Co roku u prawie 46 tys. osób w Stanach Zjednoczonych można by zapobiec rozwojowi raka, gdyby chodziły one przez 45 minut dziennie - tak wynika z nowych badań dotyczących aktywności fizycznej i nowotworów złośliwych.
Niemal wszyscy chorzy na OIOM-ach to ci, którzy nie zdecydowali się zaszczepić. Przeważnie mężczyźni w wieku 40-50 lat, bez chorób współistniejących, którzy teraz walczą o życie - uważa prof. Anna Piekarska z zespołu doradców premiera ds. COVID-19.
Otyłość jest jedną z głównych przyczyn stłuszczenia wątroby. U pacjentów, którzy przeszli operację odchudzającą, obserwuje się mniej objawów postępu choroby.
Czerwone oczy, dzwonienie w uszach, nadwrażliwość na światło, problemy ze słuchem, zawroty głowy - to mogą być pierwsze objawy zakażenia SARS-CoV-2. Naukowcy sprawdzają, co wirus robi z naszymi zmysłami.
To pytanie, które zadało mi ostatnio kilku znajomych. By na nie odpowiedzieć, trzeba zrozumieć, czym są szczepienia i jak nasz organizm na nie reaguje.
Szykuje się przełom w leczeniu COVID-19. Wielka Brytania dopuściła do użytku molnupiravir - tabletkę do stosowania w domu. Lada moment na rynek wejdzie kolejny lek przeciwwirusowy - paxlovid.
Pierwsze objawy osłabienia szkliwa to zwykle nadwrażliwość, która daje o sobie znać krótkimi, ale intensywnymi impulsami bólu.
"Jak zadbać o zdrowie swojego dziecka. Radzi Mama Pediatra - to poradnik dla rodziców małych dzieci.
Paląc skracasz życie swoich bliskich, nawet jeśli palisz tylko, gdy nie ma ich w domu. Nie boisz się raka płuca? Nie szkodzi, masz szansę na 13 innych nowotworów. I jeszcze wydajesz na to masę pieniędzy
Pierwsze przypadki zakażenia wirusem HIV opisano już 40 lat temu. Od tego czasu naukowcom udało się opracować terapię, dzięki której zakażeni mogą prowadzić normalne życie. Muszą jednak przez całe swoje życie przyjmować leki antyretrowirusowe.
Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko chorób serca, udaru mózgu i niewydolności nerek. Doprawianie potraw może to ryzyko obniżyć - wynika z najnowszych badań.
Muszę się za siebie wziąć. Ale która dieta jest najlepsza? Zresztą już się starałem i to nie działa. Przeraża mnie chodzenie do dietetyczki - zwierza mi się kolega.
W Polsce cukrzycę typu 2 rozpoznaje się zwykle dopiero po kilku latach trwania choroby. Jakie są jej objawy i jak się ją diagnozuje?
Utrudniony dostęp do lekarza i badań czy wygodne telekonsultacje i ciągły monitoring dzięki nowym technologiom? Więcej osób z nadwagą i cukrzycą czy więcej osób zainteresowanych zdrowym stylem życia? I to, i to.
Gdy jesteśmy zgrzani, ściągamy szaliki, czapki, rozpinamy płaszcze i wystawiamy się na chłodny powiew powietrza. Gwałtowna różnica temperatur to prosta droga do przewiania.
Ciemne plamy na skórze to czasem pamiątki po słonecznym lecie. Nie jest łatwo się ich pozbyć.
Kasza, pieczywo, makaron razowy - jeść czy lepiej zrezygnować?
Coraz więcej placówek medycznych w Polsce do operacji "zatrudnia" roboty da Vinci. Jedną z nich, w ubiegłym roku, stał się szpital kliniczny Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie
Cukrzyca dotyka obecnie około 400 mln ludzi na świecie. Niestety, nawet połowa z nich nie osiąga pożądanych przez lekarzy "celów glikemicznych", czyli odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Na czym dziś skupiają się diabetolodzy, co przede wszystkim...
Cukrzyca powoduje upośledzenie układu naczyniowego i niedożywienia skóry, w wyniku czego traci ona swoje ochronne właściwości i zaczyna przypominać pergamin. Skóra łatwo pęka, co prowadzi do owrzodzeń lub ran, a w konsekwencji do powstania tzw....
Leczenie cukrzycy kojarzy nam się z podawaniem choremu insuliny. Tak jest w przypadku cukrzycy typu 1. W leczeniu cukrzycy typu 2 lekarz ma do dyspozycji różne rodzaje leków. Mogą być one wprowadzane w zależności od stopnia zaawansowania choroby i...
Mówimy, że liczy się wnętrze poznanej osoby, ale to, co widzimy na pierwszym spotkaniu, może wpływać na naszą ocenę. Przynajmniej tego obawia się wielu dorosłych z trądzikiem, a to skłania ich do unikania spotkań towarzyskich lub zawodowych.
W USA i Azji niedługo nie będzie już innych zabiegów niż robotyczne. W Szwecji też już się z tą myślą oswajamy. Gdy ostatnim razem byłem w USA, dowiedzieliśmy się, że rząd amerykański dał dotacje w wysokości ponad 30 mld dolarów po to, żeby w 2034...
Amerykanie mają możliwość mieszania szczepionek. Decyzja, który preparat przyjmą w ramach dawki przypominającej należy do nich. Organy nadzorujące szczepienia w USA nie sugerują, jaki wybór będzie najlepszy.
Tradycyjne oscypki z mleka niepasteryzowanego nie są rekomendowane dla przyszłych mam - mówi Karolina Łukaszewicz-Marszał, dietetyczka, ekspertka programu edukacyjnego "1000 pierwszych dni dla zdrowia" fundacji Nutricia.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.