Co możemy sami zrobić dla zdrowia płuc? Jak wspomagać regenerację płuc po infekcjach, np. zapaleniu płuc wywołanym wirusem SARS-CoV-2?
Radzi pulmonolog dr n. med. Katarzyna Lewandowska z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Gdy do płuc dostaje się bakteria lub wirus, organizm reaguje stanem zapalnym. W zaatakowanym miejscu zbiera się płyn. Pęcherzyk płucny jest w tym miejscu wypełniony nie powietrzem, tylko płynem i komórkami zapalnymi. Ściany pęcherzyków płucnych mogą się z tego powodu skleić. Jak w gumowej rękawiczce, kiedy sklejają się palce i trzeba mocno dmuchnąć, by takiej rękawiczki użyć. Na sklejone pęcherzyki nie możemy dmuchnąć powietrzem pod ciśnieniem. Tylko w skrajnych przypadkach stosuje się respirator, który wtłacza powietrze do płuc. Dla regeneracji płuc po chorobie wskazane są ćwiczenia z oddychania przeponowego (poniżej instrukcja) i ruch.
Wszystkie komentarze
Dobrze, że w ostatnich dniach są nad Polską wichury, które przewiewają smog produkowany przez piece i kominki pieców.
Tylko co, jak wichury ustaną? Znowu będziemy się dusić zatrutym powietrzem, aż do maja?
Gdy chorzy otrzymują lekarstwa antywirusowe na początku choroby, takie jak Iwermektyna , Hydrochlorochina, Amantadyna , Ronapreve , Regeneron, Lagevrio albo Paxlovid
infekcja zatrzymuje się przed atakiem na płuca i chory zdrowieje po tygodniu.
Kraje Zachodu , poza Anglia i Ameryka , blokują te leki , zmniejszając ilość wypłacanych emerytur.
A słowo "koronawirus " w tytule służy do zarobienia kilku dodatkowych clicbaitów przez coronacelebrytow w tym medialnym coronacyrku.
Ale to już jedne z ostatnich przedstawień tego cyrku.
Ooo, wyrocznia się wypowiedział. Goń, frajerze, życzę ci takiej koronki jaką ja przeszedłem. Przestaniesz pie...ć.