Jeśli nie uznajemy za ludobójstwo wymordowanie przez Krzyżakow w XIII w. pogańskich Jaćwingów, to nie powinniśmy tak nazywać także zagłady Żydów czy eksterminacji Ormian w czasie I wojny światowej.
Obejrzałem "Bitwę o Midway" Jacka Smighta i "Midway" Rolanda Emmericha. Prawda jest jedna, ale można ją malować w różnych kolorach.
W filmie Siergieja Łoźnicy "Babi Jar. Konteksty" nie ma mowy o represjach sowieckich, a bez informacji o nich nie sposób zrozumieć ludzi witających radośnie oddziały Wehrmachtu.
Prezes IPN Karol Nawrocki edukował już na czterech kontynentach. W Uzbekistanie "spotkał się z przedstawicielami wiodących uzbeckich instytucji naukowych". Naukowcy prezesa chyba rozczarowali, bo w innych krajach głównie spotyka się z Polonią,...
Jak zakwalifikować mord dokonany przez rosyjskich oprawców na cywilnych mieszkańcach Buczy?
Lektura artykułów w rosyjskich mediach nie daje odpowiedzi na pytanie, kiedy i jak zakończy się wojna rosyjsko-ukraińska. Biorąc jednak pod uwagę "denazyfikacyjny" zapał autorów, staje się oczywiste, jak wyglądałyby rosyjskie rządy po zajęciu...
28 lutego rosyjscy żołnierze zmienili się w morderców, którzy zabijają niewinnych cywilów. Stało się to w Charkowie.
Co prawda jego celem byli ukraińscy grekokatolicy - a przedstawianie ich w krzywym zwierciadle to ostatnio w IPN nie nowina - ale skoro Wojtyła stał na drodze...
Prasa napisała, że jeśli kiedykolwiek papież Franciszek chciałby przybyć do Rosji z pielgrzymką, to koniecznie musi najpierw odwołać swoje słowa z Hiroszimy.
O filmach Smarzowskiego to samo piszą ukraińscy narodowcy co polscy.
Prezes IPN Nawrocki wyrzucił Poleszaka za artykuł naukowy, a Szarkowi dał robotę, choć jest skompromitowany.
Idee Dmowskiego stały się częścią światopoglądu Polaków, którzy uwierzyli, iż państwa powinny być jednolite etnicznie
Dla polskiego widza przyzwyczajonego do komiksowego "Czasu honoru" litewski film o leśnych braciach może być szokiem.
To nie ludzie, to barbarzyńcy, łapią dzieci, kobiety i starców i nie patrząc na zimę, wywożą na Syberię
Tajemnice PZPR. Depesza do Stalina dowodzi, że po wojnie Polska była bardziej uzależniona od Moskwy, niż nam się wydaje.
Ponad pół miliona osób zostało skazanych za słuchanie radia. Represje osłabły dopiero po śmierci Stalina.
Najnowszy film o Zoi Kosmodemianskiej, jak każdy obraz tego typu, tyleż mówi o przeszłości, co o teraźniejszości, w tym o obowiązującej dziś w Rosji linii narracji historycznej.
Zygmunt Żuławski, walcząc o "chleb i wolność", obie te wartości uznawał za równie ważne. Bo tam, gdzie zapomina się o wolności, spożywany chleb wcześniej lub później zaczyna mieć więzienny posmak.
Dr Karol Nawrocki idzie po prezesurę w IPN z hasłem, które jest cytatem z Jarosława Kaczyńskiego. To powinno zagwarantować mu sukces w Sejmie.
Robert Nowakowski napisał bodajże pierwszy polski utwór literacki poświęcony akcji "Wisła" i jej skutkom
Zdaniem Dmytra Czobita zbrodni w Hucie Pieniackiej dopuścili się nawet nie tyle Niemcy, ile polscy folksdojcze ze Śląska.
Prof. Grzegorz Motyka, felietonista "Ale Historia", już dość dawno zaproponował dr. Karola Nawrockiego na szefa IPN. Ktoś, kto jest laureatem medalu "Za Zasługi dla Armii Krajowej", choć urodził się w 1983 r., na to stanowisko pasuje bowiem...
Na początku 1946 r. zgrupowanie "Burego" spaliło pięć prawosławnych wsi i zabiło 79 cywili. Zapewne znów odezwą się zwolennicy i przeciwnicy "żołnierzy wyklętych", rytualnie powtarzając te same argumenty. Jaka w tym rola IPN?
Celem litewskich partyzantów, którzy po wojnie działali w Polsce, nie była walka, lecz informowanie świata o sytuacji w ich kraju.
W odróżnieniu od głosów niewdzięcznych akademików kresowiacy gorąco poparli nominację Przemysława Czarnka na stanowisko ministra nauki. I wykorzystali okazję do sformułowania katalogu oczekiwań w sprawach relacji polsko-ukraińskich.
Bez względu na to, czy wierzymy w Boga, czy nie, trzymanie się zasad etycznych ma głęboki sens. Na marginesie filmów "Ukryte życie" i "Przełęcz ocalonych"
Stojąc nad grobem w Terce łudziłem się, że wraz z upadkiem PRL powoli, krok za krokiem, dojdziemy do momentu, kiedy będziemy o czarnych kartach historii mówić tylko prawdę.
Zwrot "rzeź Woli" jest pomniejszeniem zbrodni, sugeruje, że Niemcy wymordowali tylko jedną dzielnicę
W 1939 r. Stefan Mossor opowiedział się za sojuszem z ZSRS, w niemieckiej niewoli za przymierzem z III Rzeszą, a w 1945 r. znów za współpracą z Sowietami.
Obrazy żołnierzy niosących w 1947 r. pomoc powodzianom budowały autorytet wojska, więc wysiedleniu Ukraińców z południowo-wschodniej Polski nadano kryptonim "Wisła"
Podczas bitwy pod Miodusami zginęło 17 funkcjonariuszy z NKWD oraz 11 żołnierzy Wojska Polskiego i ubeków z Bielska Podlaskiego.
Laudacja godna Zagłoby, czyli prof. Musiał mistrzowsko potrafi bawić się słowem. Obiektem jego żartu padł Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Rozkaz dla wojsk Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego brzmiał: "Wysiedlić z pasa granicznego wszystkie rodziny bandyckie".
W niektórych okręgach wymienione zostały całe urny, w innych wpisano dane na podpisanych in blanco duplikatach protokołów.
Odsłonięcie we wsi Pawłokoma upamiętnienia ku czci ukraińskich cywilów zabitych przez poakowskie podziemie nie było dla Lecha Kaczyńskiego łatwą decyzją. Uważał jednak, że każdy ma prawo do grobu.
Estoński ruch oporu był najbardziej zdecentralizowany i dzięki temu odporny na sowieckie prowokacje. Litewski zaś całkowicie scentralizowany, co było ewenementem w Europie Środkowej
Ukraińców przesiedlonych po wojnie w ramach akcji "Wisła" na Ziemie Odzyskane "troskliwą opieką" otoczyła milicja i UB.
Gdy na początku 1945 r. poakowskie podziemie zawarło na Lubelszczyźnie rozejm z UPA, reakcją Narodowych Sił Zbrojnych przeciwnych takiej współpracy było rozpoczęcie czystki etnicznej. Najtragiczniejszy jej akt rozegrał się w Wierzchowinach, gdzie...
O godz. 19 NKWD-ziści zaatakowali. Gdy wydawało się, że linia partyzanckiej obrony zaczyna pękać, nagle z dwóch stron Polacy przystąpili do kontrataku na Sowietów
Wstrząs wywołany pogromami Żydów dokonanymi w 1941 r. skłonił arcybiskupa Szeptyckiego do podjęcia wysiłków, by uratować choć niektóre osoby zagrożone śmiercią z ręki nazistów.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.