Echinacea purpurea, czyli jeżówka purpurowa najczęściej jest stosowana profilaktycznie w okresie jesienno-zimowym oraz w krótkotrwałym leczeniu przeziębienia.
Przy Centrum Nauki "Kopernik" w Warszawie powstał biotechnologiczny plac zabaw z instalacją AirBubble.
Każdego roku w Polsce diagnozę "nowotwór złośliwy" stawia się u około 1200 dzieci. 80 proc. z nich wraca do zdrowia. Ale niektóre nowotwory są trudne w leczeniu.
Nadnercza reagują na każdy stres w podobny sposób - nie są w stanie dostrzec różnicy między atakiem niedźwiedzia a zdradą małżeńską.
Zapalenie osierdzia najczęściej wywołują infekcje - zwłaszcza wirusowe. Może być ono powikłaniem pogrypowym. Osoby, które często lekceważą grypę, są zdziwione, że tak często atakuje ona serce.
Ogłoszono wyniki trzech badań, które zwiększają szansę i nadzieję na to, że szczepienia ostatecznie stłumią pandemię, a my wrócimy do normalnego życia.
Międzynarodowy Dzień Schizofrenii. To choroba o wyjątkowo zróżnicowanym przebiegu. O objawach, leczeniu, rokowaniach i sytuacji chorych w Polsce opowiada nam prof. Jerzy Samochowiec, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Łagodzi stres, poprawia pamięć i samopoczucie. Medytacja może zarówno chronić przed demencją, jak i zmniejszać objawy choroby.
Indyjscy lekarze alarmują, że dla chorych z mukormykozą zaczyna brakować antybiotyków.
Osoby z bezdechem przez nocny stres i zmęczenie częściej powodują wypadki samochodowe, łatwiej tyją, występuje u nich wyższe ryzyko zawału, udaru - mówi otolaryngolog dr hab. n. med. Wojciech Kukwa.
Nasz organizm nie lubi alkoholu - reaguje na niego jak na toksynę, dlatego całą swoją energię kieruje na usunięcie go z krwi.
Steryd jest substancją, która wprawdzie szybko zmniejsza stan zapalny w obrębie ścięgna, ale jednocześnie bardzo je osłabia, co może prowadzić do jego zerwania albo naderwania
Autorką e-booka "Dieta dla insulinoopornych" jest dietetyczka kliniczna dr Hanna Stolińska.
Naukowa Fundacja Polpharmy organizuje cykl debat o aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia wywołanej pandemią COVID-19. W dyskusjach udział wezmą wybitni polscy specjaliści z ośrodków akademickich i badawczych w Polsce.
COVID-19 sprawił, że znaczna część naszej aktywności przeniosła się do wnętrz. Zdaniem naukowców to dbanie o jakość powietrza w pomieszczeniach jest kluczem do prewencji pandemii w przyszłości i kontrolowania obecnej.
- System opieki zdrowotnej musi się przygotować na większą liczbę powikłań kardiologicznych, takich jak choroba wieńcowa, zawał serca, niewydolność serca, arytmia, udar mózgu - mówi kardiolog prof. Piotr Jankowski.
Pandemia spowodowała, że u wielu osób później jest rozpoznawana cukrzyca. Chorzy zgłaszają się do lekarza, gdy są już w ciężkiej cukrzycowej kwasicy ketonowej.
- Wchodzimy w nowy okres, popandemiczny. Trzeba się przygotować na większą liczbę zawałów, choroby wieńcowej, niewydolności serca i udarów - ostrzegają specjaliści.
Czy twoje picie jest jeszcze niewinne, czy już ryzykowne? A może potrzebujesz terapii odwykowej. Odpowiedz szczerze na pytania.
Modelka Gigi Hadid poleca swoim fanom stosowanie pasty do zębów w celu zlikwidowania krostek. W internecie są nawet porady, by pasty do zębów używać jako maseczki przeciwtrądzikowej. Nie należy tego robić.
Pacjent poddany narkozie przed zabiegiem chirurgicznym śpi, ale też nie odczuwa bólu ani żadnych bodźców
To mit, że alkoholik musi pić codziennie. Niektórzy piją na umór tylko w weekendy, inni całymi miesiącami funkcjonują na lekkim gazie. Są też tacy, którzy po długiej abstynencji wpadają w ciąg
E-stetoskopy otrzymają pacjenci po COVID-19 i ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego.
Wyczerpanie, poczucie winy, strach - młode mamy mogą bardzo źle znosić przymusowy pandemiczny lockdown - ostrzegają angielscy naukowcy.
Ważność mojego zawodu rośnie wraz z długością pobytu w szpitalu. Im dłużej człowiek leży w szpitalnym łóżku, tym bardziej docenia pielęgniarki - mówi Maciej Latos, pielęgniarz. O pielęgniarstwie - tym, co w nim trudne i tym, co piękne - opowiadają...
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.