Pneumokoki są najczęściej atakującymi nas bakteriami i mogą wywoływać zapalenie płuc o ciężkim przebiegu. Są groźne dla dzieci i dorosłych. Jak się przed nimi chronić mówi prof. dr. hab. n. med. Adamem Antczakiem, pulmonolog
Co wywołuje raka u osób przed 50. rokiem życia? Naukowcy zrobili listę potencjalnych przyczyn. Część wiąże się z dzieciństwem.
Ile trzeba chodzić, by znacznie obniżyć ryzyko demencji, raka i chorób serca? Czy naszym codziennym celem naprawdę powinno być 10 tys. kroków? Nowe, duże badanie przynosi odpowiedzi.
Badanie przeprowadzone przez amerykańskich neurologów pokazuje, że zdrowy styl życia może zapobiegać demencji nawet u osób obciążonych rodzinnie chorobą Alzheimera.
Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że niektórzy chodzą z kijkami nawet po płaskich powierzchniach, i zastanawiałeś się, po co to robią? Jest to tak zwany nordic walking, który przypomina trochę narciarstwo biegowe, tyle tylko, że bez śniegu.
Większość kalorii zjadasz w pierwszej połowie dnia czy raczej rezygnujesz ze śniadania? Naukowcy ustali, że kto jada śniadania, ma mniejszy apetyt wieczorem. Ale czy śniadania mają wpływ na naszą wagę?
AMH, czyli hormon antymüllerowski, jest wskaźnikiem dającym lekarzowi możliwość jednoznacznej oceny, ile czasu zostało danej kobiecie na prokreację. Służy do określenia rezerwy jajnikowej.
Czasem przyczyną zaparcia jest zmiana diety lub podróż. Jeśli ktoś wypróżnia się rzadziej niż trzy razy w tygodniu, cierpi stale.
Kobietom często się przypomina o tym, że ich zegar biologiczny tyka. Za to wielu mężczyzn nie odczuwa podobnej presji w kwestii ustatkowania się i założenia rodziny.
Jak zbierać grzyby? Na które uważać, a które - jak np. trufle - są szczególnie cenne? Jak uchronić się przed zatruciem? Mówi dr hab. Marta Wrzosek, była prezes Polskiego Towarzystwa Mykologicznego
Praktycznie każdego miesiąca na półki drogerii trafiają nowe, modne produkty do pielęgnacji. Już od jakiegoś czasu najbardziej popularny jest jednak jeden z nich.
Bezsenność i zaniedbywanie higieny snu mogą podkopać próby utrzymania prawidłowej wagi uzyskanej dzięki diecie.
Kiedyś uważano, że utrzymanie kondycji fizycznej powinno wiązać się z włożeniem sportowego obuwia i bieganiem. Jednak osoby, które chcą poprawić swoją formę, coraz częściej słyszą, że powinni spróbować treningu siłowego.
Zjadłam kolację, wypiłam wino, a potem zrobiłam sobie zastrzyk z insuliny, żeby to wszystko spalić - opowiada 40-latka z Warszawy. Lekarka tłumaczy, jak bardzo szkodliwe są takie pomysły.
W przeciwieństwie do zastrzyków szczepionki donosowe - w aerozolu lub kroplach - zabezpieczają drogi oddechowe, czyli pierwszą linię obrony organizmu przed infekcją.
Regularna aktywność fizyczna, ograniczenie spożycia alkoholu czy zmiana diety - co przyniesie najlepsze efekty?
Bo w fazie manii pacjent ma wrażenie, że - jak to się mówi - "Sky is the limit", wszystko może, ma milion pomysłów na minutę...
Stres, dieta, choroby tarczycy, choroby jelit, a może COVID-19? Sprawdź, co może być przyczyną wypadania włosów.
Eksperci twierdzą, że najlepszą ochroną przed chorobą lokomocyjną jest prewencja.
Pandemia, wojna w Ukrainie i jej skutki fatalnie odbiły się na naszym zdrowiu psychicznym, a zwłaszcza na naszym śnie. Śpimy przeważnie krótko i źle.
Rzepak to jedna z najpopularniejszych roślin oleistych na świecie. Czy olej rzepakowy jest zdrowy? Fakty i mity.
Zachorowanie na grypę może zwiększać ryzyko udaru mózgu o niemal 40 proc. Teraz naukowcy sprawdzili, czy szczepionka robi różnicę.
W dbaniu o wzrok dziecka na co dzień niezwykle ważne są profilaktyka i utrwalanie dobrych nawyków. Szczególnie jeśli dziecko ma już wadę wzroku.
Nawet co trzecia kobieta ma zaburzenia statyki narządu rodnego. Co można zrobić, żeby macica nie zmieniała swojego położenia?
Palenie w przełyku, kwaśno-gorzki posmak w ustach. Niektóre osoby czują też ból w klatce piersiowej. Tak objawia się zgaga. Jak sobie z nią poradzić?
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.