Samuel Pereira wciąż nie oddał kontroli nad kontem TVP Info. Michał Gzowski, ziobrysta i rzecznik Lasów Państwowych, ma inny plan.
Minister i wiceminister klimatu i środowiska zapowiedzieli w poniedziałek, że zredukują wycinkę drzew m.in. w Puszczy Karpackiej, lasach wokół Trójmiasta i Wrocławia. Łącznie w dziesięciu lokalizacjach. Moratorium wprowadzono na pół roku.
Według wstępnych obliczeń think tanku Agora Energiewende Niemcy wyemitowały w ubiegłym roku 673 mln ton CO2, co oznacza spadek o 73 mln ton (11 proc.) w porównaniu z 2022 r. W związku z tym emisje Niemiec są na najniższym poziomie od lat 60. XX...
Łukasz Maciejunas, były strażnik leśny znany z ostrej pacyfikacji aktywistów w Puszczy Białowieskiej przed kilkoma laty, szybko awansował za rządów PiS-u. Teraz dostał kolejną synekurę.
"Lasy to święta rzecz, to nie tylko gospodarka" - tak według słów premiera Donalda Tuska brzmi zawodowe motto Witolda Kossa, który ma być nowym dyrektorem generalnym Lasów Państwowych. "Wyborcza" przepytała leśników, co sądzą o tym wyborze.
Lasy Państwowe promują narrację, że same się finansują, a dodatkowo wykładają pieniądze na drogi dla samorządów i ochronę przyrody. Tymczasem na "Eko-park" w sercu Beskidu Niskiego wzięły potężną dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i...
Leśnicy uważają to za skandal: ich szef, znany m.in. z wyjazdów z darami do księdza Tadeusza Rydzyka, od miesięcy mógł iść na emeryturę, a zamiast tego poszedł na półroczny, płatny urlop na poratowanie zdrowia. Ale nie on jeden, bo na długi urlop po...
Program reintrodukcji wilków w stanie Kolorado to wielki sukces przyrodników okupiony batalią prawną. W poniedziałek pięć wilków wypuszczono na wolność w Górach Skalistych.
Prezydent Brazylii zdołał wykreować wizerunek międzynarodowego obrońcy przyrody i klimatu. Już podczas COP28 w Dubaju zaczął on blaknąć. A licencje przyznawane na wydobycie ropy i ustawa niwecząca prawa rdzennych społeczności do obrony lasów...
Po ponad dwóch latach Józef Kubica, polityk Suwerennej Polski, zapewne straci stanowisko dyrektora generalnego Lasów Państwowych. Ale ta symboliczna zmiana kadrowa wcale nie jest taka łatwa do przeprowadzenia.
Wiceminister, a obecnie poseł Michał Woś z pompą otwierał w kampanii wyborczej zagrodę żubrów pod swoim rodzinnym Raciborzem. Teraz pracę znalazł tam jego bliski współpracownik.
Reaktory elektrowni jądrowej Diablo Canyon miały zakończyć pracę w 2024 i 2025 r., ale kalifornijska komisja zajmująca się zakładami energetycznymi właśnie przedłużyła ich żywotność.
W ostatnich dniach bardzo niepokojące wieści na temat wpływu zmiany klimatu na rozprzestrzenianie się wirusa dengi płyną z Wielkiej Brytanii, półkuli zachodniej, a także Wietnamu. Eksperci ostrzegają, że rosnące temperatury i szybka urbanizacja...
Leśnicy z Gdańska napisali gorzki list do dyrekcji Lasów Państwowych. Zarzucają Bartłomiejowi Obajtkowi, czyli swojemu szefowi, że odwołał nadleśniczą, bo chciał szybko wykupić mieszkanie od LP.
Ewa Jedlikowska miała postawić w całej Polsce blisko 2 tys. billboardów. Ile dotąd postawiła, pozostaje tajemnicą. Ale wiadomo, że czas jej się kończy.
Na ogrodzeniu Nadleśnictwa Gdańsk, gdzie Bartłomiej Obajtek niedawno odwołał nadleśniczą, powieszono baner, pod którym podpisali się pracownicy.
Listy szefa OPEC wyciekły w czasie, gdy negocjacje klimatyczne w Dubaju zmierzają ku końcowi. Haitham al-Ghais wezwał członków tej organizacji do odrzucenia każdej umowy na COP28, która skierowana byłaby przeciwko paliwom kopalnym.
W międzyczasie doszło do zmiany na stanowisku nadleśniczego w Gdańsku. Kiedy zaczęliśmy zadawać dyrektorowi Obajtkowi o to pytania, ten zaczął straszyć nas sądem.
Afrykański wielki zielony mur to projekt obejmujący kilkanaście państw na południe od Sahary. - Jest, co zwiedzać. Sam projekt super, ale "wolontariusze" w randze dyrektora Lasów Państwowych już niekoniecznie - komentuje leśnik.
W performansie tzw. młodzieżówki Szyszki, który oglądaliśmy u księdza Tadeusza Rydzyka rok temu, głównymi bohaterami byli pracownicy Lasów Państwowych, którzy wyszli na scenę w mundurach. W tym roku najważniejsze były kiełbasa i zupa gulaszowa.
Tadeusz Łozowski nie jest szefem Lasów Państwowych na Dolnym Śląsku od października. Jest natomiast dalej radnym powiatowym, ale nie zdradza w oświadczeniu, ile zarabia.
"Wyborcza" ma dokumenty, które potwierdzają, że pikniki, na których występowali m.in. Michał Wiśniewski czy Teresa Werner, kosztowały Lasy Państwowe łącznie nawet ponad 2 mln zł. Na plakatach promowany był Józef Kubica, śląski ziobrysta, który (bez...
Centrolewicowy mniejszościowy rząd Norwegii i dwie duże partie opozycyjne zawarły we wtorek porozumienie. Ocean Arktyczny ma zostać otwarty na eksploatację minerałów z dna morskiego. To zła wiadomość dla podwodnych ekosystemów.
Pod deklaracją, aby potroić produkcję energii z atomu, podpisały się 22 państwa, w tym Polska. Jednocześnie tę o potrojeniu energii z OZE popiera 118 państw. Ale w weekend na COP28 padły jeszcze inne ważne informacje, np. w kwestii ograniczenia...
Prezydent Andrzej Duda przemawiał na szczycie klimatycznym COP28 w Dubaju. A po nim odmówił zapozowania do wspólnego zdjęcia z pozostałymi głowami państw. Powód? Obecność dyktatora Aleksandra Łukaszenki.
Pieniądze, które będą wpływać do kasy Nowego Jorku z pierwszej takiej w historii USA opłaty drogowej, mają być wydawane na transport publiczny. Projekt przepisów zakłada, że większość kierowców zapłaci 15 dolarów.
Związane z księdzem myśliwym Tomaszem Duszkiewiczem Ekologiczne Forum Młodzieży wydzierżawiło pięknie położoną działkę przy jachtklubie nad jeziorem do 2053 roku. Roczny czynsz to tylko nieco ponad 1,6 tys. zł.
- Weszliśmy w komunikację z kapitanem statku Coco. Przedstawiliśmy argumenty i poprosiliśmy, aby opuścił te wody. Potem obserwowaliśmy rozwój sytuacji, po czym przystąpiliśmy do blokady dźwigu - opowiada Robert Cyglicki z ekipy Greenpeace'u, która...
Dokumenty, które o tym świadczą, przedstawili brytyjscy dziennikarze i pozarządowe watchdogi.
W czwartek rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP28 w Dubaju. Już wiadomo, że nie pojawią się na nim przywódcy dwóch czołowych trucicieli planety. Zadebiutować miał papież Franciszek, ale z powodów zdrowotnych odwołał wizytę w ostatniej chwili....
Aktywiści Greenpeace'u najpierw pływali wokół statku, który bada dno morskie pod kątem wydobycia rzadkich metali, a potem weszli na jego pokład. Na środku Oceanu Spokojnego.
Odkąd stery rządów w Brazylii przejął Luiz Inacio Lula da Silva, wylesianie Amazonii spada. Przedstawiciele jego administracji twierdzą, że za rok bądź dwa może osiągnąć rekordowo niski poziom.
Na sprzedaż mieszkań w budynku w Gdyni o niezwykle barwnej historii nie zgadzają się leśnicy z "Solidarności", bo uważają, że zabytek może w przyszłości służyć nadleśnictwu.
W Peru lodowce wysokogórskie zamieniają się w jeziora. Władze się martwią, po pierwsze dlatego, że to grozi lawinami błotnymi, a po drugie dlatego, że kraj traci w ten sposób cenne zasoby wody.
New Jersey dołącza do koalicji stanów (jest w niej już najludniejsza Kalifornia), które wprowadzają zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi po 2035 roku. W kolejnych toczą się dyskusje.
Jarosław Molendowski był dyrektorem regionalnym Lasów Państwowych w Toruniu nieco ponad rok. Właśnie stracił stanowisko i opowiedział nam, jak wyglądają "standardy" jego przełożonego, czyli Józefa Kubicy.
Komisarz Unii Europejskiej ds. klimatu pojechał do Chin i nie krył, że Bruksela krytycznie patrzy na budowę kolejnych elektrowni węglowych w tym kraju. Stwierdził także, że każde państwo powinno dokładać się do globalnego funduszu na rzecz pomocy...
Fala upałów zalewa Amerykę Południową. Odczuwalna temperatura w Rio de Janeiro podskoczyła we wtorek do 58,5 stopni Celsjusza. Na równinie Pantanal wybuchają pożary.
Watykańska flota w najbliższych latach ma stać się w pełni elektryczna. Katolickie państwo zamierza w ten sposób ograniczyć swoje emisje dwutlenku węgla.
Wycinka lasów w brazylijskiej części puszczy amazońskiej zmniejszyła się o 22 proc. Dzięki temu udało się także zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych Brazylii o 7,5 proc.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.