Aż 25 proc. całkowitej ilości cholesterolu w organizmie znajduje się w centralnym układzie nerwowym. Związek ten jest ważnym składnikiem mieliny, która chroni neurony i pomaga w przewodzeniu impulsów.
Latem nie wychodzę z domu bez solidnej porcji kremu z filtrem. Jednocześnie słyszę, że filtry mogą szkodzić środowisku i hamować syntezę witaminy D. Jak znaleźć złoty środek?
Odpowiednia podaż płynów podczas leczenia ma szczególne znaczenie w czasie wakacyjnych upałów
Ostatnio pojawił się pogląd, jakoby szczepienia przeciwko COVID-19 negatywnie wpływały na płodność mężczyzn. Na ten moment nie ma na to żadnych dowodów
Kombucha to sfermentowana herbata, która zawiera naturalne probiotyki
Grzyby leśnie i te hodowlane są cennym źródłem witamin i minerałów, do tego obniżają poziom cholesterolu, regulują poziom cukru i działają przeciwzapalnie. W 2018 roku naukowcy z Białegostoku odkryli, że niektóre ich gatunki mogą być wykorzystane do...
Pomarańcze, borówki, truskawki, jagody, maliny, wiśnie i papryka mogą chronić mózg przed demencją. Konkretnie potrafią to robić flawonoidy, przeciwutleniacze, które dają owocom i warzywom intensywny kolor.
Neurolodzy rozróżniają kilkadziesiąt rodzajów napadów padaczkowych. Ustalenie, o jaki chodzi i jaka terapia jest najlepsza, trwa długo. Powstał system, który szybko podpowiada diagnozę i metody leczenia.
Przez pierwsze sześć miesięcy życia mleko matki może być jedynym źródłem pokarmu dla dziecka, nawet w upalne dni. Jak przechowywać odciągnięte mleko ?
Wnętrze jamy ustnej może zamieszkiwać ponad 750 gatunków bakterii. Mikroby te obecne są nie tylko na zębach, ale też na języku
Ponad 99 proc. składników naturalnych i butelka z plastiku z reyklingu
Jeśli nie chcemy kolejnego lockdownu, musimy się nie tylko szczepić, ale też testować na COVID-19. Kluczowy jest jednak wybór strategii testowania.
Pandemia COVID-19 sprawiła, że szczepionki stały się oczkiem w głowie firm farmaceutycznych. Nowe generacje i modyfikacje istniejących szczepionek mają nas jeszcze skuteczniej chronić przed wirusowymi chorobami układu oddechowego.
Poprzeczne zapalenie rdzenia przeszedł Joey Jordison, muzyk, który zmarł właśnie w wieku 46 lat.
Kolejna analiza snów w okresie pandemii wykazała, że treść snów epoki COVID-19 cechują większe cierpienie i lęk. W snach dominowały takie tematy jak skażenie i czystość
Podstawą żywienia niemowląt powinno być mleko matki lub mleko modyfikowane.
Ogród Zmysłów powstaje w ośrodku dla niewidomych w Laskach.
To bardzo dobra wiadomość. Obecnie blisko połowa nowych zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce to te właśnie wywołane bardziej zakaźnym wariantem delta.
Rak sutka jest najczęstszym nowotworem złośliwym diagnozowanym u kobiet.
Wypatrując sikorki czy dzięcioła, można uspokoić gonitwę myśli, obniżyć ciśnienie, poziom hormonów stresu i ryzyko depresji.
Brytyjscy naukowcy z University College w Londynie opublikowali wyniki największego jak dotąd badania dotyczącego długiego COVID-19. Nawołują do stworzenia państwowych programów badań przesiewowych wspierających pacjentów, którzy przeszli zakażenie...
Jesz jagody i poziomki prosto z krzaczków? To może być groźne dla zdrowia. W ten sposób można się zarazić bąblowcem - pasożytem wywołującym poważną chorobę.
W ciele człowieka może przebywać nawet 300 gatunków różnych pasożytów, z czego aż około 40 możemy spotkać w Polsce. Ryzyko zarażenia dotyczy każdego
Niektórzy po zdjęciu protezy przed snem wkładają ją do szklanki z wodą. Nie jest to dobry pomysł.
Kiedy jest tak gorąco jak w ostatnich dniach, to naturalne, że bardziej chce nam się pić. Ale wzmożone pragnienie może mieć też zupełnie inną przyczynę.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.