Czy pandemię, która wybuchła pod koniec XIX wieku w Rosji, mógł wywołać koronawirus? Eksperci są podzieleni, jednak mają nadzieję, że poznanie jej historii może pomóc przewidzieć sposób, w jaki zakończy się obecna pandemia.
Trujące substancje osadzają się na powierzchni mebli, wnikają w tapicerkę kanapy, stają się składnikiem kurzu. Bez remontu zapach papierosów zostaje na lata
Pójście na długi i energiczny spacer, przebieżkę czy przejażdżkę rowerem po szczepionce przeciw COVID-19 lub grypie może zwiększyć korzyści ze szczepienia.
Daje to, czego pragniemy - energię, dobry nastrój, odporność i lepszy wygląd. Dlaczego więc wciąż za mało śpimy?
Długie treningi nas wzmacniają czy wyniszczają? Jak sprawdzić, jaka dawka ruchu jest dla nas odpowiednia? Naukowcy szukają odpowiedzi w krwi i genach ultramaratończyków z Polski.
Poranek po nocy wypełnionej alkoholem nie jest zabawny, jeśli masz kaca. Dla większości ludzi kac wiąże się z bólem głowy, zmęczeniem, pragnieniem lub nudnościami. Ale niektórzy zgłaszają również, że doświadczają tego, co nazywają "hangxiety".
Alkohol wpływa negatywnie na śluzówkę jamy ustnej, sprzyjając m.in. powstawaniu aft i próchnicy. Szczególnie trzeba uważać z czerwonym winem.
Czujesz się zmęczony spotkaniami towarzyskimi? To nie musi być wina twoich znajomych. Przyczyną mogą być problemy ze słuchem.
Masz duszności, nie możesz złapać tchu po zapaleniu płuc? Oto co możesz zrobić, by znowu oddychać pełną piersią.
Rak trzustki to paskudny, nieustępliwy zabójca, który przeciwstawia się wszelkim wysiłkom medycyny. Trudno go wcześnie wykryć, trudno leczyć.
Do przychodni zgłasza się coraz więcej dzieci z wysypką, gorączką, powiększonymi węzłami chłonnymi, aftami i ogólnym osłabieniem. To typowe objawy tzw. bostonki. Czy to groźna choroba? Odpowiada pediatra dr Paweł Grzesiowski*.
Jedna noga jest nieco grubsza. W okolicach stopy lub w łydce pojawia się ból. Wiele osób lekceważy takie objawy, czekając, aż miną. Tymczasem choroba postępuje.
W Polsce każdego roku u blisko 1,2 tys. dzieci rozpoznawane są nowotwory złośliwe. Czy można je skutecznie i nowocześnie leczyć?
Bycie samemu jest niezdrowe i gdzieś podskórnie do czujemy. Samotność, izolacja to uczucia, które towarzyszyły nam jeszcze przed pandemią. Ta jednak je pogłębiła. Problem jest ogólnoświatowy.
Najlepszą metodą walki z zaparciamu i biegunkami jest dieta. Czasem pomogą drobne zmiany w nawykach żywieniowych, a czasem dieta FODMAP*. Jak sobie radzić, gdy cierpimy na zespół jelita drażliwego, mówi dietetyczka Hanna Stolińska-Fiedorowicz.
Niesłusznie zapalenie ucha kojarzymy od razu z infekcją bakteryjną. Zdecydowanie więcej jest infekcji wirusowych, szczególnie u dzieci. Dlatego nie każdą chorobę uszu trzeba leczyć antybiotykiem, czasem wystarczy podanie leku przeciwbólowego czy...
Połączone na stałe z immunoglobuliną IgG1 działa jak pułapka na wirusa - zapobiega infekcji, a także łagodzi przebieg choroby.
Podczas przyjmowania pożywienia drogą dojelitową chory nie powinien leżeć.
Najczęstsze przyczyny utraty zębów to próchnica, paradontoza, ale również urazy. Te ostatnie zdarzają się zwłaszcza dzieciom.
Molnupiravir zawarty w preparacie medycznym o nazwie Lagevrio firmy Merck & Co oraz Ridgeback Biotherapeutics może być legalnie dystrybuowany w Polsce - informuje Ministerstwo Zdrowia.
W Stanach Zjednoczonych dzieci zakażone omikronem częściej lądowały w szpitalu z powodu rozwoju COVID-19 niż w jakimkolwiek innym czasie pandemii.
Przyciągają wzrok kolorowymi puszkami i chociaż nie są wskazane dla dzieci i nastolatków, nieletni bez problemu mogą je kupić w niemal każdym sklepie. Dziewczynki sięgają po energetyki, by tłumić apetyt, a chłopcy by poprawić wyniki sportowe.
Nowe badanie wskazuje, że lek przeciwnowotworowy o nazwie pembrolizumab może być pomocny również dla osób zakażonych wirusem HIV.
Dane wskazują, że nawet jedna trzecia mieszkańców USA nie przesypia zalecanych 7-9 godzin na dobę. W Polsce w czasie pandemii odsetek ten wzrósł z 30 do 50 proc.
COVID-19 u wielu chorych spowodował utratę węchu i smaku. Ale niektóre osoby po zakażeniu koronawirusem spotkało coś jeszcze gorszego - cuchnące halucynacje.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.