Agencja bezpieczeństwa wewnętrznego Szin Bet oskarżyła kilka Izraelek o wykonywanie zadań szpiegowskich za pieniądze na rzecz największego wroga państwa żydowskiego. Proceder trwał przez kilka lat.
Z początkiem roku ruszyła z ogólnonarodowa kampania produkcji obornika. Władze wprowadzają przepustki na wzór covidowych: tylko osoby, które dostarczyły wymaganą kwotę ekskrementów, będą miały wstęp na targowiska.
W minionym roku "polski rząd w dalszym ciągu podważał praworządność, wzmacniając swoją kontrolę nad sądownictwem, oczerniając krytycznych wobec niego dziennikarzy i obrońców praw człowieka" - pisze HRW o Polsce w raporcie podsumowującym wydarzenia...
Chińczycy pierwszy raz od 20 lat ograniczają swoje zaangażowanie w Afryce. To tworzy okazję dla Zachodu - o ile nie będzie się ograniczał do kazań o demokracji i dostrzeże na kontynencie szansę, nie tylko problem.
Hindus uważa, że szczepionki przeciwko COVID pomogły mu na bóle pleców i inne dolegliwości. Większość wyłudził nielegalnie.
Chiny za chwilę powitają rok wodnego tygrysa. Poprzedni taki obfitował w doniosłe wydarzenia. Jak będzie teraz?
Rok po Wielkim Rozczarowaniu - bezskutecznym szturmie na Kapitol - animatorzy kultu teorii spiskowych są zajęci wzajemnym obrzucaniem się błotem i wyciąganiem ostatnich pieniędzy od najwierniejszych z wiernych. Ale QAnon to stan umysłu - trwa bez...
Odszukanie korzeni anonimowego dziecka w którejś z miliona chińskich wiosek wydaje się niewyobrażalne. Mimo to nowoczesne technologie i media społecznościowe coraz częściej umożliwiają porwanym za młodu połączenie się z rodziną.
Pół wieku temu jedna połowa Pakistanu wymordowała i zgwałciła setki tysięcy mieszkańców drugiej połowy - Bangladeszu. Dlaczego prezydent USA uznał, że lepiej nie reagować?
Fale przemocy mogą prowadzić do autocenzury: dziennikarze unikają tematów, które narażają ich życie - tak brzmi wniosek raportu Międzynarodowego Instytutu Prasy.
Wciąż domagają się przeprosin: od fotografa za brzydkie zdjęcie, od satyryków za żarty, od celebrytów za wzmiankę o Tajwanie, od Japonii za wojnę. Same nie przepraszają nigdy.
Oba dowództwa uzgodniły wstępny plan na wypadek sytuacji kryzysowej na Tajwanie. Na jednej z japońskich wysepek w pobliżu Tajwanu miałaby powstać baza wojskowa z wyrzutniami mobilnymi HIMARS.
Indie nie chcą przedłużyć zezwolenia na pozyskiwanie funduszy z zagranicy przez Misjonarki Miłości z Kalkuty. Hinduscy nacjonaliści od dawna obwiniają organizacje chrześcijańskie o nawracanie podstępem.
Nie tak się umawialiśmy. Po strasznym 2020 kolejny rok miał stać pod znakiem pożegnania z pandemią. Niestety, na ostatniej prostej postraszyli omikron, Putin i drożyzna. Świat na powrót zaczął się pogrążać w strachu i niepewności.
Klucz sprzedaje w USA były strażnik z więzienia na Robben Island. Minister kultury RPA przekonuje, że ten symboliczny przedmiot należy do narodu południowoafrykańskiego i jego miejsce jest w muzeum.
Lewicowy prezydent Moon Jae-in zapowiedział, że na koniec roku ułaskawi swą byłą rywalkę Park Geun-hye, skazaną na 24 lata za korupcję i inne przestępstwa. Niektórzy dopatrują się w tym chęci podzielenia opozycji przed przyszłorocznymi wyborami.
Kanada i Australia rozliczają się z dziesięcioleci haniebnej asymilacji kulturowej autochtonicznych dzieci. A Chiny metodycznie wcielają ją w życie.
To konsekwencja wtorkowego orzeczenia sądu w Londynie w sprawie rozwodowej księżnej Haji. Ponad pół miliarda funtów od emira sfinansuje m.in. pancerny samochód i ochronę - przed nim samym - dla byłej żony i dzieci.
Niepoważnie wyglądający młokos okazał się bezwzględnym i sprawnym dyktatorem. Zdaniem ekspertów naturalny instynkt przywódcy Kim Dżong Un miał od zawsze
- Nie wygrasz ponownie, jeśli wierzący w Biblię ewangelikanie zapamiętają ci "Fuck Netanjahu" - ostrzegł Donalda Trumpa jego były doradca, lider proizraelskiego lobby w USA. O co poszło?
"Rząd w Abu Zabi uznał, że wymogi bezpieczeństwa, jakie USA narzucają w celu ochrony zaawansowanej technologicznie broni przed chińskim szpiegostwem, są zbyt uciążliwe, a suwerenność kraju jest zagrożona" - donosi dziennik "The Wall Street Journal".
Po ucieczce z Egiptu dwaj rywalizujący przywódcy diaspory wymieniają się obelgami, oskarżają nawzajem o korupcję i szpiegostwo. Więźniowie w kraju tracą nadzieję na odzyskanie wolności i chcą iść na układ z reżimem prezydenta Sisiego.
Źle się dzieje w chińskiej gospodarce. Doktor Xi* postawił właściwą diagnozę, ale przepisał kontrowersyjne lekarstwo: jeszcze więcej państwa.
Założyciel demaskatorskiego portalu Wikileaks przegrał apelację. Sędziów przekonały zapewnienia Waszyngtonu, że Assange nie zostanie umieszczony w więzieniu o najwyższym rygorze.
Osoby urodzone po 2008 r. nie będą mogły kupować wyrobów tytoniowych do końca swojego życia - ogłosił w czwartek rząd Nowej Zelandii. Zakaz nie obejmuje e-papierosów.
Ochotnicy usiłują wyłapać płazy, nim te zadomowią się, wytępią rdzenne gatunki i otrują psy. Częścią problemu jest to, że w kulturze chińskiej ropuchy są symbolem powodzenia i szczęścia.
Badania pokazują szokujące różnice między elektoratami obu partii w umieralności, w wyszczepieniu i w podejściu do pandemicznych fake newsów. Wśród niedawno zmarłych na COVID-19 są znani antyszczepionkowi kaznodzieje.
Nie jest łatwo walczyć o prawa kobiet w kraju, gdzie samo słowo "prawa" budzi niepokój władzy.
Facebook zebrał dowody na to, że białoruski KGB udawał w sieci polskich dziennikarzy i aktywistów, żeby podsycać napięcia na granicy. Fałszywe tożsamości - migrantów - wykorzystywała też siatka powstała w Polsce.
Dopiero po demaskatorskim tekście "New York Timesa" sekretarz obrony Lloyd Austin zarządził śledztwo w sprawie bombardowania z 2019 r., w którym zginęły w większości kobiety i dzieci
Pięcioletnia jazydka, przykuta do ramy okiennej w upale, zmarła z pragnienia. Właściciel niewolnicy, Irakijczyk, były członek Państwa Islamskiego (ISIS), odsiedzi za to dożywocie.
Koreańczykom spodobała się moda na skórzane płaszcze lansowana przez ich przywódcę, Kim Dżong Una. A to z kolei nie spodobało się przywódcy Korei Północnej
Zapowiedź uchylenia przez Modiego ustaw liberalizujących obrót produktami rolnymi ucieszyła nie tylko protestujących rolników, ale też środowiska lewicowe na świecie. Ale wydaje się, że prawicowy przywódca Indii dokonał tylko taktycznego wycofania.
Ryzykowne jest sięganie po analogie z poprzednich bojkotów olimpijskich, które odbywały się w innych realiach geopolitycznych. Ale podstawowy dylemat jest uniwersalny: czy lepiej pokazać wyższość moralną, nie biorąc udziału, czy wyższość sportową,...
Zgromadzenie Ogólne Interpolu, międzynarodowej policji, wybrało w czwartek na czteroletnią kadencję generała Ahmeda Nasera Al-Raisiego, który w kilku krajach ma wytoczone procesy o torturowanie więźniów. A do egzekutywy - Chińczyka z ministerstwa...
Największy producent telefonów z USA pozwał izraelską firmę NSO Group, oskarżając ją o naruszenie federalnego prawa antyhakerskiego poprzez sprzedaż oprogramowania, które było używane do inwigilowania klientów Apple.
Zgromadzenie Ogólne Interpolu, międzynarodowej policji, wybiera nowe władze. Na prezesa szykuje się oskarżany o nadzorowanie tortur generał z Emiratów, a do egzekutywy - Chińczyk, który budzi trwogę wśród dysydentów.
Manewr z wyciągnięciem Abdalli Hamdoka z aresztu z powrotem na stanowisko szefa rządu wydaje się nakierowany głównie na uspokojenie zagranicy. Protestujący Sudańczycy są nieusatysfakcjonowani i coraz bardziej nieprzejednani.
Niezależny przemysł filmowy z Hongkongu przez dekady ratował honor chińskiej kinematografii. Walec z Pekinu właśnie go rozjechał.
Dwaj członkowie Narodu Islamu odsiedzieli 20 lat za zabójstwo radykalnego przywódcy czarnych Amerykanów Malcolma X. Dopiero teraz nowojorska prokuratura przyznała, że ich proces był niesprawiedliwy.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.