Brexit spowoduje, że w Unii Europejskiej pozostanie tylko jedno państwo aspirujące do miana "mocarstwa" - Francja. I Paryż bardzo pilnuje, by nikt - a zwłaszcza Berlin - mu nie dorównał.
Posyłając rakiety na Tel Awiw, Hamas chce przypomnieć Izraelczykom, że terror jest realnym zagrożeniem. Przekonać ich, by głosowali na Netanjahu, z którym żaden pokój nie grozi. A skoro pokoju nie będzie, to także władcy Gazy mogą spać spokojnie -...
Minister sprawiedliwości Ajjelet Szaked ogłosiła pomysł reformy: kandydatów na sędziów zatwierdzałaby ona sama, a Kneset zyskałby prawo odrzucania wyroków sądu najwyższego.
Starczymi rękami trzymają się kurczowo władzy, przecież zawsze rządzili oni, a nigdy młodzi - i co, źle było?
Odsiadujący w Polsce wyrok gen. Krstić powinien wystąpić do IPN o pomoc prawną. Ma na sumieniu tylko jedną Srebrenicę, a więc jego czyny nie mogą nosić znamion ludobójstwa.
Albo Bibi, albo Tibi. Albo faszystowska Żydowska Potęga, albo demokracja dla wszystkich.
Wiceszef Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi badania historyczno-rasowe.
Polska zwalczała kandydaturę Polaka - Donalda Tuska - na eksponowane stanowisko unijne. Teraz Rumunia zwalcza kandydaturę Rumunki.
Tę historię dedykuję posłowi Kukizowi, który ujawnia nazwiska i pochodzenie narodowe niektórych stalinowskich prokuratorów i sędziów.
Wydaje się wam, że to strasznie ważne, co o nas zatweetowali w Jerozolimie albo powiedzieli w Brukseli? Tymczasem między Pakistanem a Indiami może być wojna. Atomowa.
Mętne słowa Netanjahu, a następnie jasna już i oburzająca wypowiedź ministra Katza spadły rządowi polskiemu jak koło ratunkowe. Godnościowe wzmożenie, jakim nacechowana była polska reakcja, trochę przykryło fiasko konferencji bliskowschodniej.
Od dziesięciu tygodni Serbowie demonstrują na ulicach przeciwko autorytarnym rządom prezydenta Aleksandara Vucicia. Sprzeciw wobec jego polityki jednoczy znakomitą większość sił politycznych, a jedność jest siłą protestów.
Rok temu chorwacki portal Dnevno.hr wreszcie zbankrutował. Splajtował nie dlatego, że nie był czytany. I nie dlatego, że nie był dochodowy. Zniszczyły go procesy o zniesławienie.
Azerbejdżan i Armenia od początku lat 90. pozostają formalnie w stanie wojny. Czy teraz nastąpi przełom?
W wypowiedzi rabina Szmuela Eliahu rzucający kamieniami Żydzi ze sprawców morderstwa stali się ofiarami prześladowań. Eliahu pocieszał ich, by nie bali się więzienia. "Kto protestuje, trafia do więzienia, ale wyjdzie i będzie rządził" - powiedział.
Przez dziesięciolecia Indie były - obok Szwajcarii, Belgii czy Kanady - jednym z rzadkich dowodów, że demokracja plurietniczna jest jednak możliwa. Jednak na naszych oczach mogą wypaść z tej listy.
Sudan jest kluczowym partnerem Unii w "procesie chartumskim" mającym zapobiegać migracji z Rogu Afryki do Europy. Minister Jacek Czaputowicz też podpisał w Chartumie porozumienie o współpracy. Omar al-Baszir nie ma się również czego obawiać ze...
Stanowisko Trumpa to zły prognostyk dla Donbasu, Tajwanu czy Estonii. Bo tu oczywiście nie tylko o Syrię chodzi, tak jak w 1938 r. nie chodziło tylko o czeskie Sudety.
Moskwa odcięła od świata Mariupol na Morzu Azowskim, trzeci co do wielkości port Ukrainy.
Okazało się po raz kolejny, że na rosyjskich sojuszach można polegać, a na amerykańskich nie. Wnioski tyczą się nie tylko Syrii: ci, którzy nadal wierzą w art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, winni wziąć to pod uwagę. Bo ci, którzy w ten artykuł...
Nie każdy ruch demokratyczny w b. ZSRR musi być antyrosyjski. Dowodzi tego triumf wyborczy partii dziennikarza Nikola Paszyniana, która w poniedziałkowych wyborach w Armenii zdobyła 70 proc. głosów - samemu Paszynianowi zwycięstwo zapewniło fotel...
Wniosek, jaki płynie z badania, jest jednoznaczny: 75 lat po Zagładzie antysemityzm w Europie ma się dobrze. Co więcej, stał się banalny, akceptowalny. Ot, postawa jak każda inna.
Prawie cały świat ma pretensję do Donalda Trumpa, że uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i przeniósł tam ambasadę USA. Nikt jednak nie czepia się Rosji, która za izraelską stolicę uznała zachodnią część Jerozolimy.
Prezydent Czadu Idris Deby złożył w niedzielę oficjalną wizytę w Jerozolimie. Na pozór jest to banalna informacja z kroniki dyplomatycznej, ale właśnie w jej banalności tkwi jej przełomowe znaczenie.
Europa to taki kontynent, w którym każdy ma jakiś cień do zapomnienia lub nie do przypomnienia.
Macedonia odebrała byłemu premierowi Nikoli Gruevskiemu paszport oraz rozesłała za nim międzynarodowy list gończy, ale nie przeszkodziło mu to w opuszczeniu kraju, wjechaniu na Węgry i złożeniu wniosku o azyl. Premier Viktor Orban ma powody, żeby mu...
Ocknijcie się wreszcie, bracia- Polacy,/ By uczcić prawo w godzinie dziejowej:/ Wolność przy wspólnej zdobędziemy pracy,/ Niechęć nam obu zgotuje okowy. , Tak w 1915 r. w wierszu zamieszczonym w warszawskiej "Opinii Żydowskiej" zwracał się , "Do...
Już prawie półtora miliona chińskich ochotników nawiedziło ujgurskie domostwa. Władze, rzecz jasna, nie ograniczają się jedynie do braterskiej pomocy. Wszyscy przechodnie mogą, a wszyscy wchodzący do budynków publicznych czy środków komunikacji...
My, którzy wiemy, że nasze bezpieczeństwo tyle jest warte, na ile solidarności nas stać i na ile jej możemy liczyć, stajemy się przez to coraz bardziej widoczni. Jak cele na strzelnicy
Zamordowanie przez wyspecjalizowaną ekipę zbrodniarzy saudyjskiego dziennikarza Dżamala Khashoggiego w konsulacie jego kraju w Stambule i poćwiartowanie jego zwłok na stole konsula wyznaczyło nowy standard dla czynów haniebnych.
W rzeczywistości wpływ zachodniej aktywności lub bezczynności na skutki powstań przeciwko dyktaturom jest bardzo ograniczony. Pożądany przez Zachód cel, czyli obalenie dyktatury i utworzenie rządów demokratycznych, jest bowiem w zasadzie niemożliwy...
Najbardziej może zdumiewającym, a zarazem przerażającym aspektem sprawy Dżamala Khashoggiego - oprócz, rzecz jasna, samego domniemanego morderstwa dziennikarza - jest fakt, że nikt nie wyraził zdumienia wobec wersji wydarzeń wynikającej z...
Już porozumienie z Oslo z 1993 r. - w przeciwieństwie do wcześniejszego z Camp David - okazało się porażką. Teraz Waszyngton domaga się od Palestyńczyków dalszych ustępstw i nie oferuje im nic w zamian. To nie może zadziałać.
To, że Moskwa się boi Macedonii w NATO, jest równie prawdopodobne jak to, że Macedonia chciała zabrać Grecji Saloniki. Jednak fakt, że euroatlantycka perspektywa Macedonii się Moskwie nie podoba, to dobra wiadomość: najwyraźniej ktoś jeszcze Unię i...
To, że stosunki z Izraelem są dobre, jest niewątpliwie zasługą poprzednich rządów - ale także i obecnego. Tyle że rząd ten i jego izraelscy partnerzy stosunki te zarazem tak zideologizowali, że mogą nie przetrwać ewentualnej zmiany kursu w...
W chińskich obozach siedzi milion muzułmańskich Ujgorów. Jednak gospodarczy szantaż Pekinu sprawia, że państwa islamskie nabierają wody w usta i nie stają w ich obronie.
Współpraca chińsko-rosyjska w utrzymaniu równości, sprawiedliwości, pokoju i stabilności na całym świecie, staje się coraz ważniejsza - oznajmił we Władywostoku, przy wódce i kawiorze, prezydent Xi Jinping.
Nawet rządy w Warszawie i Budapeszcie, które toczą wojnę z sądami w swoich krajach, nie mówią o nich takim językiem, jakiego użył doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton.
Trzeba izolować radykalną prawicę idącą po władzę z hasłami antyimigranckimi, ale jednocześnie trzeba znaleźć receptę na kryzys imigracyjny.
Hamas całkiem zasadnie się obawia, że jeśli broń by złożył, to Fatah zrobi islamistom to, co oni zrobili byli jemu, i to z błogosławieństwem nie tylko Jerozolimy, lecz także Kairu, Rijadu i Waszyngtonu.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.