Risotto z komosą ryżową i topinamburem

Przepis:
3 łyżki oliwy
1/2 łyżeczki asafetydy lub 3 drobno poszatkowane szalotki
2 gałązki pokrojonego w drobne plasterki selera naciowego
mały korzeń pietruszki starty na tarce o grubych oczkach
mała marchewka starta na tarce o grubych oczkach
100 g topinambura (nie obieramy go, tylko dokładnie myjemy) startego na tarce o grubych oczkach
1/2 szklanki ryży Arborio
1/2 szklanki komosy ryżowej wrzątek sos sojowy (bez glutaminianu sodu) do smaku
świeżo mielony pieprz do smaku
2 - 3 łyżki masła (lub ewentualnie oliwy)
płatki drożdżowe (lub ewentualnie parmezan)

dodatek (opcjonalnie):
100 g topinambura pokrojonego na ćwiartki (wzdłuż)
2 łyżki oliwy
szczypta nierafinowanej soli
dojrzałe pomidory pokrojone w kostkę


Przygotowujemy sofrito: na tłuszczu podsmażamy asafetydę lub szklimy szalotki. Dodajemy warzywa i podsmażamy około 5 minut. Dodajemy ryż i komosę. Podsmażamy przez następne 2 minuty, mieszając tak, aby nic się nie przypaliło. Następnie wlewamy tyle wrzątku, aby minimalnie przykryć składniki. Gotujemy na małym ogniu cały czas mieszając. Czekamy, aż składniki wchłoną płyn. Partiami dolewamy wrzątku. Czynność powtarzamy, aż uzyskamy odpowiednią konsystencję. Risotto powinno być półpłynne. Ziarenka komosy miękkie. Dodajemy sos sojowy oraz masło lub oliwę, a następnie płatki drożdżowe lub parmezan. Posypujemy świeżo mielonym pieprzem. Podajemy z dodatkami: topinambura skrapiamy oliwą, przyprawiamy solą i pieczemy na złotobrązowy kolor w temperaturze 200 st. z termoobiegiem (najlepiej na papierze do pieczenia). Wierzch risotto dekorujemy pieczonym topinamburem i pomidorem.

Uwaga: łatwo sprawdzić kiedy risotto jest gotowa. Wystarczy zgnieść ziarenko ryżu Arborio między palcem wskazującym, a kciukiem. Podczas gotowania można wyróżnić 3 fazy - 3, 2 lub jeden biały punkt widoczny po zgnieceniu. Gdy widoczny jest jeden risotto jest gotowe - ugotowane, ale al dente.

Komosa ryżowa w Ameryce Południowej, skąd pochodzi, jest nazywana 'matką zbóż' lub 'złotym ziarnem Inków'. Jest lekkostrawna, ma zestaw wszystkich potrzebnych nam aminokwasów egzogennych (tych, które musimy dostarczyć z pożywieniem). Jest ponad to bogatym źródłem wapnia, magnezu i błonnika!
Więcej
    Komentarze
    może to i zdrowe, ale czy smaczne?
    @wesolywerther Nie spróbujesz, nie dowiesz się :)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @wesolywerther smaczne, spróbowałem i posadziłem w ogrodzie. Można upiec : umyć, przekroić, posolić, posypać ziołami i wstawić do nagrzanego piekarnika
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Topinambur - słonecznik bulwiasty; asafoetida - zapaliczka cuchnąca. Przepis wyglada niezle - ale jeszcze nie probowalem. Asafoetidy uzywa sie sporo w kuchniach wschodnich. Wcale nie cuchnie tak jak na to wskazuje nazwa.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0