W mojej gazecie ukazał się wywiad z Jerzym Urbanem, dziś papućnym (dla niektórych) staruszkiem, w którym dwukrotnie pojawia się nazwisko Grzegorza Przemyka. Ale dlaczego się pojawia - ani słowa, ani...
W zestawieniu najczęściej cytowanych na świecie polskich badaczy dziejów najnowszych prawicowi historycy w ogóle się nie liczą.
To, jak barok rozumiał gotyk, mówi nam coś o tym, jak my patrzymy na poprzednie epoki.
Cmentarz Łyczakowski we Lwowie. Na nagrobnych płytach łacińskie litery sąsiadują z cyrylicą. Są napisy polskie, ukraińskie, rosyjskie, niemieckie, węgierskie, niderlandzkie.
Dlaczego akurat prof. Grzegorz Kucharczyk został recenzentem drugiego podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość?
100 lat temu Józef Piłsudski uczynił polityczną broń z legendy Legionów
Autorzy apelu zdają siebie sprawę, iż spośród obrońców Mariupola najbardziej znienawidzeni i opluwani przez kremlowskich okupantów są żołnierze pułku "Azow".
Stanisław Ossowski zastanawia się, gdzie przebiega granica między poszukiwaniem sprawiedliwości za doznane krzywdy a zwykłą zemstą.
Co to jest acedia? Podobieństwo do depresji jest tu zaskakujące.
Po wymianie mailowej między Bronisławem Wildsteinem, Mateuszem Morawieckim i Michałem Dworczykiem widać, że dla wojujących nacjonalistów badania naukowe o treści niezgodnej z oficjalną partyjną...
Opowieści Anny Jakubowskiej o konspiracji pełne były jednocześnie tragizmu i humoru, bo takie było życie nastoletniej konspiratorki.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dobrze wie, co robi, chwaląc się psem Patronem w mediach społecznościowych.
Autokastracja słynnego teologa Orygenesa spotkała się w Aleksandrii z podziwem. Czy dziś mężczyzna po kastracji może zostać księdzem?
Katarzyna Glapińska, żona prezesa NBP: "Pieniądze mamy wspólne, leżą w szufladzie i każdy bierze, ile potrzebuje".
Ludzie tacy jak poseł Arkadiusz Mularczyk, chociaż urodzeni wiele lat po wojnie, wciąż z niej żyją
Wszyscy, którzy mamy nadzieję, że obecne miesiące będą początkiem prawdziwego zbliżenia polsko-ukraińskiego, musimy pomyśleć, co zrobić, aby nie powtórzyła się sytuacja sprzed niecałych dwustu lat.
Wielu ludzi cierpi na taką dolegliwość, lecz u Francisca Cantu ma ona przebieg wyjątkowo gwałtowny. Wtedy dentysta zapytał, jaki jest jego zawód.
Morawiecki ma rację, że Putin jest spadkobiercą, lecz nie OUN i UPA, organizacji niepodległościowych, antyrosyjskich i antysowieckich, ale moskiewskich agenciaków, którzy zamordowali Stepana Banderę.
Polak z Ukraińcem mogą pojednać się i kwita. Zwłaszcza w lipcu, gdy przypada rocznica etnicznej czystki wołyńskiej.
Józef Piłsudski cierpiał, ale trwał przy władzy przekonany, że nikt tak jak on nie potrafi sterować państwową nawą. Bo autokrata albo umiera, albo zostaje pozbawiony władzy siłą.
Obejrzałem "Bitwę o Midway" Jacka Smighta i "Midway" Rolanda Emmericha. Prawda jest jedna, ale można ją malować w różnych kolorach.
W demokracjach zachodnich przeważa pogląd, że wrażliwość religijna to zbyt delikatna materia, by można czynić na nią bezkarne zamachy.
Dzięki Stanisławowi Mikołajczykowi PSL stało się największym polskim ugrupowaniem politycznym liczącym 600 tys. osób.
Putin sięga po sprawdzony przez Stalina sposób działania. Chce sterroryzować i połknąć Ukrainę.
Niby wiedziałem, że historia Galicji nie jest tylko historią Polaków, ale inna rzecz wiedzieć coś w teorii, a inna - odczuć ogrom swojej ignorancji.
W filmie Siergieja Łoźnicy "Babi Jar. Konteksty" nie ma mowy o represjach sowieckich, a bez informacji o nich nie sposób zrozumieć ludzi witających radośnie oddziały Wehrmachtu.
Politycy, którzy budując państwo, potrafili hamować własne ambicje, teraz kierowali się już tylko nimi.
Rabusie złupili srebrny sarkofag z postacią św. Wojciecha, by przetopić XVII-wieczne dzieło na blachy.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.