Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej do przyszłego roku w krakowskim Szpitalu na Klinach robotyczne operacje chirurgiczne nowotworów ginekologicznych u kobiet będą bezpłatne.
- Branie na siebie odpowiedzialności za czyjś nałóg to przyzwolenie na niego - mówi psychoterapeutka Kinga Rochala. Uzależniony musi sam mieć motywację do zerwania z nim.
Większość popularnych sądów o naszym metabolizmie jest błędnych. Wcale nie zwalnia w wieku średnim czy po menopauzie, nie jest też szybszy u mężczyzn. W "Science" ukazały się wyniki największego dotąd badania na ten temat.
Osobie uzależnionej od alkoholu czy narkotyków trudno samodzielnie odstawić używkę, przerwać ciąg, wytrwać zespół abstynencyjny. Dlatego leczenie w profesjonalnych klinikach zaczyna się do detoksu. Co to właściwie jest i na czym polega?
Co wspólnego ma szpinak z niedoborem wapnia w organizmie? - tłumaczy Marzena Szczucińska-Krasa, farmaceutka z Gemini Polska.
Pneumokoki zagrażają nie tylko dzieciom. U dorosłych mogą wywołać ciężkie zapalenie płuc, opon mózgowych i sepsę. Kto powinien się szczepić?
Zastrzał jest wyjątkowo bolesny, o czym przekonało się wielu z nas. To ropne zapalenie powstające na palcach rąk po ukłuciu zanieczyszczonym przedmiotem.
Obłęd bywa dziedziczny. Przykładów dostarczały rody królewskie. Henryk VI, władca Anglii z XV wieku, popadł w paranoję. Na tę samą przypadłość cierpieli król Francji Karol VI, a także matka Karola Joanna de Bourbon, jego wuj, dziad i pradziad.
Jak rozpoznać pierwsze symptomy zaburzeń otępiennych? Są sygnały ostrzegawcze, które często wskazują na rozwijają się chorobę.
Co powstrzymuje mężczyzn przed badaniami? Jak skutecznie namówić mężczyznę do wykonania badań profilaktycznych w kierunku raka prostaty? - odpowiada urolog Paweł Wisz, kierownik Centrum Chirurgii Robotycznej w krakowskim Szpitalu na Klinach.
Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Przypomnijmy, że z ostatnich badań wynika, że COVID-19 może wywołać objawy tej choroby. Nie wiadomo jeszcze, jakie dokładne mechanizmy stoją za tymi neurologicznymi następstwami zakażania.
Długie siedzenie przy biurku może zrujnować zdrowie i nie chodzi tylko o bóle kręgosłupa. Najnowsze badania pokazują, że już nawet 15 kroków co pół godziny obniża ryzyko cukrzycy.
W onkologii kluczowa jest profilaktyka i diagnostyka. Tym bardziej że chorują coraz młodsi mężczyźni - zapadają na niego już po 40. roku życia. Wizyta u urologa to czas otwartej rozmowy, pytań bez tabu, bez stresu i w przyjaznej relacji - mówi...
Niedobór witaminy D powoduje osłabienie układu kostnego i gorsze samopoczucie. Jak ją suplementować?
Depresja to powszechny problem zdrowotny wśród osób przed 18. rokiem życia. Niestety, ta choroba wiąże się też z ryzykiem podjęcia próby samobójczej. Jak temu zapobiec?
Diety z dużą zawartością białka, zwłaszcza pochodzącego z nabiału i mięsa, mogą być przyczyną problemów z nerkami.
Białaczka na pierwszym etapie często przyjmuje maski innych chorób. Czasem jest to banalna infekcja, kiedy indziej ból nogi, który nie mija.
Andrzej Dziedzic o swoim pobycie w szpitalu: Czterech młodych facetów: Przemo - dwadzieścia jeden lat, Tomasz - dwadzieścia trzy, Andrzej - dwadzieścia cztery, Konrad - trzydzieści pięć. Każdy z własną historią i chorobą stara się odnaleźć w...
Co roku w Polsce stwierdza się ponad 18,5 tys. nowych przypadków zachorowań na raka piersi. Dramat polega jednak na tym, że leczenie raka piersi jest skuteczne, ale zbyt często jest on diagnozowany bardzo późno, co ma znaczący wpływ na przebieg...
Co mają pyłki brzozy do jabłek? - tłumaczy Marzena Szczucińska-Krasa, farmaceutka z Gemini Polska.
Częste infekcje mogą być sygnałem, że w organizmie brakuje białych krwinek, które potrafią zwalczać wirusy i bakterie. Zdrowe komórki krwi zastąpiły komórki nowotworowe.
Badania wykazały, że rany zarówno duże, jak i małe mają tendencję do swędzenia podczas gojenia się ran.
Naukowcy sprawdzili badania, które prawie 80 lat temu ustaliły normy spożycia witaminy C. Zalecenia miały chronić przed szkorbutem na morzu, ale zostały ogólnie przyjęte. I był to błąd, a nawet dwa błędy.
Największe ryzyko uszkodzenia nerek mieli pacjenci, którzy podczas infekcji byli hospitalizowani - wynika z największego jak dotąd badania dotyczącego problemów z nerkami powiązanych z COVID-19.
Pobranie krwi to tylko krótka chwila, która może przyczynić się do wczesnego wykrycia i leczenia wielu chorób, bo wyniki morfologii pomogą lekarzowi postawić diagnozę.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.