Osteoporoza niszczy nasze kości. By ją zdiagnozować wykonuje się densytometrię - podstawowe narzędzie do oceny mineralnej gęstości kości. Badanie to pozwala lekarzowi kontrolować postęp leczenia.
Objawy chorób wątroby pojawiają się z reguły w późnych fazach. Aby temu przeciwdziałać, warto raz na jakiś czas sprawdzić jej stan.
Trzustka to miejsce produkcji insuliny - hormonu, którego zadaniem jest regulowanie poziomu cukru w organizmie. Jeśli ta fabryka nie działa dobrze, grozi nam poważna choroba. Jak rozpoznać cukrzycę i jakie badania pomogą ją zdiagnozować?
Na nerki choruje około 4,5 mln Polaków. Niestety, zaledwie co dziesiąty jest świadomy swojego stanu. Jakie badania moczu wykonać, by w porę wyłapać chorobę nerek
Eksperci zachęcają, by przynajmniej raz na jakiś czas popatrzeć na swój stolec. To element dbania o siebie, element higieny. Na co dokładnie mamy zwracać uwagę?
Co może zafałszować wynik morfologii? Jak przygotować do badania krwi dziecko? I czy wyniki z różnych laboratoriów mogą się różnić?
Osobom niedożywionym zdecydowanie trudniej jest poradzić sobie z innymi wyzwaniami zdrowotnymi, np. rehabilitacją.
Jaskra neowaskularna to jedno z późnych powikłań cukrzycy. Niezdiagnozowana w porę może prowadzić do utraty wzroku. Dlatego w tej chorobie liczy się czas - mówi okulistka prof. Zofia Anna Nawrocka.
Wiele razy widzieliśmy to w filmach. Gdy ktoś ma atak paniki, każe mu się oddychać przez papierową torbę. Czy to pomaga?
Nawet 80 proc. osób z zespołem jelita nadwrażliwego wiąże występowanie objawów tej choroby z dietą. Modyfikując odpowiednio styl życia i sposób żywienia, można poprawić samopoczucie.
Bodźców mamy tyle, że nasze mózgi nie zawsze nadążają.
By móc skorzystać z tego programu, wystarczy spełnić jeden warunek, mieć więcej niż 40 lat. Warto, bo badania pozwolą ocenić stan zdrowia, a w razie wykrycia problemów - na czas zareagować.
Nadciśnienie tętnicze może długo nie dawać żadnych objawów, konsekwencje mogą być jednak groźne. Cierpi na nie co trzeci dorosły człowiek.
Białaczka kojarzy się powszechnie z przeszczepem szpiku, choć większość pacjentów go nie potrzebuje. U dzieci choroba jest bardziej agresywna, ale to wcale nie znaczy, że ich szanse na wyleczenie są mniejsze.
Dziś przy logo Wyborcza.pl jest złoty kolor. To znak, że jak co roku zaangażowaliśmy się w kampanię edukacyjną Złota Wstążka. Jej celem jest zwrócenie uwagi rodziców na objawy, które mogą być początkiem białaczki.
Garść orzechów włoskich zjadana codziennie obniża poziom złego cholesterolu LDL, który odpowiada za wyższe ryzyko zawału serca i udaru mózgu - wynika z trwającego dwa lata badania.
Jedzenie wpływa na rozwój mózgu, pamięć, koncentrację, a przez to na wyniki w nauce. Co jeść, żeby mieć sukcesy w szkole?
Od tego, co jemy, zależy, ile minut życia stracimy lub zyskamy. Amerykańscy naukowcy zbadali, jaki wpływ na nasze zdrowie ma jedzenie konkretnych produktów.
Cholesterol wzmacnia komórki rakowe, daje im moc do tworzenia przerzutów - odkryli naukowcy. To kolejny powód, by dbać o jego właściwy poziom.
Gdy pacjent z powodu choroby nie może sam jeść, lekarz może zalecić mu żywienie dojelitowe. Specjalny pokarm jest wtedy podawany bezpośrednio do żołądka lub jelita.
Zapalenie płuc wywoływane przez pneumokoki może mieć bardzo ciężki przebieg. Szczególnie zagrożone są osoby starsze - mówi prof. Adam Antczak, pulmonolog.
Zapalenie mieszków włosowych to bolesna i nieestetyczna dolegliwość. Często pojawia się po depilacji w miejscach wcześniej ogolonych
Polecamy książke o tym jak przygotować zdrowe przetwory
Szkolny plecak nie powinien ważyć więcej niż 10-15 proc. masy ciała dziecka. Cięższy może powodować wady postawy.
Dzieci psują sobie wzrok przede wszystkim od tego, że... stale przebywają w zamkniętych pomieszczeniach - wynika z najnowszych badań. Samo wpatrywanie się w komputer nie jest aż tak dewastujące dla oczu.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.