a)ś
    0
    3
    @shift
    Ktoś kiedyś stwierdził, że kobieta jest największym przyjacielem człowieka.. :))
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    kobieta jest czlowiekinia
    już oceniałe(a)ś
    5
    3
    Dzieła Piniskiej-Bereś to sztuka wiecowa - wystawowa! Dla mnie jednak dzieło artysty, jak praca rzemieślnika, to przedmiot trwały, dający się zachować dla pokoleń w określonym kontekście (wnętrze, plac, ulica). Żal mi twórców form nietrwałych, choć np. sztuka teatru rodziła się na ulicy... No cóż?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0