Według naukowców to inny mikrobiom jelitowy może wyjaśniać różnice w zapadaniu na alergie pomiędzy dziećmi wychowującymi się wśród zwierząt a dziećmi pozbawionych kontaktu z innymi gatunkami.
Antybiotyki najlepiej popijać wodą, ponieważ niektóre napoje mogą wpływać na wchłanianie leku lub jego metabolizm. Na co uważać?
Naukowcy potwierdzili, że nasz mikrobiom kształtowany jest przez kontakty społeczne. Zależy, od tego, z kim jemy wspólnie posiłki i wymieniamy całusy w policzek na powitanie.
Sezonowe infekcje czy problemy z zatokami podnoszą ryzyko wystąpienia i zaostrzenia chorób układu sercowo-naczyniowego.
Leczenie cukrzycy polega przede wszystkim na kontroli poziomu cukru we krwi. Można to zrobić na wiele sposobów. Ich wybór zależy od sytuacji pacjenta, rodzaju cukrzycy i reakcji na leki.
Cukrzyca bywa nazywana epidemią XXI wieku. W Polsce zmaga się z nią 3 miliony osób. Cukrzyca długo nie daje o sobie znać. Wiele osób nie wie, że ją ma.
Uczeni opracowali nową formę insuliny, która może automatycznie włączać się i wyłączać w zależności od poziomu glukozy we krwi.
U blisko 20 proc. pacjentów, u których zdiagnozowano COVID, i u 5 proc. wszystkich zakażonych SARS-CoV-2 rozwijają się objawy przewlekłe. Skąd się biorą?
Naukowcy, eksperci, czołowi decydenci ze świata polityki, przedstawiciele samorządów i uniwersytetów spotykają się, by porozmawiać o problemach w ochronie zdrowia i najnowszych osiągnięciach w nauce.
Wysoka wydolność organizmu zmniejsza ryzyko demencji.
Wirus HIV nie zniknął z populacji. Na świecie żyje około 40 mln osób zakażonych. W ubiegłym roku HIV wykryto u 1,3 mln osób, a 630 tys. zmarło na choroby związane z AIDS.
Częste pocieranie oczu może powodować mechaniczne uszkodzenie przedniego odcinka oka, a nawet uszkodzenie nabłonka rogówki.
Jeszcze do nie dawna kojarzone z telenowelami czy długimi historiami o rodach rodzinnych.
Słowa mają znaczenie. Brzmi jak banał powtarzany w filmach czy książkach, jednak to jedno zdanie oddaje, jak ważny jest sposób komunikacji z innymi ludźmi.
Zmiany łuszczycowe w stresie mogą być zaognione i większe. Kiedy napięcie się zmniejsza, choroba ustępuje. Ale znaczenie mają też inne czynniki.
Zgodnie z powszechną opinią większe piersi wpisują się w kobiecy standard piękna. Ale czy poprawiają samopoczucie i sprawiają zadowolenie?
Jama ustna, podobnie jak skóra nie są sterylne. Zasiedlają je bakterie, grzyby oraz wirusy. Ich obecność może wpływać na nasze zdrowie?
Leczenie łuszczycy jest złożone i zależy od wielu czynników, w tym rodzaju i nasilenia choroby, lokalizacji zmian oraz współistniejących schorzeń.
Zaczerwienienie skóry, grudki z ropną wydzieliną, świąd - zimą, gdy więcej czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach, objawy łuszczycy są szczególnie dokuczliwe. Jakie są przyczyny tej choroby?
Otwieranie okien to jeden z najprostszych sposobów na zapewnienie naturalnej cyrkulacji powietrza w sypialni. A co z drzwiami?
Według naukowców ryzyko zachorowania na depresję jest u singli aż o niemal 80 proc. wyższe niż u zamężnych i żonatych.
Co robić, by wieść szczęśliwsze życie? Każdy ma zapewne własny przepis, ale pewne reguły są uniwersalne. Odkryli je psychologowie, którzy od dawna badają, od czego zależy poczucie szczęścia.
Wybierając się po raz pierwszy do urologa, warto zabrać ze sobą wyniki różnych swoich badań, a także spisać przyjmowane leki i przebyte zabiegi operacyjne. A jak przygotować się do USG gruczołu krokowego?
Jesień powoduje, że wielu z nas odczuwa spadek energii życiowej i najchętniej spałoby do wiosny. Mimo to, motywujemy się do działania. Ale nie wszyscy.
Przygotowując się do poczęcia dziecka, warto wykonać badania genetyczne, by się dowiedzieć, jakie są szanse na ciążę i czy dziecko urodzi się zdrowe.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.