Jego ślad węglowy przewyższa redukcję emisji, jaką udało się uzyskać dzięki popularyzacji aut elektrycznych. A ślad węglowy pojedynczej transakcji (!) bitcoinem jest tak duży jak 1,8 mln transakcji kartą kredytową
Generał Mark Milley zadzwonił w styczniu tego roku do Pekinu, by uspokoić, że Ameryka nie szykuje ataku na Chiny. Teraz Donald Trump i jego akolici oskarżają go o zdradę.
British American Tobacco dawała łapówki afrykańskim politykom i finansowała sieć tajnych informatorów. Cel: duszenie konkurencji i blokowanie niekorzystnych zmian legislacyjnych.
Wyobraźmy sobie, że talibowie ugięli się, wyprosili Osamę bin Ladena z Afganistanu i 11 września 2001 r. był dniem jak każdy inny. Jak wyglądałby świat?
Afgańskie kobiety prowadzone w łańcuchach i sprzedawane na aukcjach. Uchodźcy zmierzający na Zachód z ciężką bronią. Pakistańskie samoloty bombardujące Dolinę Pandższiru... Kto i dlaczego próbuje wciskać takie kity?
Osamę ben Ladena i Ajmana az-Zawahiriego z Al-Kaidy do ataku na World Trade Center 11 września 2001 r. natchnęły pisma pewnego Egipcjanina, zniesmaczonego rozwiązłością Amerykanek i zradykalizowanego zadanymi mu torturami.
Terrorystyczny, bo są w nim byli więźniowie z Guantanamo i przywódcy bezwzględnej grupy Hakkanich. Samobójczy - bo zapowiada izolację i dalszy upadek gospodarczy Afganistanu.
Grupa żołnierzy przejęła w niedzielę kontrolę nad telewizją państwową w stolicy, Konakry. Pułkownik Mamadi Doumbouya oświadczył, że rząd prezydenta Alphy Condego został rozwiązany.
Członkowie rodziny Syeda Alego Geelaniego oskarżają indyjską policję o pogrzebanie zmarłego separatysty bez jej obecności i zgody. W rewanżu policja wniosła przeciwko nim zarzuty na mocy prawa antyterrorystycznego.
Uznanie świeżo powołanego rządu talibów przez społeczność międzynarodową może długo potrwać - ale brak uznania nie musi oznaczać izolacji. Warto przypomnieć, jak było z ich poprzednim reżimem.
W Chinach morze cenzury zalewa ostatnie wyspy. Partia wzięła się za celebrytów, karaoke i stare filmy. Co jej w nich przeszkadza?
Korea Północna miała dostać 3 mln dawek chińskiej szczepionki z międzynarodowego programu Covax. Pjongjang odmówił i zasugerował podarowanie ich bardziej potrzebującym krajom.
Izrael wykrywa rekordowo dużo zakażeń COVID-19. Rząd zdecydował, że do przedłużenia ważności przepustki pozwalającej na wstęp do miejsc publicznych konieczne będzie przyjęcie trzeciej dawki szczepionki.
Byłemu komandosowi, który prowadził w Kabulu schronisko dla zwierząt, udało się wywieźć prywatnym samolotem 173 psy i koty, ale musiał zostawić swoich współpracowników.
Pentagon poinformował, że amerykańskie siły zbrojne przeprowadziły atak za pomocą drona na "planistów" Państwa Islamskiego w Afganistanie. Dwóch jest zabitych, jeden ranny
Kennedy przyjął pełną odpowiedzialność za kubańskie fiasko, a mimo to jego notowania wzrosły. "Im gorzej robię, tym bardziej jestem popularny" - żartował później. Jak będzie z wizerunkową afgańską porażką Bidena?
Terrorystyczna działalność Państwa Islamskiego Prowincji Chorasan paradoksalnie może spowodować szybsze uznanie reżimu talibów przez społeczność międzynarodową. Obie grupy są wobec siebie wrogie, ale też istnieją między nimi mocne powiązania.
Mają smartfony, reporterów, influencerów i speców od marketingu politycznego. Ponieważ ich oponenci - w obawie przed zemstą - kasują swoje konta, w mediach społecznościowych dominuje głos talibów.
- Ofiarami są ludzie cierpiący na granicy. Ofiarami są żołnierze i strażnicy graniczni, których reputacja została podważona, również przez nieprzemyślane działania władzy. My wszyscy jesteśmy ofiarami, bo jesteśmy coraz bardziej skłóceni -...
Unijni ministrowi spraw wewnętrznych ogłosili, że najważniejszą lekcją z 2015 r. jest to, że nie wolno pozostawić Afgańczyków samym sobie, oraz że bez pilnej pomocy humanitarnej w sposób nieuchronny zaczną się przemieszczać na Zachód. Jaki plan ma...
Trwa być może najbardziej fundamentalna zmiana w Chinach w ciągu ostatniej dekady, z konsekwencjami długo odczuwanymi na całym świecie.
- Uczą się na swoich błędach. Mają świadomość, że jedną z przyczyn ich upadku 20 lat temu było niezadowolenie ludności z zamordyzmu. Ale i tak stanowią ogromne zagrożenie dla sąsiadów i świata - mówi ekspert od Afganistanu.
Nowi zdobywcy Afganistanu przejęli maszynki służące do zbierania danych biometrycznych i identyfikacji. Mogą przy ich pomocy namierzać swoich rodaków, którzy pomagali siłom koalicji.
Zaskakująco szybki upadek wspieranego przez Zachód rządu w Kabulu jest komentowany jako największy dotąd kryzys administracji Joego Bidena. Czy można było mu zapobiec?
Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zainwestowali miliardy dolarów w rozwój, uzbrojenie i szkolenie afgańskich sił zbrojnych. Dlaczego ich pokonanie nie nastręcza talibom żadnych trudności?
Pekin próbuje zostać potęgą nuklearną równą USA i Rosji. A może tylko blefuje?
W zeszłym tygodniu talibowie nie kontrolowali żadnej z 32 prowincji Afganistanu, dziś mają ich połowę. Kabul może upaść w ciągu kilku miesięcy albo tygodni i po 20 latach przerwy islamscy fanatycy znowu będą rządzić.
Kontrolowany przez wojska rządowe Kabul zaczyna wyglądać jak wyspa zalewana ze wszystkich stron przez siły islamistycznych rebeliantów. Wywiad USA daje afgańskiej stolicy jeszcze trzy miesiące.
Przekonywanie, że po zaszczepieniu preparatem AstraZeneki ludzie zamienią się w szympansy, nie chwyciło. Ale skala rosyjskiej dezinformacji mającej podważyć zaufanie do zachodnich szczepionek jest ogromna.
Izrael, niedawny prymus szczepień na COVID-19, zmaga się z potężnym uderzeniem kolejnej fali pandemii. W populacji cztery raz mniej licznej od Polski jest blisko 6 tys. zakażeń dziennie.
Po zaciekłych walkach z siłami rządowymi talibowie przejęli kontrolę nad 370-tysięcznym Kunduzem, największym miastem północno-wschodniego Afganistanu.
Dlaczego ktoś na drugim końcu świata chce wiedzieć, gdzie bywasz, czym się interesujesz, na co chorujesz? W XXI w. o wyniku rywalizacji mocarstw zdecyduje to, kto zgromadzi więcej danych i nauczy się je lepiej wykorzystywać.
Gdyby komunistyczne Chiny trzymały się zapisów podpisanej 70 lat temu siedemnastopunktowej ugody, Dalajlama, zamiast patronować rządowi na wygnaniu, mógłby zasiadać w chińskim parlamencie
Saad al-Jabri, były saudyjski minister wywiadu, oskarża przywódcę Arabii Saudyjskiej o nasłanie na niego zabójców i o przetrzymywanie dwójki jego dzieci jako zakładników. Sam jest oskarżony o malwersacje. W sprawie interweniują senatorowie i...
Rok po eksplozji w Bejrucie wciąż nie wiadomo, co spowodowało "jeden z najpotężniejszych niejądrowych wybuchów w historii". Ale są poszlaki, że mogło chodzić o zatarcie śladów wspierania reżimu Asada przez Hezbollah.
Odmawiając nieszczepionym na COVID-19 dostępu do usług publicznych, Chiny wytyczają drogę reszcie świata.
W poniedziałek prezydent Joe Biden zapowiedział zakończenie misji bojowej USA w Iraku do końca tego roku. Zmiana ma charakter bardziej symboliczny niż praktyczny, ale wpisuje się w trend wycofywania sił amerykańskich z regionu.
Teodorin Obiang od dwóch dekad gromadzi posiadłości, drogie auta, dzieła sztuki, a ostatnio pamiątki po Michaelu Jacksonie. Sankcje nakładane przez kolejne państwa za korupcje nie robią na nim wrażenia.
W Iranie, Iraku, Sudanie i Jemenie wybuchają protesty przeciwko niedoborom wody. Głównym powodem tego zjawiska są zmiany klimatyczne, ale udział ma też polityka i korupcja.
W Qingdao pokazano pociąg mogący osiągnąć prędkość 600 km/godz. Kiedy wejdzie do użytku, będzie stanowił poważną konkurencję dla samolotów.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.