Dlaczego? Po usunięciu zaćmy można znowu czytać, oglądać telewizję i swobodnie się poruszać. Do oczu dociera też więcej światła, które nakręca nasz biologiczny zegar. Mózg potrzebuje tych bodźców, żeby zachować dobrą kondycję.

Na całym świecie ponad 55 mln ludzi cierpi na demencję. W 60-70 proc. przypadków jest ona objawem choroby Alzheimera - podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Ponieważ na alzheimera nie ma skutecznego leku, naukowcy szukają sposobów zapobiegania mu lub spowolnienia objawów. Wiadomo już, że w większości przypadków to styl życia ma kluczowe znaczenie dla kondycji mózgu, a nie geny.

- Zaledwie u kilku procent pacjentów mówimy o postaci dziedzicznej choroby Alzheimera, która jest spowodowana mutacjami w trzech znanych badaczom genach - mówi Tomasz Gabryelewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Pewnemu prezesowi to już zieje z oczu.
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    Możliwe, że ten wpływ lepszego widzenia na demencję jest prawdą, ale juz takie rzeczy widziałam i slyszałam, że i tu podejrzewam sprzedaż wiązaną.
    już oceniałe(a)ś
    11
    5
    Trzeba korzystać z takich dobrodziejstw medycyny. Moja mama zoperowali sobie zaćmę, namówiłam ja tez na korektę opadającej powieki i naprawdę jakość życia jej się niesamowicie poprawiła.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Kto dobrze widzi może czytać oraz pewniej się porusza. Czyli zależność jest pośrednia.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Osoba z demencją traci zainteresowanie otaczającym ją światem. Procesy myślowe przebiegają wolniej. Niezależnie od jakości widzenia, taki chory nie sięgnie po książkę czy film, bo nie jest w stanie ogarnąć tego poznawczo i wykonawczo.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    iak
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Nie wydaje mi się. Moja mama przez ostatnich 10 lat życia była ślepa i nie miała demencji ani trochę. Wszystko zależy od człowieka. Nawet ze ślepotą można ćwiczyć umysł i pamięć.
    @ZKRK1952
    statystyka vs przypadek jednostkowy. Nie dociera.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    @ZKRK1952
    Nie od czlowieka, lecz od genow.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    Logicznie myśląc w tym temacie nie zgadzam się. Co m zaćma do demencji.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0