Dawniej lekarze po porodzie koncentrowali się głównie na jak najszybszym obejrzeniu noworodka i jego pielęgnacji. Natychmiast zaciskali i odcinali pępowinę. Liczne analizy pokazują, że jednak warto z tym poczekać.
Związane z wiekiem pogorszenie wzroku, może skutecznie obniżać jakość życia wielu ludzi po czterdziestce. Do tej pory jedynym rozwiązaniem były okulary korekcyjne.
Większość z nas spotkała się z poglądem, że przejście na nowy sposób odżywiania należy rozpocząć od detoksu, czyli oczyszczenia ciała z toksyn.
Szaleństwo świątecznych porządków to jedna z najczęstszych przyczyn kontuzji domowych.
Nie możesz się doczekać świątecznych smaków? To nie czekaj. Możesz wprowadzić je do swojej diety na stałe. Mak, czekolada, cynamon i inne przyprawy korzenne potrafią wspomagać zdrowie.
Norweski pisarz i muzyk po 16 latach bezsenności postanowił opisać swoje nocne zmagania i skutki ciągłego zmęczenia odczuwane w dzień.
Dlaczego? Po usunięciu zaćmy można znowu czytać, oglądać telewizję i swobodnie się poruszać. Do oczu dociera też więcej światła, które nakręca nasz biologiczny zegar. Mózg potrzebuje tych bodźców, żeby zachować dobrą kondycję.
Regularne palenie e-papierosów, czyli wapowanie, może się wiązać się z ponaddwukrotnie wyższym ryzykiem zaburzeń erekcji u zdrowych mężczyzn - wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Nowojorskim.
Nie jest jasne, dlaczego kawa może stymulować wypróżnienie, ale szybkość tego efektu sugeruje, że pośredniczy w nim mózg.
Niedosypianie fatalnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Niedobór snu jest też jednym z czynników ryzyka zapalenia przyzębia, czyli paradontozy. Dlaczego?
Dwa szczepienia podczas jednej wizyty w przychodni - czy to mi nie zaszkodzi? A może powinnam zrobić kilkudniową przerwę między szczepionkami - pyta mnie koleżanka.
Opowieści lekarza ostatniego kontaktu
Denerwuje się, walczy z drukarką, jest głodny, zmęczony, nie odbiera telefonu od bliskich. Lekarz też człowiek - to mamy zapamiętać ze spotu, w którym lekarzy grają aktorzy znani z "Bogów".
Według najnowszych badań wiązka czerwonego światła stosowana każdego ranka może poprawić widzenie barw w starszym wieku. Wystarczą trzy minuty. Takie odkrycie może być przydatne w epoce pracy zdalnej.
Nie ma magicznego sposobu na zdrowe kolana, ale pozostawanie aktywnym i budowanie mięśni otaczających stawy jest niezwykle istotne.
Dlaczego miód może szkodzić niemowlętom? Wyjaśnia Karolina Łukaszewicz-Marszał, dietetyczka i ekspertka programu edukacyjnego "1000 pierwszych dni dla zdrowia" fundacji Nutricia
Masz grypę i wszystko cię boli? To dobrze.
Co roku u mniej więcej 3 tys. Polek wykrywa się raka szyjki macicy, a u 5 tys. raka endometrium. Jak wcześnie wykrywać te choroby i leczyć nowocześnie? Rozmowa z prof. Robertem Jachem*, ginekologiem.
Pomoc dla covidowych ozdrowieńców.
Czy bycie aktywnym fizycznie sprawia, że czujemy się później głodni i skłonni do zjedzenia więcej niż powinniśmy? A może ćwiczenia obniżają apetyt i ułatwiają rezygnację z ostatniego kuszącego kawałka ciasta?
Na świecie żyje 37,7 mln ludzi żyjących z wirusem HIV - podaje WHO. Obecnie dzięki nowoczesnym lekom osoby zakażone mogą żyć tak długo jak reszta społeczeństwa. Największym problemem chorych jest stygmatyzacja.
Wielu lekarzy zaleca takie badanie serca, aby wskazać pacjentów, którzy mogliby skorzystać z leczenia obniżającego ryzyko sercowo-naczyniowe.
Krople czy spreje odtykające nos to jeden z najlepszych medycznych wynalazków. Wystarczy psiknąć albo zakroplić i możemy normalnie oddychać. Czy można je stosować bezkarnie?
Kłują, ciągną, są nadwrażliwe - piersi mogą nieźle dokuczyć. Jest to znacznie częstsze u kobiet, które żyją w stresie.
Lek, który wiele osób stosuje, by chronić serce, przyspiesza jego niewydolność. Aspiryna działa tak, gdy łączy się ją z paleniem, otyłością, nadciśnieniem, wysokim cholesterolem, cukrzycą lub chorobami sercowo-naczyniowymi - wynika z nowych badań.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.