Bóle brzucha, zaparcia, biegunki - tak objawia się zespół jelita nadwrażliwego. Na czym polega dieta, którą zalecają specjaliści?
Zaćma niejedną ma postać. Rozwija się zwykle po 65. roku życia. Ale może występować również u osób znacznie młodszych.
"ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce", Kristin Leer o ADHD dorosłych.
Jeśli, jak wielu dorosłych na całym świecie, nabawiłeś się kłopotów ze snem podczas pandemii, może masz ochotę wypróbować czegoś innego niż klasyczne środki nasenne - olejku konopnego.
Zawarta w kawie kofeina majstruje przy naszych hormonach zarządzających wydaleniem moczu.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie trzy miliony ludzi każdego roku umiera z powodu nadużywania alkoholu. Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2021 r. przeciętny Polak wypił aż 9,7 litra czystego...
Powszechnie uważa się, że po południu nasz metabolizm zwalnia, a spożywanie pokarmów bogatych w cukier, takich jak owoce, podnosi jego poziom we krwi i nadmiernie "rozkręca" układ pokarmowy.
Hemoroidy to spuchnięte skupiska naczyń krwionośnych w dolnej części odbytu.
Czy te trzy popularne składniki kosmetyków przeciwstarzeniowych działają? Oto, co mówi nauka
Dla tych, którzy niepokoją się sytuacją pandemiczną, naukowcy mają dwie informacje. Dobrą i złą.
W szkołach, w których otwierano drzwi i okna, a także używano wentylatorów do rozrzedzania cząsteczek obecnych w powietrzu, zanotowano o 30 procent mniej zachorowań na COVID-19 niż w miejscach, gdzie tego nie robiono.
Krótkie przerwy poprawiają samopoczucie pracowników - twierdzą naukowcy. Jak namówić szefostwo do przerw? Powiedz, że doradził je okulista, fizjoterapeuta lub diabetolog.
Przed nami jesień, a więc nieprzewidywalna pogoda i coraz krótsze dni, a takie okoliczności nie motywują do aktywności fizycznej i długich spacerów. Ale nawet krótki trening może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie.
"Za radą dobrego przyjaciela okresowo pościłem i czuję się zdrowszy" - napisał na Twitterze założyciel Tesli. Jak działają okresowe posty?
Nie ma jednej cudownej recepty na uniknięcie choroby przyzębia.
Początek roku szkolnego to wielkie wyzwanie dla organizmu dziecka. Jak wspierać jego odporność i chronić przed skutkami stresu?
Wirus RSV (Respiratory Syncytial Virus) jest wszechobecnym i bardzo powszechnym wirusem, z którym wszyscy mogą mieć kontakt. Szczególnie niebezpieczny jest dla dzieci.
Wynika z zestawienia przygotowanego przez Europejskie Forum Parlamentarne na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych (EPF) za 2021 r. Porównano 46 europejskich krajów. Lepiej niż w Polsce jest nawet w Rosji i Białorusi.
To dość powszechne przekonanie. A jak jest naprawdę?
Wystarczająca ilość snu dla młodzieży szkolnej waha się od ośmiu do dziewięciu godzin. Naukowcy sprawdzili, jak tryb nauczania i godzina rozpoczęcia zajęć wpływa na sen amerykańskich uczniów.
Są ludzie, którzy do łazienki chodzą nawet kilkadziesiąt razy dziennie.
Prawie 6 mln Polaków ma nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemię. Wysokie ciśnienie sprawia, że cholesterol "wprasowuje" się w ściany naczyń krwionośnych. Tak dochodzi do miażdżycy, której skutkiem często są m.in. zawał serca i udar mózgu....
Sam narząd nie jest może duży - wymiary i kształt stercza (gruczołu krokowego albo prostaty) są porównywane do jadalnego kasztana. Jednak występujący tu nowotwór to problem niezwykle poważny. Regularne badania to podstawa profilaktyki. Jednak wielu...
Wbrew pozorom zwyrodnienie stawu ramiennego to dość częsty problem. Terapia zależy od zaawansowania zmian zwyrodnieniowych. Gdy są bardzo zaawansowane, można wykonać endoprotezoplastykę, czyli zastąpić zużyte powierzchnie stawowe implantem....
Gogle rozszerzonej rzeczywistości Microsoft, oprogramowanie firmy Med App i robot da Vinci - specjaliści z krakowskiego Szpitala na Klinach przeprowadzili pierwszą w Polsce operację usunięcia endometriozy z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.