Za używane urządzenia ortopedyczne i medyczne zapłacimy nawet kilka razy mniej niż za nowy sprzęt kupiony w klepie. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać i jak zaoszczędzić pieniądze. I na co zwrócić uwagę przy zakupie, by nie były to stracone...
Co czuje osoba, która wczoraj nie chodziła, a dziś... biega? - To jest wolność! - zachwycają się użytkownicy rowerów biegowych RaceRunning. Trenerzy tej metody rehabilitacji (a zarazem sportu) twierdzą zgodnie, że otwiera ona przed niepełnosprawnymi...
Regularna aktywność dostosowana do naszych możliwości raczej powinna wspierać naszą energię, niż nam ją odbierać. Jeżeli jest odwrotnie, to być może nie dopasowaliśmy intensywności wysiłku do naszych predyspozycji. Rozmowa z dr Karoliną...
Zaledwie stulecie dzieli nas od światowego kryzysu zdrowotnego, który przyniósł więcej ofiar śmiertelnych niż jakakolwiek inna znana w historii choroba.
Niektórzy mają jeszcze na twarzy ładną opaleniznę, jednak większość z nas widzi w lustrze tylko oznaki posłonecznych uszkodzeń - przebarwienia i zmarszczki.
Kiedy jesteśmy przeziębieni, nie powinniśmy hamować odruchu kaszlu. Tak mi wyjaśniała z przekonaniem znajoma. To prawda?
Zdarza się, że szpitale kłamią, że wszystkie łóżka mają zajęte. Powód: kosztowne leczenie na oddziale intensywnej opieki medycznej jest wliczone do ryczałtu, podobnie jak udary mózgu. Przyjęcie chorego ponad limit oznacza powiększanie strat.
- Staramy się za wszelką cenę jakoś powiązać koniec z końcem, ale to jest niemożliwe. Podam przykład. W połowie roku NFZ podniósł nieco stawki za rehabilitację. Stawka za masaż kręgosłupa, który lekko licząc, zajmuje pół godziny, wzrosła z 12 do 13...
Ministerstwo Zdrowia chwali się wzrostem wydatków na leczenie, ale utajnia dane o rosnącym zadłużeniu szpitali. Najgorzej jest w powiatowych. Dobijają je podwyżki
Jeśli opieka nad chorą osobą staje się coraz trudniejsza, warto ię postarać o pomoc pielęgniarki długoterminowej. O tym, komu przysługuje to świadczenie i co należy do obowiązków pielęgniarki, rozmawiamy z Mariolą Łodzińską, wiceprezes Naczelnej...
Demencja to choroba, która dotyka całego organizmu - osoby, które się z nią zmagają, zmieniają się fizycznie oraz psychicznie. Nadal nie ma leku, który mógłby zahamować bądź zlikwidować objawy tego schorzenia.
W szpitalach brakuje leku dla chorych na raka pęcherza moczowego. Chorzy są zdesperowani: jeśli lek nie zostanie w porę podany, trzeba usunąć pęcherz. Ministerstwo Zdrowia twierdzi tymczasem, że leku wystarczy.
Kontakt ze zwierzętami jest dla chorych bardzo wskazany. Nie tylko z psem czy kotem. Dobroczynny wpływ na poprawę zdrowia - zarówno psychicznego, jak i fizycznego - mają również konie. Terapię z ich udziałem zaleca się przede wszystkim dzieciom.
W drugim tygodniu w mojej nowej pracy zaczęłam doceniać mądrość maksymy powtarzanej studentom medycyny: "Kiedy słyszysz kopyta, pomyśl o koniach - nie o zebrach". Innymi słowy, większość rzeczy jest taka, jaka wydaje się na pierwszy rzut oka -...
Ekologicznie uprawiane rośliny mają mniej szkodliwych substancji, za to więcej witamin i minerałów - wynika z ostatnich badań.
Najczęstszą metodą leczenia nowotworów złośliwych jest operacja. Ale w przypadku raka prostaty części pacjentów proponuje się obserwację zamiast skalpela.
Nowa szczepionka przeciwko grypie jest już w aptekach. Wciąż niewielu z nas się szczepi, bo nie wierzymy w moc szczepionki. Co więcej, niektórzy sądzą, że szczepienie może wywołać grypę.
Za każdym razem przed wejściem do kriokomory pacjenci mają mierzone ciśnienie i tętno, ponieważ zbyt wysokie ciśnienie i tętno są przeciwwskazaniem do terapii.
Są kluczowe dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania naszego organizmu. Niedobór witamin i minerałów może się objawić spadkiem formy, zaburzeniami pracy organizmu, a nawet zagrażać życiu.
Czy nasza codzienna dieta na pewno dostarcza nam wszystkich niezbędnych substancji odżywczych? Witamin, minerałów? Lepiej je zjadać, niż łykać suplementy. Często jednak nie wiemy, których elementów diety nam brakuje i gdzie ich szukać.
Osoba, która częściowo lub zupełnie utraciła wzrok, musi dać sobie czas na ponowne poznanie świata, na jego naukę. Trzeba zaufać swojej intuicji, wypracować własne metody - mówi Małgorzata Zuber, koordynatorka projektów dla osób z dysfunkcją wzroku...
Opieka nad chorą lub niesprawną bliską osobą jest trudnym, wyczerpującym wyzwaniem. O tym, dlaczego opiekun potrzebuje w tym zadaniu różnych form pomocy, mówi psycholożka i psychoterapeutka Aleksandra Gradowska.
Używki, codzienny stres, nadwaga, ale także chemia zawarta w niektórych kosmetykach i powszechnie używanych tworzywach sztucznych mają fatalny wpływ na plemniki i męską płodność.
Wiele diet może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.