W Peru lodowce wysokogórskie zamieniają się w jeziora. Władze się martwią, po pierwsze dlatego, że to grozi lawinami błotnymi, a po drugie dlatego, że kraj traci w ten sposób cenne zasoby wody.

Lodowce wysokogórskie w Peru topnieją w zastraszającym tempie, o czym właśnie poinformowali naukowcy. Szacują, że tylko w latach 2016-20 z powodu zmiany klimatu Peru straciło aż 175 lodowców.

Lodowce w Peru zamieniają się w górskie jeziora, a to grozi powodziami

- W ciągu 58 lat utracono 56,22 proc. pokrycia lodowcowego zarejestrowanego w 1962 roku - powiedziała Mayra Mejía z peruwiańskiego Narodowego Instytutu Badań Lodowców Górskich i Ekosystemów (Inaigem), cytowana przez agencję Associated Press.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Wiecej wody w oceanach to wiekszy nacisk na podloze, ta energia wypchnie sie gdzies w innym miejscu, rozwniez w postac wulkanow. A prykniecie kilku wulkanow moze sie tak skonczyc, ze wyrzucone pyly schlodza temperature znacznie i zacznie sie kolejna epoka lodowcowa. Klimat na ziemi nigdy nie byl stabilny i nigdy nie bedzie.
    @cmazui@yahoo.com
    Głupoty gadasz. takie procesy jak opisujesz działy się przez dziesiątki tysięcy lat albo dłużej, tak samo masowe topnienie lodowców a teraz dzieje się to w 50 lat i przyspiesza. Pora zrozumieć, że nie chodzi o samą zmianę klimatu lecz jej bardzo gwałtowny przebieg - to katastrofa, która przyczyni się masowego wymierania gatunków (już się to dzieje), to tak jak uderzenie planetoidy 65 mln lat temu. Katastrofa, która może doprowadzić do wyginięcia 99% gatunków na ziemi, przetrzebi też ludzkość i z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do wędrówki ludów i wojen o tereny zdatne do życia.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0