Po raz pierwszy od 14 lat liderzy państw Amazonii spotkali się, by porozumieć się w sprawie ochrony jednego z najcenniejszych ekosystemów planety. Mówili, że zamożne kraje muszą im pomóc finansowo, a Amazonię nazwali "ofiarą kapitalizmu".
Kiedy posłuchać ziobrystów skupionych wokół Lasów Państwowych, to w Puszczy Białowieskiej dokonuje się "zagłada" spowodowana przez ekologów. Ale Lasy Państwowe same zapłaciły za badania, które całkowicie temu przeczą. Polityka wzięła jednak górę, z...
Jelenie regularnie wchodzą w interakcje z ludźmi i są powszechnie spotykane w ludzkim środowisku - w pobliżu naszych domów, zwierząt domowych, ścieków i śmieci.
Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie odstąpił od umowy z firmą, która miała wybudować ogrodzenie nowej kwatery w zagrodzie dla żubrów.
Kierownik Wspólnoty Leśnej 8 Uprawnionych Wsi w Witowie, która tnie świerki w Dolinie Chochołowskiej, dostał w ubiegłym roku nie tylko "trzynastkę", ale też odprawę. Odłożył ponad 900 tys. zł.
Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zamawiał w 2022 r. catering praktycznie w jednej firmie. Należy ona do teścia pracownika Lasów Państwowych.
Wysokie zarobki wieloletniego pracownika Lasów Państwowych to jedno, ma także pokaźny majątek.
Ile papieża Jana Pawła II może być w sadzonce dębu papieskiego? Możemy tylko podziwiać precyzję Lasów Państwowych i kustosza sanktuarium.
W pożarach w Grecji zginęło już pięć osób, tysiące turystów ewakuowano. W magazynach amunicji sił powietrznych doszło do serii eksplozji. Premier mówi o potrzebie przeciwdziałania zmianie klimatu.
Pewien emerytowany pracownik Lasów Państwowych okazał się być bardzo przedsiębiorczy w handlu nieruchomościami, które należały do tego drzewnego koncernu. Przypadek ten opisała Najwyższa Izba Kontroli w raporcie, do którego "Wyborcza" dotarła jako...
"Oppenheimer" święci triumfy w kinach na całym świecie, tymczasem urzędnicy w USA spodziewają się, że sprzątanie na terenie laboratorium atomowego w Los Alamos zakończy się dopiero w 2043 roku.
Terminal dla statków wycieczkowych ma zostać przeniesiony poza historyczne centrum stolicy Holandii.
"Wyborcza" dotarła do pisma, w którym odpowiedzialny za kampanię billboardową Ośrodek Kultury Leśnej Lasów Państwowych w Gołuchowie prosi leśników, by wyznaczyli miejsca na ich montaż. Wiemy też, ile ośrodek LP wyda na tę kampanię promocyjną.
Za pożary składowisk odpowiedzialni byli już wszyscy: PRL, mafia śmieciowa, Niemcy i Donald Tusk z Platformą Obywatelską. Odpowiedzialności za płonące śmieci nigdy nie wziął na siebie tylko rząd PiS, który władzę sprawuje ósmy rok.
Dowiedzieć się, ile polityczny notabl pracujący w Lasach Państwowych wyjeździł służbowym autem, nie sposób. Teraz będzie jeszcze trudniej.
Straż leśna i policja zlikwidowały razem z GOPR-em obóz Inicjatywy Dzikie Karpaty w projektowanym społecznie Turnickim Parku Narodowym. Aktywiści nie zrazili się i wrócili z nową blokadą.
Śledztwo prowadzone jest pod kątem przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków.
Dotarliśmy do umowy, jaką nadleśniczowie mieli podpisywać z organizatorami festiwalu Zdobywcy Fryderyków w Szczecinku. Na jego tle doszło jednak do sporu.
Ostatnie upalne dni w Polsce mogłyby wydać się wręcz chłodnymi w niektórych rejonach świata. Na ponad 45-stopniowe upały muszą się przygotować wyjeżdżający na wakacje do krajów śródziemnomorskich. Jeszcze gorzej jest w Chinach i amerykańskich...
W ostatnich roszadach kadrowych w Lasach Państwowych na Dolnym Śląsku można się pogubić. Przyznają to sami leśnicy, których o to zapytaliśmy.
Geoinżynieria słoneczna to ogólny termin, opisujący metody odbijania światła słonecznego, czego głównym celem miałoby być schłodzenie atmosfery. Pytanie tylko, jakie będą tego konsekwencje.
"Wyborcza" potwierdziła, że z funkcji dyrektora regionalnego Lasów Państwowych w Szczecinku odwołany został Łukasz Maciejunas. Kto go zastąpi?
Były pracownik Lasów Państwowych, były redaktor naczelny "Głosu Lasu" i "Ech Leśnych" napisał felieton, który rozpalił dyskusję o upartyjnieniu tej instytucji. Pisze o rozdawaniu stanowisk po linii partyjnej, "miernych, ale wiernych", o mobbingu,...
Lista ziobrystów i polityków PiS, którzy zarabiają setki tysięcy złotych w Lasach Państwowych, jest długa i interesująca.
Dyrektor lubelskich lasów jest wiceszefem ziobrystów w okręgu biłgorajskim. W jednym z nadleśnictw pracuje jego syn, w innym bratanek i synowa.
Pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego się cieszą, bo to pierwszy raz, kiedy udało im się nagrać na fotopułapkę żbika.
"Jaki jest twój adres domowy, my konserwatywni mieszkańcy stanu Iowa chcielibyśmy cię pozdrowić w stylu Iowa, którego nigdy nie zapomnisz" - takiego maila dostał telewizyjny meteorolog. Groźby dostawał w związku z mówieniem o zmianie klimatu.
W ubiegłym roku na festiwalu "Wianki w Turnickim" po niewidzialnym parku narodowym oprowadzał m.in. nasz redakcyjny kolega Adam Wajrak. W tym roku organizatorzy także przygotowali liczne atrakcje: przygody w lesie, warsztaty artystyczne i trasy dla...
Gdybym miał zaprojektować logo Lasów Państwowych na 100-lecie istnienia, to ich symbolem byłby harwester.
"Wyborcza" dotarła do nagrania z narady przed obchodami 100-lecia Lasów Państwowych. Słowa, które na niej padły, odsłaniają kulisy kampanii leśnego gospodarstwa państwowego, które ma do dyspozycji miliony złotych na promocję.
Powodem szybkiego znikania lodu w najwyższych górach świata jest globalne ocieplenie. Skutkiem mogą być zarówno niebezpieczne powodzie, jak i niedobory wody dla 240 milionów ludzi mieszkających w regionie.
Pikiety i marsze w czwartek odbędą się we Wrocławiu, w Poznaniu, Trójmieście, Szczecinie, Płocku, Kielcach, Sieradzu, Częstochowie, Nysie i Łodzi. Młodzież żąda edukacji klimatycznej z prawdziwego zdarzenia.
Wisi nad głowami leśników i przyrodników kilka, czasem kilkanaście metrów nad ziemią, uczepiony prastarych jaworów. Wśród przyrodników krąży anegdota, że leśnicy podejrzewają ich o roznoszenie tego gatunku w lesie. Tam, gdzie się pojawi, nie wolno...
Jan Pospieszalski, były gwiazdor TVP przeszkoli leśników m.in. z sytuacji kryzysowych. Odkryliśmy także, że Lasy Państwowe wspierają fundację innej gwiazdy TVP - Anny Popek, która robiła im już szkolenie w marcu.
Trudno było sobie wyobrazić, że niedźwiedź może chcieć mieszkać 50-70 metrów od miejsca, w którym piłami wycina się prastare jodły, a ciężki sprzęt wywozi kłody z lasu. To trochę tak, jakby człowiek miał widok z okna na pracujący tartak.
Ten happening będzie przykładem dla innych lokalnych społeczności, które sprzeciwiają się wycinkom lasów. Jego uczestnicy zadają głośno kluczowe pytanie: Co jest ważniejsze: zysk Lasów Państwowych czy czysta woda dla mieszkańców miasta?
"Pogotowie dla Karpat" odwiedziło Tatrzański Park Narodowy. Aktywiści usłyszeli tam ważną lekcję o niedźwiedziach: wolą ochronę ścisłą od czynnej. Najmniej lubią ochronę krajobrazową, gdzie pracują drwale, a górale zbierają owoce.
Dzięki fotopułapkom naukowcy z Gorczańskiego Parku Narodowego namierzyli w ostatnich latach aż 45 rysi. Podczas wędrówki po lesie pod ścisłą ochroną opowiadali nam, jak zamieranie świerków zagrozi w przyszłości głuszcom. Jaka przyszłość czeka...
Czym się różni przyrodnik od leśnika? - zagaja dr Jerzy Parusel, leśnik i orędownik powiększenia Babiogórskiego Parku Narodowego. - Przyrodnik nie zawaha sie zostawić drzewa, leśnik nie zawaha się go wyciąć - odpowiada sam sobie. - Dopiero po 50...
Co może łączyć organizacje sportowe: Barkas Tolkmicko, Dąb Kadyny, AP GOL Chełmża, Legię Chełmża i KS Wiązownica?
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.