Kierownictwo Lasów Państwowych zapowiadało nowe otwarcie w rozmowach z organizacjami broniącymi przyrody. W praktyce różnie z tym bywa.
Publiczne pieniądze wspierały kampanię ziobrystów. W centrum dyskusji jest Fundusz Sprawiedliwości, ale równie szeroka (jeśli nie szersza) struga pieniędzy płynęła do regionów Suw-Polaków z Lasów Państwowych.
Tu znajdziesz poszerzone odpowiedzi do naszego quizu o mrówkach, a także odnośniki do tekstów, z których możesz dowiedzieć się jeszcze więcej.
Żeby zobaczyć szablodzioby trzeba najpierw dotrzeć na wyspę, która w czerwcowym skwarze przypomina kawałek Sahary albo Pustyni Gobi. Tyle, że... usypanej na Zalewie Szczecińskim.
Euro 2024. Gospodarze mistrzostw europy w piłce nożnej zapowiadają początek nowej ery wielkich imprez sportowych pod kątem ekologii.
Sprawdź się w quizie o systemach kaucyjnych dotyczących puszek i butelek w Europie.
Alkohol pity w samolocie szkodzi zdrowiu, dzieci ufają bardziej robotom niż ludziom, śmierć pierwszego człowieka zarażonego ptasią grypą i wiemy już prawdopodobnie, dlaczego orki zatapiają jachty. Ubiegły tydzień obfitował w interesujące, ale i...
Tu znajdziecie poszerzone odpowiedzi do naszego ekologicznego quizu o systemach kaucyjnych dotyczących puszek i butelek, a także odnośniki do tekstów, z których możesz dowiedzieć się jeszcze więcej na ich temat.
Pracownicy Lasów Państwowych zawożą co roku kosze pełne darów do Częstochowy. Płaci za nie państwowe gospodarstwo. Jeden z dyrektorów przed wyborami zamówił prezenty także dla leśników: 1,4 tys. różańców.
Na świecie buduje się przejścia dla zwierząt nad drogami w koronach drzew, a w Afryce zamyka czasowo ruch dla ochrony przyrody. Silną grupą, która lobbuje za budową mostów dla zwierząt, są myśliwi - opowiada Ben Goldfarb, autor książki "Przejścia:...
Kiedy spojrzeć na mapę, w głowie może się to nie pomieścić, że dzikie zwierzę tak daleko i tak szybko potrafiło się przemieścić.
A to wszystko wiemy dzięki nadajnikowi, który "Genie", samica żarłacza jedwabistego, miała przyczepiony do płetwy.
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody bije na alarm i publikuje kluczową mapę dla ochrony lasów mangrowych.
Odwiedziłem największą na świecie sortownię plastiku, z którego potem robi się nowe opakowania. To tu Szwedzi domykają obieg plastiku. Tylko niektóre paskudne plastiki z Chin wymykają się systemowi.
O tym jak drogi w lasach (czasem powstające nielegalnie) prowadzą do wylesiania od lat alarmują aktywiści i obrońcy przyrody. Teraz naukowcy mają twardy dowód.
- I nie uciekniemy od wdrażania europejskiego prawa o klimacie, także w mniej uregulowanych dotychczas sektorach, jak rolnictwo - mówi Wojciech Kukuła, starszy prawnik w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Rok 2023 był najcieplejszym lub drugim najcieplejszym rokiem w historii Europy - w zależności od tego, jaki zestaw danych weźmie się pod uwagę do wyliczeń.
Organizacje zajmujące się ochroną przyrody chcą namówić premiera Donalda Tuska, żeby poparł unijne prawo odbudowy przyrody (NRL). Wcześniej apelowała o to Państwowa Rada Ochrony Przyrody.
Narzucono nam przemocową relację z ludźmi na samym dole drabiny - mówi "Wyborczej" Siddharth Kara, autor książki "Krwawy kobalt". Zastanówmy się, zanim kupimy kolejny smartfon - tylko dlatego, że producent reklamuje nowszy model z ciut lepszym...
Rusza kolejna, szósta już edycja kampanii ocieplającej wizerunek Lasów Państwowych, podczas której w poprzednich latach promowany był prezydent Andrzej Duda. W tym roku będzie inaczej.
W gospodarstwie, które od Lasów Państwowych dzierżawi rodzina posła Roberta Telusa (ministra rolnictwa w rządzie PiS) leśnicy znaleźli martwe konie. Wykryli przy okazji szereg nieprawidłowości: wiatę wybudowaną bez pozwolenia, ogrodzenie sięgające...
Prawnicy zajmujący się przyrodą wzięli pod lupę ubiegłoroczne wiosenne opryski w lasach, które w języku leśników nazywa się "zabiegami agrolotniczymi". Wskazali kilka kontrowersji wokół obszarów Natura 2000 i dali rekomendacje.
Dzięki instrumentom NASA, naukowcy wykryli wyraźny wzrost ilości energii słonecznej pochłanianej przez planetę.
Sześć lat w irańskim więzieniu spędzili naukowcy badający geparda perskiego i lamparta azjatyckiego. Nieoczekiwanie ogłoszono dla nich amnestię.
Pojazdy taktyczne "Ryś" miały służyć straży leśnej.
Prawnicy i klimatolodzy mówią, że orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest przełomowe. Stowarzyszenie szwajcarskich seniorek ma teraz otrzymać - w ramach zwrotu kosztów - 80 tys. euro.
Wniosek z najnowszego badana mobilności mieszkańców regionu paryskiego brzmi: Paryżanie częściej już korzystają z rowerów niż samochodów.
Foka plująca w bielika, kaszaloty wypróżniające się w obronie przed orkami i poszukiwania tygrysa jawajskiego. Tłem do tych, czasem śmiesznych, a na pewno ciekawych wiadomości jest katastrofa, którą ludzkość sprowadziła na zwierzęta.
Dobra wiadomość jest taka, że w Brazylii i Kolumbii wycinka wyhamowała. Jest też zła: w innych krajach drwale zaczęli ciąć więcej. Wciąż tracimy zbyt dużo lasów tropikalnych.
Pierwsze wyniki audytu w Lasach Państwowych odsłaniają kulisy patologicznych mechanizmów, dzięki którym prawicowo-katolickie media zarobiły krocie.
Szukanie mrówek na drzewach to zajęcie czasochłonne, a jeszcze można zostać boleśnie pokąsanym. Dlatego naukowcy sięgnęli po nową technologię.
Jedna z sieci marketów buduje "butelkownię", w której za niespełna rok butelki plastikowe i szklane oraz puszki wymienimy na kaucję. Resort zaczyna prace nad nowelizacją ustawy, a w tle toczą się przetargi na tysiące maszyn, które będą od nas...
"Pana Rafała" popierają tuzy z PiS, m.in. Jacek Sasin, Przemysław Czarnek i Dariusz Piontkowski. Wcześniej brylował na urodzinach Radia Maryja, ale nie on jeden. Razem z nim do Torunia jeździli leśnicy w delegacjach, za które płaciły nadleśnictwa.
W 2022 r. gospodarstwa domowe na całym świecie marnowały ponad miliard posiłków dziennie. W tym czasie 783 miliony ludzi dotknął głód, a jedna trzecia ludzkości stanęła w obliczu braku bezpieczeństwa żywnościowego.
Jeśli nie zatrzymamy postępującego globalnego ocieplenia, ceny żywności będą rosnąć, nawet o 3,2 proc. rocznie.
Odpowiedź: mniej więcej 1524 gigabaryłek, z tego 609 na obszarach "wrażliwych społecznie i środowiskowo", które naukowcy nazywają strefami wykluczenia. Które to? I gdzie szukać pozostałych 915, których nie powinno się wydobywać i spalać?
Mimo embarga na drewno z Białorusi, produkty z tego kraju są wwożone do UE jako drewno z krajów Azji Środkowej. Największe dostawy wjeżdżają przez Polskę.
Chyba żaden polityk w Polsce nie zbudował sobie takiego zaplecza wśród leśników jak Marcin Romanowski na Lubelszczyźnie. Na jego listach można znaleźć pół biłgorajskiego klanu Borowców i jeszcze kilku innych pracowników Lasów Państwowych.
Jak wynika z sondaży, Polki i Polacy chcą w lasach przede wszystkim odpoczywać. W najbliższy weekend pod jednym parasolem "Wspólny Las" odbędzie ponad 90 wydarzeń w całej Polsce. Warto wziąć w nich udział i podpisać petycję w obronie sędziwych drzew.
Badania wskazują, że tegoroczną falę upałów w lutym w Afryce Zachodniej wzmocnił kryzys klimatyczny. Niespotykane o tej porze roku temperatury zmieniły mecze piłki nożnej, wpłyną też na produkcję czekolady na świecie.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.